Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Červenej skupiny sa bude držať ako kliešť

Sportnet|Publikované 30. aug 2007 o 22:00

Košice Pred výjazdmi na ľadovec Dachstein by chcel ešte stihnúť regeneračné sústredenie na Jadrane, no dovtedy bude mať naozaj nabitý program. Ivan

Bátory (na snímke v popredí) sa hotuje zajtra na tradičný beh v Tatrách a potom ho čakajú kontrolné testy. "Verím, že som urobil niektoré pokroky v získavaní návykov i tréningových objemov a samotné podujatia v rámci Svetového pohára to ukážu," pripomenul špičkový bežec na lyžiach. Zaumienil si pridať hlavne vo voľnej technike, pričom sústreďuje pozornosť na zdokonalenie sily stehenného svalstva. "Pri tréningoch na kolieskových lyžiach si dávam záležať pri rozvíjaní kvality dolných končatín a korčuliarskej techniky v primeranej rýchlosti. Mienim byť ešte výraznejší, aby som sa udržal v elitnej tridsiatke," podotkol zverenec Petra Bartoňa.

V minulej edícii Svetového pohára nazbieral dovedna 112 bodov, za čo mu patril celkove 47. stupienok a v hodnotení dlhých behov sa vyšplhal na 28. priečku. Tridsaťdvaročný borec patrí už niekoľko sezón nielen k našej elite, ale neustále sa pohybuje na pozíciách, ktoré vzbudzujú vo svetovom pelotóne obdiv. "Najlepšie je prepracovať sa do červenej skupiny hneď na začiatku ´sveťáku´. Viem to z vlastnej skúsenosti, lebo napríklad vlani mi ušla o pár bodov. Dúfam, že už v prvých podujatiach na pätnásť kilometrov klasicky a voľne si vytvorím dobrý odrazový mostík na vklinenie sa do červenej skupiny a využívanie dobrej pozície na štarte." Vrcholom SP bude Tour de Ski. Na rozdiel od premiéry tentoraz už Slováci vedia, čo ich bude čakať. Táto séria akcií zahrňujúca v priebehu desiatich dní sedem podujatí (15 km voľnou technikou, šprint voľnou technikou, skiatlon 2x15 km klasickou a voľnou technikou s hromadným štartom, 20 km klasickou technikou s hromadným štartom, beh do vrchu na zjazdovke Alpe Cermis - 15 km voľnou technikou - štart podľa odstupov v celkovom poradí TdS) preverí univerzálnosť pretekárov. Je to však dobrá príležitosť na získanie zápisov do SP, lebo tentoraz sa bude dať bodovať v každej disciplíne, čo je novinka. Pravda za predpokladu ukončenia Tour de Ski. O gigantickosti podujatia svedčí aj skutočnosť, že jeho rozpočet je milión švajčiarskych frankov. "Je to ťažšie ako majstrovstvá sveta. Lebo na tour ide i o premiestňovanie sa z jedného dejiska na druhé v štyroch krajinách a preteká sa každý deň. Len verím, že vyjde Nové Mesto, kde je prológ klasicky. Teším sa na túto disciplínu, lebo dlho som nebežal necelých päť kilometrov."

V individuálnych zámeroch má Bátory jasno, no horšie je to v plánoch týkajúcich sa slovenskej štafety. Nevedno, kedy vyskočí štvrtý člen, ktorý by bol rovnocenným ťahúňom pri Bajčičákovi, Bátorym a Malákovi. "Škoda, že zodpovední nedali hlavy dokopy a neudržali Janečka a Otčenáša. Podcenili sa daktoré súvislosti, zázemie a hlavne to, že práve títo dvaja mali predpoklady, aby doplnili elitu. Takto vznikla ešte väčšia diera."

Dnes má štátnice

(zuk)

Popri náročných povinnostiach na sústredeniach sa I. Bátory musel koncentrovať ešte na jeden dôležitý míľnik. Nie tak športový ako životný ukončenie vysokej školy. Akurát dnes ho čakajú štátnice a obhajoba diplomovej práce na Fakulte telesnej výchovy a športu Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici. Na rozdiel od kolegu Michala Maláka si záver štúdia presunul na koniec leta. "Nebolo jednoduché prinútiť sa k šprtaniu skrípt, lebo takmer štvorhodinová denná záťaž na sústredeniach ma dosť vyčerpala. Kým ostatní čítali knihy a venovali sa iným záľubám, ja som drvil učivo. Avšak nič iné ma zase na rozdiel od pobytu doma nerozptyľovalo, takže som aj najviac z látky zvládol." Člen Strediska štátnej športovej reprezentácie ŠKP Štrbské Pleso sa spolieha, že mu sadnú otázky a bodku zvládne úspešne. Pokiaľ ide o promócie, nad tým neuvažoval, ale je možné, že mu termín odovzdávania diplomu nesadne kvôli výjazdom do cudziny a na slávnostnom akte sa nezúčastní. "To však nie je také dôležité, hlavné bude zvládnuť štátnice."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.