Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Chára: Páčilo sa mi, že Rusi priznali celú svoju kultúru

Zdeno Chára sa viac snažil mávať rukami. (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop, SITA|Publikované 7. feb 2014 o 20:49

Kapitán slovenských hokejistov si užil otvárací ceremoniál olympijských hier v Soči.

SOČI. Slovenská vlajka bola počas pochodu športovcov cez otvárací ceremoniál olympijských hier najvyššie. Zdeno Chára s ňou zdravil divákov z vyše dvojmetrovej výšky.

„Bol to krásny zážitok. Jeden z nezabudnuteľných. Budem si to pamätať navždy. Som šťastný, že som mohol stráviť tieto chvíle s celým slovenským tímom,“ povedal Chára, ktorý je už na tretej olympiáde, ale prvýkrát sa mu podarilo dostať na otvárací ceremoniál.

Kapitán slovenských hokejistov hovoril, že nemal tip na toho, kto zapáli nakoniec olympijský oheň.

Program sa mu páčil ako celok

„Každá z tých osobností si to zaslúžila. Sú to legendy nielen ruského športu, ale aj celosvetového. Výborne vybrali mená posledných, čo bežali s olympijským ohňom.“

Chára nevybral z programu nič konkrétne. „Páčilo sa mi to ako celok. Priznali celú svoju kultúru a proces vývoja krajiny. Pekný bol nápad so svetielkujúcimi medailami, ktoré mali všetci na krku. Spestrilo to atmosféru na štadióne.“

S vlajkou sa líder Bostonu nesnažil mávať čo najvyššie, ale vidieť ho bolo aj z druhej strany hľadiska. „Raz som s ňou skúšal mávať vyššie, ale zamotala sa mi, potom som sa snažil viac mávať rukami.“

((fotogaleria))

Ohlasy svetových médii

CNN (USA): "Okázalý ceremoniál. Čarovný drak, ktorý kráča históriou. Pestrofarebné uniformy a dramatická svetelná šou. Aj to bolo otvorenie zimných olympijských hier v Rusku."

AP (USA): "Rusi a Putin sa dočkali! Prezident otvoril zimné olympijské hry a teraz môžu najlepší športovci na ľade a snehu pred celým svetom ukázať, čo vedia."

ORF (Rak.): "Posledné odpočítavanie sa skončilo. Pestrá spektakulárna šou plná pátosu a pôvabu. To bol štartovný výstrel hier v Soči."

Bild (Nem.): "Ohňová šou zažala olympijský plameň. Zimné olympijské hry sa začali gigantickým slávnostným otvorením. Rusi nám v 18 kapitolách vyrozprávali svoj historický príbeh a pridali k tomu veľa svetiel a efektov."

L´Equipe (Fr.): "A hry sú oficiálne otvorené! Po nástupe športovcov a rôznych druhoch šou ruský prezident Putin formálne otvoril zimné olympijské hry. Olympijský oheň zapálili Irina Rodninová a Vladislav Tretiak."

Gazeta (Poľ.): "Oheň zahorel a nebo nad Soči sa osvetlilo ohňostrojom! Bežali s ním aj Šarapovová a Isinbajevová. Ceremoniál to bol pekný, ale mal aj chybičku krásy. Jeden z olympijských kruhov nevedeli nainštalovať, a tak zostali len štyri."

Guardian (V. Brit.): "Vladimir Putin otvoril zimné olympijské hry po elegantnom, fascinujúcom a občas až surrealistickom ceremoniále. V ňom nás Rusi preniesli svojou históriou vrátane niektorých deliacich momentov."

Idnes.cz (ČR): "Oheň dobehol až na špičku gigantického pylónu a nad Soči vytryskol mohutný ohňostroj. Olympijský plameň zažali legendy Tretiak a Rodninová."

NZZ (Švaj.): "O 22.26 h miestneho času ruský prezident Vladimir Putin klasickou formulkou dal signál k otvoreniu prvého svetového sviatku zimných športov v Rusku. O 27 minút neskôr trojnásobná olympijská víťazka v krasokorčuľovaní Irina Rodninová a legendárny hokejový brankár Vladislav Tretiak spoločne zapálili olympijský oheň a ukončili tým jeho 65 000 km trvajúcu púť."

Washington Post (USA): "Otvorenie hier v Soči pripomínalo extravagantný sprievod. Jeho 4700 členov predviedlo 150 minút trvajúci extravaganciu v priamom prenose. Rusi vedeli, že latka je po Londýne nastavená vysoko. Masívnu oslavu začali v intímnom duchu, s dôrazom na pocity mladej dievčiny. Jedna z obrích vločiek, ktorá sa nezmenila na olympijský kruh, trochu pokazila celkový dojem. A Ruská televízia to rýchlo vystrihla."

Die Welt (Nem.): "Oheň horí, ale jeden z olympijských kruhov nie. Bola to nehoda, ale prezident Putin dodržal protokol."

Kommersant (Rus.): "Olympijské hry sú otvorené! A Prezident Putin sa nádejá, že olympijské objekty budú slúžiť svojmu účelu ešte sto rokov."

Aftonbladet, blog (Švéd.): "Otvorenie hier a svetový rekord v irónii! Sen o olympijských hrách, sen o Rusku, ale aj teror a porušovanie práv. Prezident Putin má chorý zmysel pre humor."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články