Streda, 28. júla, 2021Meniny má Krištof

Chodec Korčok čiastočne spokojný, chcel viac ako veľmi dobré 14. miesto

TASR|27. aug 2004 o 13:50

Atény 27. augusta (TASR) - Tridsaťročný chodec Peter Korčok absolovoval svoju druhú olympijskú päťdesiatku v živote a 14. miesto po 23-om v Sydney bolo ...

Atény 27. augusta (TASR) - Tridsaťročný chodec Peter Korčok absolovoval svoju druhú olympijskú päťdesiatku v živote a 14. miesto po 23-om v Sydney bolo pre neho zadosťučinením. No len čiastočným, pretože sa cítil na viac.

"Priznávam, som spokojný, pretože som chcel skončiť do 16. miesta vzhľadom na reálnu silu súperov. Musím však pridať, že teraz v cieli som spokojný len čiastočne, aj keď to je moje jedno z najlepších umiestení v kariére. Preteky sa pre mňa vyvíjali nie príliš priaznivo. Zvolil som si úspornú taktiku, zo začiatku ísť opatrnejšie a ušetriť sily, pretože podľa predpovede mala teplota vystúpiť na 32 stupňov v tieni. Očakával som, že veľa borcov zo svetovej špičky to nakopne na taký výkon, ktorý ťažko v takýchto podmienkach zvládnuť. Taktiku som dodržal, no v pláne som určite nemal dve varovania od rozhodcov, čo u mňa nebýva zvykom. Paradoxne som doplatil na to, keď som si pod čiapku dával ľad. Potom som si musel dávať oveľa väčší pozor, zvolnil som, viac som sa sústredil na techniku a naplno som sa rozchodil až záverečných desať kilometrov."

Peter Korčok nemal na trati žiadnu podstatnejšiu krízu. "Dokonca som bol na tom tak dobre, že som si od 40-teho kilometra mohol zrýchľovať ako som chcel. Nie, určite to nebola najťažšia päťdesiatka, veď v Sydney som sa na olympiáde trápil so žalúdočnými kŕčmi a teraz som sa cítil absolútne fit. Po prílete do Atén bolo o niečo chladnejšie, hovoril som si, že tu je moja šanca a mohol by som sa výraznejšie presadiť. Na rýchlejší čas, trebárs na úrovni osobného rekordu, alebo na zlomenie bariéry 3:50 som však nemal. V takomto teple nad 30 stupňov si ťažko na takéto výkony trúfať. Pohľad na unavených súperov ma v závere presviedčal, že som na tom veľmi dobre a postupne som sa posúval vpred. Myslím si, že som dozrel, tak ako som povedal už pred olympiádou, aj na vyššie méty, Možno o rok, niektorí velikáni skončia, napríklad Korzeniowski i ďalší, ľahšie sa bude možno presadiť, navyše keď ešte pridám v tréningoch."

Peter Korčok, rodák z Krupiny, dal klobúk dole pred Korzeniowským. "Má úžasnú charizmu. Vedel som o ňom, že je vynikajúco pripravený a veril som, že opäť vyhrá. Imponuje mi, že vždy žiari optimizmom. Aj ďalší Poliaci sú však výborní a navyše blízko od nás. Ak by sme sa v tréningoch pridali k ich družine, možno by sme vo vzájomnej inšpirácii poskočili vyššie."

Dvadsaťpäťročný Krupinčan Miloš Bátovský s 18. miestom a časom 3:59:11 zažil prvú olympijskú päťdesiatku. "Bola nesmierne ťažká, hlavne v závere. Myslel som si, že som si perfektne rozložil sily, ale ešte nie som skúsený tempár na päťdesiatke, preto posledné štyri kilometre boli nesmierne náročné. Som rád, že som dovtedy rýchlejšie nešiel, lebo neviem ako by to dopadlo, to už by bolo strašné trápenie. V tejto chvíli som nesmierne šťastný, že som v cieli a dopadol tak, ako som dopadol."

Tridsaťdvaročný Kazimír Verkin tiež prvýkrát na OH štartoval, aj keď už má vek ostrieľaného veterána, a tiež pri svojom 36. mieste za čas 4:13:11 hovoril o pocitoch spokojnosti, no z iných dôvodov. "Snažil som sa o to podstatné, zájsť do cieľa. Táto päťdesiatka bola mojou štvrtú v sezóne, čo je poriadna porcia a dosť nezvyklá, pretože odčerpá vám nielen fyzické sily, ale to hlavnejšie - psychické. Preto som veľmi spokojný, že som v cieli, viac som zo seba vyžmýkať nemohol, som úplne vyčerpaný."

Súvisiace články