Piatok, 25. júna, 2021Meniny má Olívia, Tadeáš

Chára "zabíja" čas učením

Sportnet|28. feb 2004 o 00:00

Heslo "Učiť sa, učiť sa, učiť sa" dnes vyvolá skôr úsmev ako úprimné zamyslenie sa. Úplne vážne to so zdokonaľovaním vedomostí myslí Zdeno Chára, obranca klubu Ottawa Senators. Na cestách medzi jednotlivými zápasmi NHL mu v tejto sezóne robia spoločnosť


Zdeno Chára z tímu Ottawa Senators. FOTO - TASR/APučebnice. "Mám chuť čerpať nové znalosti. Neviem, či ich v budúcnosti využijem, rozhodne mi však nebudú na škodu. Chcem vedieť, čo je nové," hovorí vysoký sympaťák. Spolu so svojou priateľkou Tatianou sa prihlásil na diaľkové štúdium na Algonquin College na kurz finančného plánovania.

Chára ekonómom?

"Veľmi veľa času trávim v autobusoch, lietadlách a hoteloch. Rozhodne ho nechcem zabíjať pri televízii, počúvaním hudby či nakupovaním. Čítam rád. Knihy i časopisy. Teraz prevažujú učebnice," cituje Cháru denník Ottawa Sun. Trenčan na Slovensku skončil gymnázium. Získal si ho profesionálny šport, učenie ho však baví.

Kurz pozostáva zo štyroch hlavných predmetov - Základy finančného plánovania, Moderné postupy vo finančnom manažmente, Všeobecné prístupy k riadeniu rizika a dôchodkov, Plánovanie a manažment v oblasti nehnuteľností. Čím sa zaoberajú absolventi tohto kurzu? Sú to najmä manažéri, ktorí spravujú aktíva svojich klientov. Ekonómovia s prehľadom na finančných trhoch, v daňovom práve a v investičných stratégiách.

Chára však berie svoje štúdium s nadhľadom. Zatiaľ neplánuje, že sa po skončení hokejovej kariéry uplatní v tomto odbore. Iba sa rád učí. "Vzdelanie vám nikto nemôže vziať. A znalosti otvárajú možnosti aj do budúcnosti. Človek nikdy nevie."

Jágr maturoval po 12 rokoch

Priamo na Akadémiu Algonquin v provincii Ontario priviedla Cháru jeho priateľka Tatiana. "Je mojou hlavnou motiváciou. Veľmi mi pomáha, pretože zladiť si prog- ram je náročné. Všetko sa nedá stíhať."

Usmievavý Chára nie je jediným prípadom študujúceho hokejistu. Pred dvomi rokmi sa na školu vrátil aj Jaromír Jágr, aby zmaturoval. Stavebnú priemyslovku v Kladne dokončil v roku 1990, pre majstrovstvá sveta a následný odchod do NHL však maturitnú skúšku nerobil. Po 12 rokoch sa rozhodol pre dodatočnú "skúšku dospelosti". Maturitné vysvedčenie mu vystavili na súkromnej strednej škole v Prahe. Aj on si vybral ekonómiu a manažment. Tento odbor mu je blízky, veď zarába 11 miliónov dolárov ročne.

Študovali aj Kariya a Sejna

Známy je i prípad Mika Richtera. Výborný americký brankár tiež odložil svoje školské povinnosti na vysokej škole, aby sa mohol pripravovať s národným mužstvom na olympiádu v Calgary 1988. Teraz sa vracia do lavice. Na veľmi prestížnej univerzite v Yale bude študovať politické a ekonomické vedy.

Priamo na univerzitách v zámorí študujú viacerí talentovaní slovenskí hokejisti. Tento spôsob volia ako alternatívu pre vstup do NHL. Veď univerzitná hokejová súťaž (NCAA) je kvalitná. Hrali v nej Chris Drury, Brendan Morrison či Paul Kariya. Naposledy sa v NCAA zaskvel Peter Sejna. Vlani sa stal najlepším univerzitným hokejistom a získal trofej Hobeyho Bakera. Hneď nato podpísal profesionálnu zmluvu s tímom St. Louis.

MILOSLAV ŠEBELA

Súvisiace články