Pondelok, 21. júna, 2021Meniny má Alojz

Chodec Matej Tóth má olympijský limit

Sportnet|8. jún 2004 o 00:00

BRATISLAVA, HILDESHEIM - Slovenský chodec Matej Tóth (Dukla B. Bystrica) obsadil na 78. medzinárodných majstrovstvách Nemecka v Hildesheime 7. miesto v pretekoch na 20 km a časom 1:24:02 h splnil B-limit na olympijské hry v Aténach.

Dvadsaťročný zverenec trénera Juraja Benčíka dosiahol "béčkový" nominačný výkon už druhý raz v sezóne (predtým v Dudinciach 1:23:18) a vzhľadom na jeho vek a perspektívu by mu dva B-limity mohli stačiť na aténsku letenku. "Od začiatku sa šliapalo vo veľmi ostrom tempe, ale ja som sa sústredil na to, aby som dodržiaval svoj rozpis. Keď už bolo jasné, že so splnením cieľa nebudem mať problém, sústredil som sa na súboj o čo najlepšie umiestnenie," opisoval Matej Tóth.

K A-limitu 1:23:00 h mu stále chýba 18 sekúnd. Nebola v Hildesheime šanca zaútočiť na tento výkon? "Na dvanástom kilometri som trochu zrýchlil, ale vzápätí sa objavili prvé známky únavy, a preto som sa radšej sústredil na udržanie tempa zaručujúceho čas pod 1:24:30 h. Organizátori nemeckého šampionátu pripravili v Hildesheime pre chodcov náročný kilometrový okruh.

"V každom z nich sme absolvovali sedem či osem ostrých zákrut, nohy dostali

poriadne zabrať. Viac špičkových borcov, spomeniem napríklad Lotyša Fadejevsa či českého reprezentanta Malysu, preteky nedokončilo," poznamenal odchovanec nitrianskej chôdze.

Dva B-limity by Tóthovi na aténsku istotu mohli stačiť, ale "áčko" by znamenalo naisto definitívu. "O A-limit sa už asi nebudem pokúšať. Nemá zmysel vyšťaviť sa pri jeho naháňaní, a potom nemať čas na dôkladnú prípravu na olympiádu. Radšej mať dve béčka a dosť času na tréning, ako ísť do Atén s áčkom, ale úplne vyčerpaný," poznamenal chodec banskobystrickej Dukly. (sita)

Súvisiace články