Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Chmelár spokojný, ale uvedomuje si všetky problémy

Sportnet|Publikované 25. aug 2008 o 00:00

Prezident SOV František Chmelár: "Cítime, že nie je všetko v poriadku, pokiaľ ide o perspektívu slovenského športu"PEKING. Prezident Slovenského

Prezident SOV František Chmelár: "Cítime, že nie je všetko v poriadku, pokiaľ ide o perspektívu slovenského športu"

PEKING. Prezident Slovenského olympijského výboru František Chmelár sa pozerá na najúspešnejšie vystúpenie slovenského tímu na olympijských hrách triezvo. Na jednej strane ho teší, čo Slováci v Pekingu dosiahli, na druhej strane si uvedomuje problémy, ktoré slovenský šport v súčasnosti má. Slováci vybojovali v čínskej metropole šesť medailí, na umiestnenie na stupňoch víťazov však nedosiahli viacerí ďalší adepti.

Čakal viac medailí

"Už pred odchodom sme hovorili, že potenciál tejto najmenšej výpravy v histórii je veľmi silný. Takú kvalitnú výpravu sme ešte nemali. Získať 3 zlaté medaily nie je maličkosť, na druhej strane sme mali tím, ktorý mohol dosiahnuť ešte lepší konečný výsledok. Ja osobne som aj trochu sklamaný, čakal som sedem - osem medailí. Objavilo sa však veľa objektívnych, ale aj subjektívnych nedostatkov, ktoré tomu zabránili. Príprava na olympijské hry nebola u niektorých stopercentná, s celkovým vystúpením preto úplne spokojní byť nemôžeme," uviedol František Chmelár.

Sklamaním sú najmä výkony atlétov, od ktorých sa čakalo podstatne viac. Takmer všetci zaostali za svojimi tohtoročnými maximami. "Nie každému sa podarí uspieť. Od každého však čakáme, že sa o to bude pokúšať. Ak sa o to pokúša a nepodarí sa mu, vieme byť veľkorysí a odpustiť. Ak sa však ani nepokúsi, potom je tu niečo nezdravé a treba s tým niečo robiť," upozornil František Chmelár.

Najsilnejšia z malých krajín

Vo verejnosti sa po každých olympijských hrách hovorí, že viacerí športovci na nich boli len ako turisti. Rovnaké názory smerom k vystúpeniu Slovákov sa určite objavia aj po Pekingu. "Asi by sme neboli celkom spravodliví, ak by sme hovorili o olympijskom turizme. Už len prebojovať sa na olympijské hry znamená v súčasnosti patriť k širšej svetovej špičke. Na druhej strane, zdalo sa mi, akoby sa niektorí uspokojili, že sa kvalifikovali na OH a to nie je dobré," zdôraznil šéf slovenského olympijského hnutia.

Kľúčovým odvetvím slovenského športu je v súčasnosti vodný slalom. Bez Martikána, Kaliskej a Hochschornerovcov by pekinská bilancia nebola taká úspešná. Všetci získali zlaté medaily, Slovensko skončilo v medailovej bilancii krajín prvýkrát v histórii OH do 25. miesta. Je to pekný výsledok a ako hovorí Chmelár občas pred svojimi kolegami z iných národných olympijských výborov "sme najsilnejšia z malých krajín." Päťmiliónové Slovensko sa nemôže porovnávať so športovými gigantmi. V budúcnosti sa preto bude pravdepodobne uberať cestou iných menších krajín. "Sme malá krajina a veľké oči nemôžeme mať. Sú športy, ktoré sú pre nás aj perspektívne úspešné, sú ďalšie, kde je konkurencia obrovská - atletika, plávanie, ale i streľba. Sú športy, najmä kolektívne, kde je veľmi ťažké rozmýšľať o kvalifikovaní sa na olympijské hry. Všetky menšie krajiny stavajú na určitých odvetviach, v ktorých majú podmienky, tradíciu, špičkových trénerov a spoliehajú sa na to, že budú v nich úspešné. To by mala byť aj naša cesta," načrtol Chmelár.

Perspektíva nie je ružová

Slovenský šport tlačí pred sebou balvan rôznych problémov. Nie je dotiahnuté jeho financovanie, chýbajú kvalitné objekty, ale aj väčšie zázemie pre jeho rekreačnú formu. Nie príliš dobrú situáciu si uvedomujú aj na Slovenskom olympijskom výbore. Mnohé otázniky bude riešiť aj nové vedenie SOV, ktoré zvolia v novembri na ďalšie štyri roky. Situácia môže byť kritická už na ďalších olympijských hrách v Londýne 2012.

"Cítime, že nie je všetko v poriadku, čo sa týka perspektívy slovenského športu. Musíme faktami dokázať, že je s tým niečo potrebné urobiť. Naše pôsobenie v Pekingu bolo bezbolestné, neutrpeli sme žiadnu ujmu - ani športovú, tragickú či osobnú. Vyzerá to tak, že pôjdeme domov spokojní, ale zároveň s mnohými otáznikmi v hlavách, čo a ako robiť ďalej. To je aj otázka pre nové vedenie SOV, ale i pre všetkých ďalších, ktorí budú rozhodovať o tom, ako bude slovenský šport ďalej napredovať," dodal Chmelár.

(sita)

Súvisiace články