Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Český hokejový zväz pripravil veľké zmeny. Má nový názov, logo a dresy

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 23. jún 2018 o 21:26

Doterajšia situácia s vypožičaným štátnym symbolom bola už neudržateľná, vysvetľoval šéf zväzu.

PRAHA. Český zväz ľadového hokeja (ČSLH) si k 110. výročiu svojej existencie pripravil veľké zmeny.

ČSLH bude odteraz vystupovať pod názvom Český hokej a bude mať tiež nové logo a dresy, ktorých dominantou už nebude štátny znak Českej republiky.

"Český hokej si tento rok pripomína 110 rokov svojej existencie. Za tento čas sa vyvíjalo nielen logo samotného zväzu, ale aj symbol na drese," uviedol prezident Českého hokeja Tomáš Král pre hokej.cz.

To nemyslíte vážne.


Ondřej Pavelec, český brankár

"Doterajšia situácia s vypožičaným štátnym symbolom bola už neudržateľná, pretože na nás neustále parazitovali rôzne subjekty. Nastal čas zrevidovať našu identitu podľa vzoru ostatných hokejových federácii a odieť ju do moderného šatu."

Z top 6 nemali jediní unikátnu značku

V novom logu Českého hokeja sa objavujú tri české národné farby. Skladá sa z červeno-modrého nápisu Český hokej a bielej hlavy leva s korunou na nej, ktorý v tlame zviera puk.

"Hlava leva má šesť cípov, čo je počet hráčov jedného tímu na ľade. Nechýba motív puku, ktorý má lev v tlame - puk je s levom pevne spojený, rovnako ako hokej s Českou republikou," opísal nové logo Tadeáš Drahorád z agentúry Go4Gold, ktorá logo navrhla. Agentúra Go4Gold sa tiež podieľala na audiovizuálnom programe k MS 2015, ktoré sa konali v Prahe a Ostrave.

Zmenou prešli aj dresy českého národného tímu, ktoré dostali kompletne nový dizajn. Jedna sada je v červenej farbe s bielym prvkom na rukávoch, druhá je biela s červenými prvkami na rukávoch. Na hrudi na rozdiel od posledných rokov nedominuje český štátny znak, ale logo Českého hokeja - hlava leva s korunou a nápis Česká republika v angličtine.

"Museli sme pristúpiť ku komplexnej zmene. Z top šiestich tímov posledných majstrovstiev sveta sme boli jediní, kto nemal unikátnu hokejovú značku s národnými prvkami, ktorú by sme si mohli právne chrániť. Teraz už máme. Súčasný trend je taký a museli sme sa mu vyrovnať. Hokej je národný šport a lev je národný symbol, ktorý bol súčasťou dresu národného tímu odjakživa - teraz sa k nemu vraciame ako k dominantnému prvku v rámci loga aj na národnom drese," povedal generálny sekretár Českého hokeja Martin Urban.

Pastrňák a Pavelec zmeny kritizujú

Nie každému sa však nové dresy českej reprezentácie pozdávajú. Na sociálnej sieti Instagram ich skritizoval útočník Bostonu Bruins David Pastrňák či brankár Ondřej Pavelec, ktorý naposledy chytal za New York Rangers.

"Tak toto nepochopím," napísal Pastrňák k fotke nového dresu. "To nemyslíte vážne," pripojil sa Pavelec.

Nové uniformy však majú aj svojich zástancov, jedným z nich je napríklad dlhoročný hráč NHL Patrik Eliáš, ktorý sa zúčastnil aj slávnostného predstavenia. "V NHL vždy kládli veľký dôraz na dizajn a mňa samotného veci okolo tímovej identity vždy veľmi zaujímali. Preto som rád súčasťou predstavenia novej identity Českého hokeja. Páči sa mi. Je dôležité ísť s dobou a pôsobiť moderne a atraktívne," vyjadril sa Eliáš.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články