Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Cibák: Z cigary som si nepotiahol

Sportnet|9. jún 2004 o 00:00

Noc po zisku Stanley Cupu nezvykne žičiť spánku. Slovenský hokejista MARTIN CIBÁK (24 r.) si zdriemol iba polhodinku. Zo spontánnej prvej párty v dome kapitána Tampy Dave Andreychuka sa vrátil okolo siedmej ráno východoamerického času. V jeho hlase ...


Martin Cibák (vpravo) s Čechom Stanislavom Neckářom a cigarou. Nezapálenou. FOTO - TASR/EPANoc po zisku Stanley Cupu nezvykne žičiť spánku. Slovenský hokejista MARTIN CIBÁK (24 r.) si zdriemol iba polhodinku. Zo spontánnej prvej párty v dome kapitána Tampy Dave Andreychuka sa vrátil okolo siedmej ráno východoamerického času. V jeho hlase pre SME už boli bezprostredné emócie vyplavené, začínal si triediť to, čo pri životnom úspechu prichádza vraj až po dvoch týždňoch. Stal sa tretím rodákom zo Slovenska a druhým z Liptova (po Stanovi Mikitovi - Gvothovi a Košičanovi Jiřímu Bicekovi), ktorému sa podarilo zdvihnúť plechovú ozrutu znamenajúcu hokejový Everest.

Pocit?

Ťažko ho vystihnúť, nebol konkrétny. Miešala sa vo mne neuveriteľnosť chvíle s cestou, ktorou som k nej dospel. Tvrdá robota od malička, drina, drina. Krásny stav.


Ako ste prežívali dramatické záverečné minúty, v ktorých bol váš brankár Chabibulin pod drvivým tlakom?

Posledných šesť minút sa naša štvrtá päťka na ľad nedostala. Na striedačke som sa modlil, aby sme to vydržali, Calgary hralo naozaj výborne. Sekundy sa neskutočne vliekli. Keď desať minút pred koncom strelili hostia kontaktný gól, všetci na striedačke sme úplne stvrdli, rovnako zostalo v šoku aj hľadisko. Išlo sa absolútne na doraz. Myslím si, že naša päťka v zápase splnila svoju úlohou - fyzickým hokejom unaviť súpera. Mal som dosť síl, v začiatkoch play off som nebol vyťažený.


V sedemnástej minúte ste sa ocitli vo vyloženej šanci, v ideálnej streleckej pozícii ste však v poslednej chvíli uprednostnili prihrávku. Nemrzí vás to?

Po víťazstve určite nie. Periférne som videl spoluhráča Cullimora, zdalo sa mi, že moja strela by skončila na brankárovi Kiprusoffovi.


Po skončení zápasu ste sa vrhli na vlastného brankára Chabibulina medzi prvými.

Ani neviem, ako som sa k nemu tak rýchlo dostal, poháňalo ma neopísateľné šťastie a nedočkavosť.


Na pohár ste si museli chvíľku počkať. Bol ťažký?

Veru dosť. Pri jeho poťažkaní majú prednosť starší a skúsenejší hráči. Každý z nás žičil nášmu kapitánovi Andreychukovi, aby sa v štyridsiatke dočkal tejto chvíle, bola to pre nás extra motivácia. Andreychuk mal aj právo na puk po zápase.


Ako to vyzeralo v kabíne?

Opäť neopísateľne. Na zemi bola možno päťcentimetrová vrstva šampanského, všetko sa kúpalo a kĺzalo. Chvíľu po zápase sa tam premlelo možno tristo ľudí. Rodiny hráčov, televízne štáby, novinári. Potom sme zostali chvíľu osamote. Iba s trénermi, vedením, členmi organizácie.


Chutila vám víťazná cigara?

Nepotiahol som si. Som zarytý nefajčiar, dodržal som zásadu. S cigarou som sa odfotil, no zapálená nebola. Som spokojný.


Kedy príde na rad holenie?

Už sa stalo. Kolektívne hneď po zápase.


Kedy sa vyspíte?

Nabližšie dva - tri dni to nehrozí. Radi sme sa s tým všetci zmierili. Hneď ráno po zápase sa nám hlásili televízne štáby, v stredu by sme sa mali zjaviť s pohárom v uliciach a na pódiu, vo štvrtok je na programe velikánska párty. Sympatické povinnosti.


S kým v mužstve trávite najviac času?

S Čechmi Kubinom a Neckářom, Lecavalierom. Tajomstvo úspechu Tampy spočívalo aj v tom, že v tíme sa každý správal ako rovnocenný. Šéfsky rešpekt mal iba Andreychuk, čo logicky vyplýva z jeho veku.


Spomenuli ste si na svoj hokejový vzor?

Nemal som také, pri ktorých by som zaspával. Páčil sa mi Wayne Gretzky.


A na spoluhráčov, s ktorými ste v Mikuláši začínali?

To živšie. Na Petra Sejnu, ktorému držím palce, aby sa mu nová sezóna v St. Louis vydarila lepšie. Na Karola Križana, Ruda Hunu, Dušana Devečku, a vôbec celé mesto. Nesmierne sa teším, že do rodiska priveziem Stanleyho pohár.


Aké boli vaše prvé kontakty s domovom?

Telefonoval som rodine. Všetci oslavovali. V mobile som si našiel množstvo neprijatých hovorov, asi päťdesiat esemeskových gratulácií. Je príjemné, keď si uvedomíte, že ste niekomu urobili radosť. Som všetkým vďačný.


Váš kontrakt s Tampou?

Vypršal. V lete ma čakajú rokovania o novom. Dúfam, že lock out sezónu neohrozí.


Martin Cibák

Narodený: 17. mája 1980 v Lipt. Mikuláši

Výška a hmotnosť: 180 cm, 85 kg

Draft: Tampa Bay v 1998 v 9. kole (252. v poradí)

1998/99 Medicine Hat (WHL) 66 21 26 47 72
1999/00 Medicine Hat (WHL) 58 16 29 45 77
2000/01 Detroit (IHL) 79 10 28 38 88
2001/02 Springfield (AHL) 52 5 9 14 44
2001/02 Tampa Bay (NHL) 26 1 5 6 8
2002/03 Springfield (AHL) 62 5 15 20 78
2003/04 Hershey (AHL) 1 0 0 0 2
2003/04 Tampa Bay (NHL) 63 2 7 9 30
NHL spolu 89 3 12 15 38

Play off

2003/04 Tampa Bay 6 0 1 1 0

(sezóna, názov klubu, počet zápasov, gólov, prihrávok, bodov, tr. minút)

Súvisiace články