Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Chmelára mrzí, že škvrna dopingu už zostane aj po slovenských úspechoch

TASR|16. aug 2004 o 08:14

Atény 15. augusta (TASR) - Predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár a s ním celé slovenské olympijské hnutie zažilo naozaj kontrastný ...

Atény 15. augusta (TASR) - Predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár a s ním celé slovenské olympijské hnutie zažilo naozaj kontrastný úvodný víkend v Aténach. Na jednej strane zahanbujúci dopingový škandál guliara Milana Haboráka, na druhej obrovské medailové prekvapenie džudistu Jozefa Krnáča.

"Aj jedno aj druhé prišlo v jeden deň. Som z toho sklamaný, pretože chceli sme na týchto olympijských hrách vystúpiť s čistým štítom, bohužiaľ, nestalo sa tak. Tá škvrna zostane aj napriek našim úspechom a to ma mrzí najviac."

Ak sa potvrdí, že Haborák 17. júla v Madride dopoval, SOV podľa Chmelára zaujme nekompromisný postoj a vrhač bude musieť vrátiť všetky finančné prostriedky, ktoré od Slovenského olympijského výboru v príprave pred olympiádou využíval. "Musíme počkať na analýzy B-vzorky, ale samozrejme, že z toho budú aj nejaké konzekvencie. Keďže 99 percent B-vzoriek potvrdzuje prvý test, už sme urobili isté opatrenia - Haboráka sme vylúčili z výpravy a odcestoval domov. Neviem takto narýchlo povedať, koľko to presne je, ale podľa zmluvy s SOV musí v prípade, že sa potvrdí doping, vrátiť všetko, čo sa do neho vložilo." Každý športovec, ktorý splnil nominačné kritériá pritom mal prisľúbených 200.000 Sk na predolympijskú prípravu a ďalších 50.000 ako prémiu za samotné splnenie.

Šéf slovenského olympijského hnutia tiež vyjadril sklamanie, že sa s Haborákom nestihol pred jeho odletom stretnúť, keďže je ubytovaný mimo Olympijskej dediny. "O riešení prípadu ma priebežne informovali podpredsedovia Miller a Mračnová."

Na druhej strane Chmelár verí, že aj napriek nepriaznivej finančnej situácii SOV nájde prostriedky na vyplatenie sľúbenej odmeny pre strieborného Krnáča - jedného milióna. "Jožko dokázal, že je skutočne dobrý borec a že bol skutočne reálny dôvod mu veriť a podporovať ho v Top tíme. Spravíme všetko preto, aby zaslúženú odmenu dostal," sľubil predseda SOV, ktorý s manželkou Katarínou sledoval v hale Ano Liosa všetky Krnáčove vystúpenia v ceste za striebrom i originálnym vavrínovým vencom.

Súvisiace články