Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Cenu Fair play získal Slovák

Tomáš Pitoňák. (Autor: ARCHÍV CC POPRAD)
Prokop Slováček|Publikované 11. dec 2007 o 00:00

Slovenský reprezentantv curlingu sa stal laureátom ceny Fair play za rok 2006.Udeľuje ju Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) a Medzinárodný výbor pre fair play.

BRATISLAVA. Priznal porušenie pravidiel v dôležitom zápase na majstrovstvách Európy. Bez zaváhania, hoci možno práve preto jeho tím prehral. „Asi by ma to doteraz mrzelo, keby som to neurobil,“ povedal hráč curlingového klubu CC Poprad Tomáš Pitoňák, ktorý sa stal laureátom ceny Fair play za rok 2006. Udeľuje ju Organizácia OSN pre výchovu, vedu a kultúru (UNESCO) a Medzinárodný výbor pre fair play.

„Stalo sa to na vlaňajších majstrovstvách Európy juniorov v curlingu. V zápase proti Česku som bol kapitánom Slovenska, skipom, ako sa v curlingu hovorí. Ten, čo stojí v kruhoch a má na starosti taktiku hry. Odhadzovali sme kameň a jeden z hráčov, ktorý pred ním zametal ľad, sa ho dotkol metličkou, čo je proti pravidlám. Povedal mi to a ja som to len oznámil českému kapitánovi. Kameň sme vyradili z hry,“ spomína Pitoňák.

Tvrdí, že to nebolo nič výnimočné, urobil to úplne prirodzene. Aj keď išlo o postup do semifinále. „Stav bol vyrovnaný, aj keď sme mali trocha navrch. Nedá sa presne povedať, či práve toto bol okamih, pre ktorý sme nepostúpili do semifinále. Ale radšej prehrať čestne ako podvodom. Ak by sme chybu nepriznali, určite by Česi neprotestovali, ale zlé meno by sa s nami ťahalo. Keď som začínal, brat ma učil, že vyhrávať sa má so cťou a nie vďaka podvodom.“

Pri curlingu niet toľko viditeľných emócií ako pri iných športoch, je to skôr o taktike, vraví sa mu šachy na ľade. „Takéto priznania sú bežné, rovnaká situácia sa mi už znova stala. Je to džentlmenský šport, hráči sa prirodzene správajú slušne. Po zápase si spolu posedíme, preberieme zápas. Žiadna vážna nenávisť.“

A čo považuje za fair play prístup v iných športoch? „Ak majú futbalisti k sebe úctu. Napriek tomu, že fauly tam sú bežnou súčasťou hry, dokážu si podať ruky, navzájom si pomôcť vstať zo zeme,“ dodal Pitoňák, ktorý si cenu, ktorú mu mali udeliť v Paríži v sídle UNESCO, nemohol prevziať pre reprezentačné povinnosti na majstrovstvách Európy v Nemecku. Tam skončilo Slovensko na 17. mieste, čo je doteraz najlepšie umiestnenie nášho výberu na ME. Cenu si prevezme na oslave 15. výročia Slovenského olympijského výboru v Bratislave.

Súvisiace články