Streda, 16. júna, 2021Meniny má Blanka, Bianka

Charfreitag s výkonom spokojný, zážitkom bolo finále na hlavnom štadióne

TASR|26. aug 2004 o 17:44

Bratislava 26. augusta (TASR) - Kladivár Libor Charfreitag dosiahol z trinásťčlennej atletickej časti slovenskej výpravy na OH 2004 v Aténach najhodnotnejší ...

Bratislava 26. augusta (TASR) - Kladivár Libor Charfreitag dosiahol z trinásťčlennej atletickej časti slovenskej výpravy na OH 2004 v Aténach najhodnotnejší výkon. Dvadsaťšesťročný atlét AŠK Slávia Trnava bol po guliarovi Mikulášovi Konopkovi iba druhým Slovákom, ktorý sa predstavil vo finále svojej disciplíny na olympiáde pod Akropolou.

Zverenec svojho otca Libora Charfreitaga st. sa presadil nie iba v kvalifikácii, ale aj vo finále. Kým do finále postupoval výkonom 77,30 m, vo finále na vypredanom Olympijskom štadióne dokázal tento výkon vylepšiť na 77,54 m. "Najťažšie mi bolo pred tretím pokusom kvalifikácie, lebo dovtedy som nemal platný pokus. Boli to naozaj veľké nervy, lebo pôvodne som chcel hádzať uvoľnenejšie," vrátil sa Libor Charfreitag ml. k dianiu v Grécku. "Preto som sa úplne skoncentroval na ten posledný hod a som veľmi rád, že sa mi ním podarilo dosiahnuť tých 77,30 m.

"Postup do finále mi vynahradil všetko trápenie, ktoré som túto sezónu podstúpil. Vtedy, keď som sa mal prezentovať výbornými výkonmi, ochorel som. Pokazil som si žalúdok na pretekoch v zahraničí. Veľmi som zoslabol, musel som sa zamerať na silovú prípravu. Som rád, že som všetko stihol, a že som na olympiáde bol vo finále," doložil Charfreitag junior. Ako urastený rodák z Trnavy povedal, teraz by bol rád, keby ho niekto zo slovenských atlétov ešte prekonal a keby sa niekomu z kolegov podarilo v závere XXVIII. olympiády dostať ešte vyššie ako je jeho ôsme miesto.

"Pre atlétov býva najťažšia kvalifikácia. Tá je veľmi zložitá. Vedel som, že ak hodím v kvalifikácii výkon, ktorým postúpim do užšieho finále, že o dva dni budem ešte lepší. Síce som v kvalifikácii hodil 77,30 a vo finále som sa zlepšil o 24 centimetrov, stačilo to v tej chvíli na 7. miesto. A potom v závere ma prehodil ešte jeden Slovinec. Tak som celkovo skončil ôsmy," povedal Charfreitag.

"Samozrejme, že som spokojný. Najkrajším zážitkom pre mňa z celej olympiády je finále. Hádzali sme večer na hlavnom Olympijskom štadióne, ktorý bol vypredaný. Bolo tam 70.000 divákov. Bolo to perfektné a neopakovateľné," neskrýval spokojnosť Libor a pokračoval: "Viac divákov som zažil pred štyrmi rokmi v Sydney, kde bolo 110.000 divákov, ale tam som hádzal iba kvalifikáciu. Teraz som bol vo finále. Preto tie krásne pocity som prežíval intenzívnejšie," vysvetľoval pretekár AŠK Slávia Trnava. Kladivár z Trnavy na OH 2000 v Sydney dosiahol výkon 72,52, ktorým obsadil až 30. miesto. Teraz o štyri roky neskôr v Aténach sa zlepšil na spomínaných 77,54 m, vďaka čomu obsadil cenné 8. miesto. Tento výkon mu zároveň zaistil postup do 8-členného finále Svetového pohára v hode kladivom v maďarskom Szombathely.

Súvisiace články