Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Cibák ukáže pohár rodine, priateľom i fanúšikom

Sportnet|21. júl 2004 o 00:00

Mikulášan MARTIN CIBÁK (24 r.) sa stal po 43 rokoch druhým hokejistom z Liptova, ktorý vybojoval Stanley Cup. Pred ním zdvihol strieborný pohár nad hlavu rodák zo Sokolčí Stan Mikita s tímom Chicago Black Hawks. Cibák včera v Bratislave prezentoval ...

Mikulášan MARTIN CIBÁK (24 r.) sa stal po 43 rokoch druhým hokejistom z Liptova, ktorý vybojoval Stanley Cup. Pred ním zdvihol strieborný pohár nad hlavu rodák zo Sokolčí Stan Mikita s tímom Chicago Black Hawks. Cibák včera v Bratislave prezentoval program nedeľňajších osláv pri návšteve Stanleyho pohára na Slovensku. Útočník Tampy Bay Lightning prišiel v tričku so svojím číslom 8 na veľkom americkom aute. Od víťazstva jeho mužstva vo finále nad Calgary Flames (4:3 na zápasy) uplynulo šesť týždňov.

Neuvažovali ste, že by sa na oslavách zúčastnil aj váš predchodca z Liptova Stan Mikita?

Isteže áno, ale nepodarilo sa nám to. Pána Mikitu som spoznal v Amerike, prišiel sa na Floridu pozrieť na zápas v základnej časti súťaže a potom aj v play off. Pýtal sa ma, či poznám jeho rodinu Gvothovcov v Liptove, bavili sme sa o hokeji. Je to svieži šesťdesiatnik, stále hovorí dobre po slovensky.


Podľa pravidiel môžete mať pohár doma 24 hodín. Ako ich využijete?

Snažil som sa urobiť program tak, aby som ho mal v súkromí a zároveň sa s ním mohol potešiť s priateľmi, s fanúšikmi. V nedeľu ráno si ho najprv zoberiem k sebe do rodiny. Potom s ním vyrazíme na liptovský salaš, strážcovia budú môcť ochutnať mliečne výrobky - a ak mi dovolia, napijeme sa z čaše žinčice.


Je to váš obľúbený nápoj?

Ani nie, ak si dám, tak len za glg. Ale je to naša slovenská špecialita.


Po stretnutí s deťmi v aquaparku a s fanúšikmi na mikulášskom námestí máte v pláne aj večernú exhibíciu na zimnom štadióne. Koho ste na zápas pozvali?

Bývalých spoluhráčov z materského klubu HK 32 i priateľov Rastislava Staňu z Košíc, Radoslava Suchého z Popradu. Pozval som aj Pavla Kubinu z Ostravy. Budeme hrať dvakrát dvadsať minút a len štyria proti štyrom, nech majú diváci zábavu. Časť získaných prostriedkov chcem venovať na charitu. Po následnej recepcii sa asi nepôjde tak skoro spať, skoro ráno vezú pohár do Prahy.


Dovolíte hokejistom na exhibícii, aby si siahli na Stanley Cup? Vraví sa, že kto sa ho dotkne, už ho potom nezíska.

Len nech si ho užijú! Neverím na povery. Aj ja som sa dotkol pohára v torontskej Sieni slávy pri návšteve Kanady, keď som mal 18 rokov, a po šiestich rokoch som ho s tímom Tampy vybojoval.


Svoju prvú celú sezónu v NHL ste zavŕšili prvenstvom v play off. Aké máte ďalšie plány?

Teším sa z úspechu, ale nepreceňujem ho. Chcem si vybojovať pevnejšie miesto v zostave, získať viac priestoru na ľade. So svojimi výkonmi v minulom ročníku nemôžem byť celkom spokojný. Mám ešte čo zlepšovať.


Pokročili vaše rokovania o novej zmluve s Tampou?

Zatiaľ som dostal iba kvalifikačný kontrakt, navýšenie zmluvy (vlani mal kontrakt na 500 000 dolárov - pozn. red.) o desať percent. Súhlasil by som s ňou, ale musí byť jednocestná. Aby som mal väčšiu záruku, že zostanem v prvom mužstve. Mal by som ju podpísať do konca augusta.


Kde budete začínať sezónu v prípade štrajku v NHL?

Môj agent ma upokojuje, že miesto sa nájde. Skôr však niekde v okolitých európskych krajinách než v slovenskej extralige.


Kde ste prežili dovolenku?

Žiadnu som nemal. Z Ameriky som sa vrátil až v polovici júna, trochu som pooslavoval, začal som chystať program pre Stanley Cup a už sa pripravujem na novú sezónu.


Program osláv v L. Mikuláši
(nedeľa 25. júla)

asi 8.00 h - poštové auto privezie pohár z Ostravy oslavy v rodinnom kruhu M. Cibáka nasleduje ochutnávka mliečnych výrobkov na liptovskom salaši

12.00 - tlačová konferencia na mestskom úrade

13.00 - obed u primátora A. Slafkovského

14.30 - M. Cibák hostí deti v aquaparku

15.00 - program pre verejnosť na Námestí osloboditeľov

16.30 - príchod M. Cibáka so Stanley Cupom na námestie

18.00 - hokejová exhibícia na zimnom štadióne (vstupné 50 korún)

20.00 - recepcia pre hostí


Súvisiace články