Pondelok, 27. septembra, 2021Meniny má Cyprián

Česku pomohla Plzeň v Lige majstrov, tvrdí Petr Čech

Petr Čech. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|12. nov 2011 o 15:18

Brankár Petr Čech nechcel po víťaznom vstupe do baráže s Čiernou Horou hovoriť o svojom zlomenom nose. Ochrannú masku si chválil a rovnako ocenil aj súpera, že sa nesnažil jeho hendikep využiť.

Brankár Petr Čech nechcel po víťaznom vstupe do baráže s Čiernou Horou hovoriť o svojom zlomenom nose. Ochrannú masku si pre portál iDnes.cz chválil a rovnako ocenil aj súpera, že sa nesnažil jeho hendikep využiť.

Ako sa cítite, čo váš nos?

Ja by som o tom nechcel hovoriť. Odchytal som zápas bez inkasovaného gólu a som spokojný.

Prvýkrát ste nastúpili v maske, aké to bolo?

Je to iné, ale ako malý chlapec som hral hokejbal a hokej, kde som nosil masku a pred očami som mal aj drôty. Tu mi nič také vo výhľade nebránilo, takže mi maska ​​až tak neprekážala. Nie je to úplne stopercentné, ale bol som spokojný.

Mali spoluhráči nejaký zvláštny pokyn, aby vás pri štandardných situáciách viac chránili pred rizikom zranenia?

Nie, nechali sme to, ako to je. Vedel som, že si musím dávať pozor pri nejakej strkanici, ale taktika sa kvôli môjmu nosu nemenila.

Bol k vám súper férový? Z tribúny žiadne snahy zneužiť vaše zranenie vidieť neboli ...

Vôbec nič mi nehrozilo, celý zápas sa hral v rámci fair play. Aj keď všetci hrali naplno a boli tam fauly aj žlté karty, tak bolo všetko férové. Čiernohorci ma prístupom hrozne prekvapili. Dostali žlté karty za fauly, ktoré vyplynuli z hry, nie za nejaké diskutovanie alebo nešportové správanie. To u nich asi nikto nečakal.

Čo znamená výsledok 2:0 pre utorkovú odvetu?

Výsledok je pre nás takmer ideálny, ale sme len v polčase, takže nie je nič rozhodnuté. Vieme, že Anglicko viedlo v Čiernej Hore 2:0 a zápas sa skončil 2:2. V domácom prostredí hrajú oveľa lepšie, ak im dáme šancu a strelia prvý gól, tak sa môže stať čokoľvek. Máme pred sebou ešte deväťdesiat minút práce, ale verím, že vďaka náskoku to zvládneme.

Čaká vás búrlivé prostredie, je na to tím pripravený?

Súper bude mať až fanatickú podporu. Musíme byť šikovní, aby sme im nedali šancu vrátiť sa do zápasu. Ideálne by bolo streliť gól, to už by asi bolo rozhodujúce.

Je veľkou nevýhodou hrať na súperovom ihrisku až odvetu?

Štatisticky je vždy výhodnejšie hrať odvetu doma, ale v prípade, že prvý zápas dopadne dobre, tak tá výhoda už taká nie je. Výsledok už je dosť slušný na to, aby sme ten zápas zvládli aj vonku.

Piatkový zápas sa lámal na začiatku druhého polčasu, kedy ste vyrazili nebezpečnú strelu. Súhlasíte?

Mali šancu a keby z nej dali gól, zápas by sa vyvíjal inak. Oni ju nevyužili, my sme naopak dali gól a doviedli sme zápas k úspešnému výsledku. Išli sme tomu od začiatku v ústrety, nenechali sme nič na náhodu, snažili sme sa súpera dostať pod tlak. Nenechali sme ich rozohrať tak, aby sa ich útočná štvorica dostala do hry. Hrali sme veľmi organizovane.

Hráči ako Pilař alebo Jiráček prišli do tímu nedávno, ale teraz rozhodujú veľké zápasy. Čo hovoríte na ich vzostup?

Pre nich je veľmi dôležité, že získali s Plzňou titul a hrajú Ligu majstrov. To sú skúsenosti na nezaplatenie. Keď sme v lete išli do Japonska, tak drvivá väčšina kádra žiadny európsky pohár nehrala, tí chlapci prišli na medzinárodnú scénu a boli všetci prekvapení, aká je zrazu hra rýchla a úplne iná. Teraz máme v tíme štyroch hráčov z plzenského kádra, ktorí sú na európsky futbal zvyknutí, zvyšok kádra už má tiež niečo odohrané. A je to aj vidieť.

Necelý polrok v Lige majstrov urobí taký rozdiel?

Určite. Na tých hráčoch je vidieť, že si veria. Vidia, že aj s najlepšími tímami na svete môžu odohrať normálny zápas a nemusia sa ničoho báť. Účasť českého tímu v Lige majstrov je pre reprezentáciu obrovský benefit.

Súhlasíte s tým, že bol Jiráček jedným z kľúčových hráčov?

Všetci si zaslúžia pochvalu. Naša záloha si počínala výborne. Plašil spoločne s Jiráčkom urobili veľa práce a Rosický sa vďaka tomu viac dostal do priestoru za útokom a mohol lopty rozdeľovať. Zápas nám vyšiel a uvidíme, ako sa s tým popasuje v odvete.

Hráte svoju druhú baráž. Môžete tohtoročnú východiskovú pozíciu porovnať s rokom 2005, kedy ste prvý zápas vyhrali 1:0 v Nórsku?

Tým, že ideme hrať von, tak je vtedajší výsledok 1:0 z prvého zápasu je porovnateľný s terajším 2:0. Je to veľmi dobrá východisková pozícia. A verím, že to zvládneme tak dobre, ako vtedy s Nórskom.

Súvisiace články