Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Chirurg, podnikateľ či olympionik. SOV bude mať nového prezidenta

Biznismen Anton Siekel (vpravo) má vo voľbách SOV podporu súčasného prezidenta Františka Chmelára (vľavo). (Autor: TASR)
TASR|Publikované 25. nov 2016 o 09:58

O post, ktorý doteraz zastával František Chmelár, sa uchádzajú štyria kandidáti.

BRATISLAVA. Už v sobotu spozná verejnosť nového šéfa Slovenského olympijského výboru (SOV).

Po sedemnástich rokoch vystrieda Františka Chmelára jeden zo štvorice kandidátov, ktorí založili svoje kampane aj na práci so športovou mládežou či urovnaní vzťahov v celom olympijskom hnutí.

Na právoplatné zvolenie nového prezidenta je v prvom kole potrebná nadpolovičná väčšina hlasov od delegátov 51. Valného zhromaždenia SOV, v prípade konania druhého kola už len akýkoľvek najvyšší počet.

Najväčší favorit

Antona Siekela navrhol do funkcie Výkonný výbor Slovenského zväzu judo (SZJ) na konci októbra.

Predsedu Správnej rady Nadácie SOV ihneď podporila početná skupina národných športových zväzov ako aj dosluhujúci prezident František Chmelár.

Mnohonásobná podpora s hlasmi delegátov ho stavia do pozície favorita, no Siekel sa tak necíti.

Anton Siekel. (Autor: SITA)

"Cítim dôveru a podporu zväzov, avšak nie ako favorit. Teším sa na sobotu a verím, že voľby dopadnú dobre pre športovú budúcnosť. Výsledok budem rešpektovať," uviedol vo štvrtkovej diskusii na RTVS.

Na to, aby SOV šliapal, sa podľa Siekela musia presne nastaviť vnútorné procesy. Následne je potrebné mobilizovať do štruktúr ľudí, ktorí budú mať presne zadefinované svoje úlohy.

"Slovenský šport potrebuje zásadné zmeny. Musíme si pozvať do športového prostredia tých najlepších odborníkov, využiť ich potenciál a skúsenosti," dodal Siekel.

Chirurg chce SOV ozdraviť

Branislav Delej pracuje v SOV dvadsať rokov. Vo funkcii vedúceho lekára slovenskej výpravy sa zúčastnil na piatich olympijských hrách a uplynulé štyri roky bol členom exekutívy strešnej organizácie.

"Ako lekár som diagnostikoval niektoré choroby, na ktoré som upozornil aj vo svojej kampani. Chcem kandidovať v duchu hesla 'Ozdravme olympijské hnutie', aby som doniesol niečo nové, čo tu chýbalo," deklaroval dva dni pred valným zhromaždením.

Podľa Deleja je slovenská športová mládež v alarmujúcom stave, aj preto svoju kampaň postavil na zdravom životnom štýle, ktorého súčasťou je predovšetkým športová činnosť.

"Je potrebné zapôsobiť na športovú mládež a celú slovenskú populáciu. Ľudia sa musia hýbať, to musí byť našim hlavným mottom. Zväzom ponúkam alternatívu. Delegáti sa musia rozhodnúť, či chcú ísť starou alebo novou cestou," zdôraznil Delej.

Majzlík: Presne viem, čo treba zmeniť

Marian Majzlík, predseda Slovenskej asociácie športu na školách, sa opiera o šírenie myšlienok olympizmu.

V nadväznosti na ne by rád zefektívnil systém práce s mládežou a zriadil oblastných športových koordinátorov, ktorí by zabezpečili koordináciu medzi centrami voľného času, školami a samotnými klubmi.

Marian Majzlík. (Autor: SITA)

Výsledkom by mala byť reštrukturalizáciu vrcholového športu.

"Veľmi rád by som šíril olympizmus. Trápi ma, že vo vrcholovom slovenskom športe chýba širšia základňa najtalentovanejších športov ako aj systém práce s mládežou. Nemáme na to pripravenú legislatívu. Presne viem, čo treba zmeniť. Tieto otázky riešim do hĺbky a s tým súvisí aj moja motivácia," uviedol v diskusii na RTVS.

Jediný športovec

Jediným kandidátom na post prezidenta SOV, ktorý pochádza z radov športovcov, je Milan Jagnešák.

Bývalý dlhoročný bobista po sedemnástich rokoch nateraz skončil s aktívnou činnosťou a chce sa venovať novým nádejam slovenského športu od stola.

"Mám potrebu vrátiť energiu a skúsenosti tým, ktorí to budú potrebovať. Ako bývalý reprezentant chcem upozorniť na minulé problémy a od stola sa dá o tom rozhodovať. Je potrebné urobiť nové príbehy a treba sa pozrieť na novú realitu," zdôraznil Jagnešák.

Šéf Slovenského zväzu bobistov chce zjednotiť národnú športovú komunitu a vyraziť s ňou za lepšími zajtrajškami.

"SOV teraz musí za všetkým urobiť hrubú čiaru. Prišiel som za všetkých športovcov bojovať srdcom, nebáť sa. Sobota ukáže," dodal.

Barteková i Chmelár s jedným hlasom

Na 51. Valnom zhromaždení budú voliť orgány SOV prítomní delegáti zo 79 združených subjektov s výsledným súčtom 111 hlasov.

Kandidáti na funkciu prezidenta SOV:

Branislav Delej (Slovenská spoločnosť telovýchovného lekárstva, Slovenský curlingový zväz, Zväz potápačov Slovenska)

Milan Jagnešák (Slovenský zväz bobistov)

Marian Majzlík (Slovenská asociácia športu na školách)

Anton Siekel (Slovenský zväz judo, Slovenská plavecká federácia, Slovenský atletický zväz, Slovenské hnutie špeciálnych olympiád, Slovenská baseballová federácia, Slovenská triatlonová únia, Slovenská gymnastická federácia, Slovenský šachový zväz, Slovenský zväz hádzanej, Slovenský zväz karate, Univerzita Komenského Bratislava - Fakulta telesnej výchovy a športu, Slovenský lukostrelecký zväz, Slovenský zväz ľadového hokeja, František Chmelár, Andrej Glatz)

Dosluhujúci prezident František Chmelár a členka Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Danka Barteková budú mať jeden hlas.

Svojho zástupcu do volebného pléna dosadí 32 športových federácií z olympijských športov, pričom každá z nich disponuje dvoma hlasmi.

Ďalších desať federácií (športová a moderná gymnastika, kanoistika na divokej vode, rýchlostná kanoistika, plávanie, vodné pólo, krasokorčuľovanie, rýchlokorčuľovanie, bejzbal, softbal) má po jednom hlase.

Dvanásť delegátov dosadia športové federácie neolympijských rezortov, občianske združenia, inštitúcie a organizácie s členstvom v SOV budú mať trinásť kresiel.

Záverečných desať hlasov si rovným dielom rozdelia olympionici (5) a osobnosti olympijského hnutia (5) - Andrej Glatz, Mária Jasenčáková, Jozef Golonka, Janka Stašová, Katarína Ráczová. Zvolení členovia do orgánov SOV budú zastávať svoje funkcie štyri roky.

Okrem toho budú delegáti hlasovať o uznaní Chmelára za čestného prezidenta SOV a Vladimíra Millera, Jozefa Golonku a Andreja Glatza za čestných členov SOV.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.