Pondelok, 18. január, 2021Meniny má Bohdana

Česi už majú tromfy do Vancouveru

Sportnet|Publikované 19. feb 2007 o 23:00

Svetový šport objavil novú zimnú veľmoc: Česko. Má hviezdy takmer v každom odvetvíSusedia sa vrátili k podpore talentov a vypláca sa im to. Neskutočná zima 2006 - 07, žasne český denník Právo.

BRATISLAVA. Česi získali na posledných troch zimných olympiádach deväť medailí. Už rok po turínskej majú tromfy na vancouverskú 2010. Hneď niekoľko. Takmer v každom zimnom odvetví.

Denník Právo píše o "vlne úspechov českých športovcov, ktorej šírka nemá obdobu". A nepreháňa. Športový svet túto zimu objavil novú veľmoc, ktorá nemá ani severský, ani alpský domicil.

Zlatá turínska mamička, bežkyňa na lyžiach Kateřina Neumannová avizuje skorú rozlúčku, na odchod sa chystá aj akrobat Aleš Valenta, zlatý zo Salt Lake City, ale susedia ich neprehovárajú. Na rad prichádzajú ich nasledovníci. Generácia Vancouver 2010.

To tu ešte nebolo: jedna Češka (Sáblíková) je európskou šampiónkou v rýchlokorčuľovaní a iná (Záhrobská) dokonca svetovou v zjazdovom lyžovaní. Ďalší dvaja Česi (Danilevič, Gomola) majú kontinentálny titul v dvojboboch. Len málo chýbalo, aby Čech (Verner) po 15 rokoch vládol aj krasokorčuliarskej Európe.

A čo Slovensko? Práve pred rokom prežívalo eufóriu z prvej zimnej olympijskej medaily v ére samostatnosti. Jeho najväčším úspechom tejto zimy je Zuzulovej deviate miesto v superkombinácii.

"Český šport má k dispozícii podstatne viac peňazí, lebo v jeho majetku ostala lukratívna Sazka, ale zároveň ich vie aj lepšie využívať," konštatuje predseda Slovenského olympijského výboru František Chmelár. "Čo je však nemenej dôležité: Česi majú vysokú kultúru vzťahu k športu, ktorá sa prejavuje aj tým, že u nich nepanuje bigotná obava z podpory menej tradičných športov, napríklad klasického rýchlokorčuľovania, bobov či curlingu. U nás sa na návrh tohto typu reaguje minimálne zdvihnutím obočia."

Rýchlokorčuliarka Sáblíková má na prípravu päť miliónov, krasokorčuliar Verner dva milióny českých korún. Peniaze však nie sú všetko, bez úspechov by nenatiekli. "Ovládajú know-how a majú klubové cítenie," pritákava Chmelár. "My sme dovolili zdevastovať kluby a ich majetok, vleky a chaty, zakapali na chamtivosť." Čo ešte ostalo, pošlo v exekúciách majetku najväčšieho športového spolku. Lyžiarsky zväz žil v exekučnom provizóriu až donedávna.

Česko je dnes pred Slovenskom vo všetkých zimných športoch, už aj v biatlone. Výnimkou je sánkovanie. No aj v ňom po odchode Slávika a dvojice Mick - Marx nastali horšie časy.

"Slovenský vrcholový šport melie z posledného," tvrdí Marián Kukumberg, šéf Konfederácie športových zväzov. "Zimné športy zvlášť: v poddimenzovaných strediskách vrcholového športu nemajú viac ako 20-percentné zastúpenie. Ešte horšie však je, že sa rozpadol systém starostlivosti o mládež. Čoraz menej detí športuje, sme šťastní, keď vôbec nejaké. Vráťme šport do škôl by nemalo byť heslo, ale naša povinnosť."

Česi stavili na mlaď a začína sa im to vyplácať.

Marián Šimo

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.