Štvrtok, 29. júla, 2021Meniny má Marta

Chára má už teraz v Ottawe dobrú povesť, aj vďaka Hossovi a Filcovi

TASR|6. júl 2001 o 13:21

Ottawa 6. júla (TASR) - Slovenský hokejový reprezentant Zdeno Chára by mal prvýkrát zavítať do svojho nového pôsobiska v Ottawe až budúci mesiac, v kanadskej metropole ho však už bude čakať dobrá povesť. O ňu sa v NHL zaslúžil nielen kvalitnými výkonmi v obrane New Yorku Islanders, ale k nej prispieva aj miestny hokejový publicista Allen Panzeri. Ten fanúšikom Senators sprostredkoval zoznamovací rozhovor s novou akvizíciou klubu a priestor v ňom dal nielen Chárovi, ale aj jeho dobrému priateľovi a už aj spoluhráčovi Mariánovi Hossovi, či reprezentačnému trénerovi Slovenska Jánovi Filcovi.

Najvyšší muž vo vyše osemdesiatročnej histórii NHL v interview s Panzerim uviedol, že jeho hokejovú kariéru výrazne poznačil v roku 1996 príchod do tímu Prince George Cougars v juniorskej WHL. "Každý mi trvdil, aby som namiesto hokeja skúsil radšej basketbal. Ja som však chcel zostať pri hokeji a rozhodol som sa pre pôsobenie v Prince Cougars. Ak by som vtedy zostal doma, takmer určite by som už dnes nehral hokej. Odchod za oceán bol možno najlepším rozhodnutím v mojom živote," zaspomínal si trenčiansky rodák.

Jeho krajan a dlhoročný kamarát z Trenčína Hossa, o ktorom zámorská tlač tvrdí, že prispel k Chárovmu príchodu k senátorom, si tiež dobre pamätal na obrancove ťažké hokejové začiatky. "Na strednej škole ho veľmi nepodporili v basketbale, lebo Zdeno často lámal obruče. A v hokeji sa na Slovensku predsa len viac prihliada na zručnosť a rýchlosť, ako na telesné rozmery. No príchodom do Kanady na menšie ihriská sa začal rýchlo zdokonalovať."

Hossa už dávnejšie pochválil Chárov štýl bránenia, ako však pre Panzeriho uviedol, skutočnosť, že rekordér NHL v bodyčekoch v uplynulej sezóne (373) už nebude protivníkom Senators, potešila viacerých zverencov trénera Jacquesa Martina. "Som šťastný, že bude v našom tíme a keď som sa rozprával s Radekom Bonkom a Martinom Havlátom, tiež prejavili nadšenie, že už nebudú musieť hrať proti Chárovi," vyhlásil Hossa. "Platený bitkár" senátorov Andre Roy sa tiež v minulosti posťažoval, že keď sa chce niekto pustiť do tohto Slováka, potrebuje rebrík. V decembri slovenskému pilieru obrany Islanders vtedy zložilo kompliment aj hviezdne duo Pittsburghu Penguins, keď ho Mario Lemieux i Jaromír Jágr svorne označili za hráča, proti ktorému najviac neznášajú hrať.

Chára využíva svoje telesné proporcie aj na ochranu svojich spoluhráčov. "Mám rád fyzickú hru a viem, že súperovým hviezdam to takým spôsobom poriadne znepríjemním. Obyčajne nejdem do zápasov s tým, aby som sa pobil, ale hrám tvrdo nech sa stane, čo sa stane a následné bitkárske súboje tiež patria k hokeju. Tiež sa vždy ochotne zastanem spoluhráčov," poznamenal 205,5 cm vysoký hokejista.

"Mimo ľadu je to pokojný muž, no počas zápasu nič nedaruje ani dobrým kamarátom v súperových dresoch," doplnil pre kanadského novinára reprezentačný tréner Ján Filc a v charakteristike svojho zverenca pokračoval slovami: "Zo začiatku to bol defenzívny hráč, ktorý vedel len zastaviť puk, alebo protihráča. V poseldných rokoch však spravil úžasný pokrok, je oveľa kreatívnejší a jeho pozícia v reprezentácii je veľmi silná."

br ph

Súvisiace články