Piatok, 18. júna, 2021Meniny má Vratislav

Česká futbalová aféra má rysy organizovaného zločinu

Sportnet|21. sep 2004 o 00:00

Rozsiahly korupčný škandál v českom futbale má v prípade niektorých funkcionárov a rozhodcov takmer rysy organizovaného zločinu. Vyplýva to zo záznamu odpočúvaní, ktoré sa podarilo získať denníku Mf Dnes. Z článku vyberáme.

Korupcia vo futbale, kde bolo obvinených tridsať ľudí, dospela tak ďaleko, že funkcionári jedného klubu ovplyvňovali zápasy iných mužstiev. Dokázali aj vyradiť kľúčového hráča súpera. Podplatení rozhodcovia mu dali toľko žltých kariet, aby v ďalšom stretnutí nemohol nastúpiť.

O tom, že celý prípad nesie niektoré znaky organizovaného zločinu, svedčia i nasledujúce fakty: funkcionári dokázali zariadiť, aby ich zápas pískal dopredu dohovorený rozhodca. Skorumpovaným arbitrom vedeli zaistiť beztrestnosť. Podplatili totiž delegátov zápasu, ktorí majú strážiť, aby rozhodcovia pískali férovo.

Rozsiahlosť aféry vyšla najavo potom, čo polícia v auguste obvinila sedemnásť ľudí v súvislosti so zápasmi pražskej Viktorie Žižkov.

Čo polícia nahrala?

Polícia zachytila telefonický rozhovor manažéra Viktorie Žižkov Ivana Horníka a rozhodcu Milana Šedivého. Horník ho žiadal, aby ovplyvnil zápas z novembra 2003 Plzeň - Olomouc. Chcel, aby Olomouc vyhral alebo remizoval. Horník za to rozhodcovi sľúbil 70-tisíc korún a naznačoval, že delegátovi zápasu dá tridsaťtisíc.

Policajné zariadenie to zaznamenalo takto:

Horník: "Potreboval by som, vole, aby si im (Plzni) nedal ani deko. Chcem povedať, že na to mám kilo (stotisíc). Dám tridsať tomu Vlčkovi (delegátovi zápasu) a sedemdesiat dám tebe, áno? Aspoň aby si mal na kávu na Vianoce."

Šedivý: "Jasné, jasné."

Zanedlho si Horník spomenul, že v zápase Plzeň - Olomouc nastúpi hráč Smíšek, ktorý už má tri žlté karty. Keby dostal štvrtú, nemohol by hrať v stretnutí s Viktoriou Žižkov.

Horník: "Milanko, čau, neruším ťa? Môžem ešte na chvíľu? Chcel som ešte jednu vec: Smíšek, vole. Ten útočník."

Šedivý: "To je galgan."

Horník: "Tak keby hneval, tak mu ju sekni, vole. Bola by štvrtá a na jar by nenastúpil. Bol by vyžltený. On bude hnevať, je to drzý parchant."

Šedivý: "Áno, viem, o koho ide. Tak áno, Ivanko."

Ivan Horník si neváhal poistiť i delegátov zápasu, ktorí "dohliadajú", či sa rozhodca správa nestranne. Tento rok vo februári, po 18. kole českej ligy, volal delegátovi Ladislavovi Dofkovi a ponúkol mu päťtisíc korún za to, že nenapíše kritické hodnotenie na troch rozhodcov, ktorí pískali zápas Blšany - Žižkov.

Horník: "Láďo, prosím ťa, máš u mňa búra. Len za ochotu, a tak ďalej, v pohode, vole."

Dofek: "Držím ti palce, Ivan. Keby zasa bolo niečo treba, tak brnkni, keď to pôjde, tak ti pomôžem."

Šokovaný štátny zástupca

Ivan Horník pred dvoma mesiacmi tvrdil, že podplácanie neuznáva. Potom, čo bol obvinený a dostal do rúk prepisy odpočúvaní, stiahol sa do ústrania. Nechce nič komentovať, dokiaľ sa neskončí vyšetrovanie. Na otázku, že po prečítaní odpočúvaní sa človek neubráni dojmu, že išlo z jeho strany o takmer mafiánsky spôsob ovplyvňovania zápasov, Horník zdrvene reagoval: "Vážim si to, že mi chcete dať priestor na vyjadrenie, ale nebudem to komentovať. Teraz musím myslieť hlavne na seba. K prípadom som nevypovedal ani pred disciplinárnou komisiou."

Štátny zástupca Pavel Pukovec, ktorý dohliada na korupčnú aféru týkajúcu sa Synotu Uherské Hradiště a do detailov pozná i ďalšie prípady, priznal, že keď sa zoznámil s odpočúvaniami, bol šokovaný. "Prekvapilo ma, aké prostredie v českom futbale panuje. Mal som z toho nepríjemný pocit," vyhlásil.

Odpočúvania, ktoré polícia nasadila na rozhodcov a funkcionárov futbalovej ligy, dokazujú, že sa nepodplácalo len peniazmi. V jednom prípade sa napríklad objavuje prostitútka, ktorú podľa polície mal dostať rozhodca Václav Zejda.

Česká polícia dosiaľ obvinila 30 ľudí, očakáva sa ešte asi desať obvinení.

Na koho padli obvinenia

  • Synot Uherské Hradiště, Viktoria Žižkov, Opava, Vítkovice

Kde nie je rozhodnuté

  • Slovan Liberec, HF Olomouc, Xaverov, Horní Počernice, Slad Most, Sparta Praha, Jablonec, Teplice


Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Švédsko vs. Slovensko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Chorvátsko vs. Česko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Anglicko vs. Škótsko
Kurzy prináša