Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Chôdza: Korčok pôjde päťdesiatku opatrne a s troma šiltovkami

TASR|26. aug 2004 o 15:13

Atény 26. augusta (TASR) - Najvyššie favorizovaný z trojice slovenských chodcov pred piatkovými pretekmi na 50 km Peter Korčok sa pred jeho dňom D cítil ...

Atény 26. augusta (TASR) - Najvyššie favorizovaný z trojice slovenských chodcov pred piatkovými pretekmi na 50 km Peter Korčok sa pred jeho dňom D cítil v pohode a chcel pôvodne začať rýchlo, po šumoch o charaktere trate však zmenil názor.

"Všetci vravia, že ten profil a najmä podmienky budú zradné a že sa ľahko môže stať, že tam veľa pretekárov prepáli tempo. Preto pôjdem aj ja opatrnejšie," prezradil deň pred pretekmi na dvojkilometrovom okruhu 30-ročný Krupinčan a pokračoval: "Hoci sme v súťaži traja Slováci (okrem neho Kazimír Verkin a Miloš Bátovský), nebude sa dať nijako vypomôcť. Od začiatku si každý bude musieť držať vlastné tempo. Mám už vyhliadnutých zopár borcov, ktorí by mi mohli vyhovovať svojou rýchlosťou a pritom verím, že to neprepália."

Hoci záver prípravy strávili chodci v rozpálenej tureckej Antalyi, kde bolo údajne ešte teplejšie ako v Aténach, rozhodne nechcú teplotné špecifikum pretekov podceniť. "Všetci vieme, že pitný režim bude veľmi dôležitý. Očakávam stratu až ôsmich litrov tekutín a preto plánujem vypiť asi päť litrov," nahlas počítal Korčok a pokračoval: "Na dvojkilometrovom okruhu bude aj občerstvovacia stanica a pomáhať budú aj Matej Tóth, či Zuzka Malíková, ktorí už majú za sebou dvadsiatku."

Proti úpalu sa vyzbrojí až troma šiltovkami. "Začnem s oficiálnou šedou. Keďže preteky začínajú už o siedmej zo začiatku by nemalo byť príliš horúco, no keďže to potrvá približne štyri hodiny budem striedať aj ďalšie dve, ktoré mi vždy pripravia naplnené ľadom."

Pred extrémnym výkonom nabiehajú chodci aj na špeciálnu spôsob výživy - sacharidovú superkompenzačnú diétu. "Spočíva v tom, že tri dni organizmus neprijíma žiadny cukor a ďalšie tri dni bezprostredne pred pretekmi sú hlavnou zložkou práve sacharidy. Zlepšuje sa tým schopnosť tela rozkladať cukor, čo je pri takýchto pretekoch nesmierne dôležitý. Hoci sa na to pripravujme zodpovedne po všetkých stránkach, aj tak sme z hľadiska nových techník asi 20 rokov pozadu za svetovou špičkovou. Jestvuje nesmierne veľa prostriedkov z množiny povolených, ktoré na základe diéty úžasne pomáhajú zlepšovať výkon, žiaľ mi s takým niečím rátať nemôžeme," zakončil Korčok.

Súvisiace články