Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Chvalabohu, sezónu má za sebou, v nepopulárnom súboji len tesne prehral s kolegyňou

Sportnet|Publikované 30. sep 2002 o 22:00

Košice S veľkými očakávaním cestovali do brazílskeho Tibagi slovenskí reprezentanti vo vodnom slalome na finále Svetového pohára. Bratia

Hochschornerovci potvrdili dominantné postavenie v C2 a po víťazstve sa tešili štvrtý rok po sebe z celkového víťazstva SP. Šancu na celkový primát malo Slovensko v súťaži kanoistov. Veď pred poslednými pretekmi bol na čele priebežného poradia Juraj Minčík (na snímke) s jednobodovým náskokom pred Nemcom Pfanmöllerom. Inak, prví piati, medzi ktorými bol i Martikán boli v rozpätí šiestich bodov. Rozdiely boli teda minimálne a malo sa rozhodnúť v týchto pretekoch. Navyše, keďže išlo o finále SP rozdávalo sa viac bodov oproti bežnému podujatiu SP bodový koeficient bol 1,5.

"Som sklamaný, rovnako, ako z celej sezóny. Viedol som ´sveťák´ a mal som pocit, že dokážem ho doviesť do víťazného konca. Už aj preto, že kvalifikáciu v Tibagi som vyhral, jazdilo sa mi dobre, ale žiaľ, vo finále sa mi to nepodarilo. Prevrátil som sa a urobil som tri ´päťdesiatky´, čo som neurobil... Ani neviem, či som ich vôbec niekedy urobil," pristavil sa pri nevydarených pretekoch Juraj Minčík. Po tom, čo urobil ´eskimáka´ minul tri bránky a 150 sekúnd trestu pochovalo všetky nádeje. Na rovnakom mieste trate však ako cez kopirák dopadol i Michal Martikán, naše druhé želiezko v ohni.

Pred odletom do Brazílie J. Minčík povedal, že rieka v Tibagi je veľkou neznámou, lebo prakticky nik na nej ešte nejazdil. Na druhej strane, všetci slalomári budú mať rovnaké podmienky, nie ako naposledy na MS vo Francúzsku, kde domáci borci mali trať perfektne zmapovanú, pričom ostatná konkurencia sa zmohla len na odsúdenie takýchto praktík. "Rieka vyzerala veľmi sľubne. Nebolo veľmi náročná, no bola nej postavená veľmi dlhá trať pre fyzicky zdatnejších pretekárov. Medzi nich patria ´Hochšíci´ a aj ja, aspoň všetci to o mne tvrdia a aj ja to tak cítim. Vydržím viac, než ostatní pretekári. Na to som sa spoliehal. Druhý argument, ktorý hral pre nás, bol ten, že vyžrebovali staviteľov trate Slovákov. Trať postavil Jozef Martikán, Michalov otec. Nevýhodou však bolo, že nad riekou nebola žiadna priehrada, respektíve nádrž, ako naposledy vo Francúzsku, kde sa mohol regulovať prietok vody. Začalo pršať a voda každým dňom v rieke stúpala, čiže každý deň bola trochu iná trať. Od sobotňajších finálových výsledkov stúpla voda do nedele, keď som sme mali na programe náš finálový program, o 30 centimetrov. Musela sa urobiť korekcia až ôsmich bránok na trati, aby sa stala prejazdnou," začal vysvetľovať kameň úrazu J. Minčík. Išlo o jednu ťažkú bránku, vodáci ju volajú: cez ruku. Juraj pádluje na ľavej strane a protiprúdna brána bola na pravú stranu, čiže musel preložiť pádlo cez palubu lode. "Je to dosť náročný manéver. Michal Martikán je tiež ľavák. Jednoducho ten manéver sme nezvládli tak, ako by sme mali. Michal urobil presne tú istú chybu ako ja a obaja sme sa vyvrátili v tej istej bráne. Bol tam tak silný prúd, že sme potom nestihli ďalšie tri brány, ktoré sme minuli."

Keďže Juraj vyhral kvalifikáciu, štartoval ako posledný. Michal v nej skončil štvrtý, takže už bol na trati, keď sa Juraj pripravoval na štart. "Ja som ho nevidel, keď išiel. Len v cieli som sa dozvedel ako Michal dopadol. Či sme si to nacvičili, keď sme urobili na vlas rovnakú chybu." Po prvej jazde mal Juraj vyše 150-sekundovú stratu, čo je prakticky nemožné dohnať. "V Brazílii bolo asi päť kvalitných pretekárov, ktorí mohli ísť na celkové prvenstvo vo Svetovom pohári. Ja som skončil po prvej jazde na 7. mieste. Jediná možnosť bola tá, že by niekto z nich urobil tú istú chybu, ako ja s Mišom. Tým pádom by som sa dostal na 3. miesto. Dali si však už veľký pozor, aby sa im to nestalo."

Po majstrovstvách sveta vo francúzskom Bourg Saint Maurice, na ktorých získal J. Minčík dve 4. miesta, sme sa ho spýtali, či sa nebojí, že chytí nepopulárny "zemiakový" syndróm od svojej reprezentačnej kolegyne, kajakárky Gabriely Stacherovej. Tá totiž vo Francúzsku tiež skončia dvakrát štvrtá a v sezóne to bolo jej už štvrté 4. miesto na významnejšom podujatí. Juraj nám vtedy odpovedal, že si nemyslí, že od nej chytí tento syndróm a ani o tom nepremýšľa. Po poslednom podujatí Svetového pohára je však skutočnosť taká, že hoci Juraj pred ním viedol "sveťák" nakoniec v ňom skončil celkove na 4. mieste... Ako by sme to privolali. "Mali ste v tomto smere pravdu," zasmial sa Juraj a na dokreslenie magickej štvorky prihodil ďalší postreh: "Inak Gaba skončila tiež štvrtá vo ´sveťáku´! Ja mám tohto roku na svojom konte štyri 4. miesta, Gabika si teraz pripísala už piate 4. umiestnenie. Krásne sme to nazbierali..."

V Brazílii je veľa miest, ktoré sa oplatí vidieť. Využili to aj naši reprezentanti, hoci nálada po spackaných pretekoch nebola dvakrát najlepšia. "Boli sme sa pozrieť v Riu na sochu Krista, ktorá je nad mestom, ale bolo to také bez nálady. Chvalabohu, skončila sezóna, teraz si musíme rýchlo oddýchnuť," poznamenal rodák so Spišskej Starej Vsi. Oddýchnuť si pôjde Juraj na dovolenku 22. októbra, no nechcel prezradiť kam. "Nemôžem prezradiť, lebo je to prekvapenie pre priateľku Soňu a keby si to prečítala v novinách, už by to nebolo prekvapenie. Sadneme do lietadla a tam sa dozvie, kam ideme. Poviem akurát to, že to bude americký kontinent," dodal tajuplne J. Minčík.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.