Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Chára: Pre zákroky zozadu niet ospravedlnenia

Sportnet|13. mar 2004 o 00:00

Hrubosť do športu nepatrí. Ani do takého tvrdého, akým je hokej. Z množstva faulov a tvrdých zákrokov, ktoré v hre majú svoje miesto, sa jednoznačne vymyká zákerný útok Todda Bertuzziho na coloradského Steva Moora. Ten po nešetrnom Bertuzziho údere ...


Todd Bertuzzi si do konca sezóny za Vancouver Canucks nezahrá.

FOTO - REUTERS

Hrubosť do športu nepatrí. Ani do takého tvrdého, akým je hokej. Z množstva faulov a tvrdých zákrokov, ktoré v hre majú svoje miesto, sa jednoznačne vymyká zákerný útok Todda Bertuzziho na coloradského Steva Moora. Ten po nešetrnom Bertuzziho údere do zátylku skončil v nemocnici. Aj napriek vážnym zraneniam - otrasu mozgu a fraktúre dvoch krčných stavcov, je Moorov stav dobrý. Miecha nebola poškodená a lekári mu predpovedajú návrat na klziská. Nie však v tejto sezóne.

Bertuzzi, rešpektovaný hráč a najlepší power forvard v NHL, si pravdepodobne zničil úspešnú kariéru. Vedenie súťaže ho suspendovalo do konca sezóny. Či začne tú nasledujúcu, rozhodne až generálny komisár NHL Gary Bettman. Slovenský obranca Zdeno Chára "tušil, že sa niečo podobné skôr, či neskôr stane".

"Mal som tú možnosť spoznať sa s ním ( Bertuzzim ). Bol to fajn chlapík, taký tichý," spomína na spoločné pôsobenie v mužstve New York Islanders Slovák. "Teraz to bude mať ťažké."

Chára i Bertuzzi hrali v mužstve Islanders v sezóne 1997/98. Dnes sú v konkurenčných tímoch, no i tak oboch spája spoločný menovateľ. Sú najväčší a najsilnejší hráči na svojich postoch, preto môžu byť rovnako nebezpeční. "Každý hráč by sa mal ovládať, kontrolovať svoje emócie. Z vlastnej skúsenosti viem, že niekedy je to veľmi ťažké," cituje Cháru denník Ottawa Sun.

Ako je možné, že dôjde k takémuto tvrdému ataku? "Ste unavený, frustrovaný z nepriaznivého skóre a máte chuť súperovi to vrátiť. Prispievajú k tomu aj vyjadrenia trénerov, médií. Napätie v hráčovi rastie. Potom stačí bežný, nevinný bodyček a spustí sa to ako lavína," hovorí o pocitoch hokejistu Chára. Sám zatiaľ nervy nestratil. Hrá nekompromisne, ale pri súbojoch rešpektuje isté pravidlá. "Verím, že ani jeden hráč nemá v úmysle niekomu ublížiť, zraniť ho. No pre zákroky zozadu neexistuje ospravedlnenie," uzatvára Chára. (sb)

Súvisiace články