Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Ceremoniál - reakcie gréckych médií a svetových osobností - SÚHRN

TASR|14. aug 2004 o 15:58

Atény 14. augusta (TASR) - Grécke médiá nadchol ceremoniál, ktorým aténski organizátori v piatok oficiálne otvorili Hry XXVIII. olympiády. "Bolo to výborné.

Nádherné divadlo s najvyšším stupňom estetiky," nadchýňa sa konzervatívny denník Kathimerini. "Oslava ponúkla jednoduchý, no umelecky impozantne stvárnený podľad do histórie. Videli sme moderný obraz krajiny, ktorá ešte nedávno bola na rozhraní východu a západu." Rovnaký názor majú aj komentátori denníka Eleftherotypia: "Grécky triumf! Grécko vyslalo do sveta pozitívny obraz." Dopingový škandál atlétov Kenterisa a Thanouovej ostal v tieni olympijského ceremoniálu, čo Ta Nea skomentovala titulkom "Olympijská oslava prekryla nočnú moru dopingovej aféry".

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Jacques Rogge pochválil organizátorov za otvárací ceremoniál. Belgičan zagratuloval šéfke organizačného výboru Gianne Angelopolousovej-Daskalakiovej slovami: "Bolo to naozaj nádherné otvorenie hier." Hovorkyňa MOV Giselle Daviesová hovorila o "fantastickom začiatku". Napriek aféram oboch gréckych atlétov sa "vôbec neobávala", že táto kauza bude mať negatívny vplyv na úvodný ceremoniál.

Ceremoniál pochválili aj Austrálčania, ktorí usporiadali olympiádu v roku 2000 v Sydney. Za organizáciu veľkolepého ceremoniálu dali aténskym organizátorom na desaťstupňovej škále najvyššie hodnotenie. "Bol to jedinečný a úžasný kultúrny zážitok," povedal viceprezident Austrálskeho olympijského výboru Peter Montgomery. "Je veľmi ťažké porovnávať ceremoniály na rôznych hrách. Nemôžete jednoznačne povedať, že niektorý bol lepší ako iný. Tento bol jednoducho bezchybný, bolo to skvelé predstavenie." Piatková slávnosť preniesla divákov od staroveku až do 21. storočia s jeho nanovšími výdobytkami. "Každý bol očarený," dodal Montgomery. "Organizátori boli excelentní - dal by som im desať bodov z desiatich."

Súvisiace články