Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Cennými pokynmi ho kŕmi kanadský kouč

Sportnet|Publikované 30. sep 2005 o 22:00

Amneville - Priezvisko Rusnák sa pred touto extraligovou sezónou vytratilo z kádra podtatranského mužstva. Štefan Rusnák st.(na snímke) znezrady a

možno aj neočakávane opustil slovenský ľad a rozhodol sa skúsiť šťastie vo Francúzsku. Neporúčal by sa a nehľadal si iné pôsobisko, lenže v materskom klube HK Tatravagónka ŠKP sa situácia zmenila. Keďže vedenie sa rozhodlo nahradiť niektorých členov tímu z uplynulého obdobia novými posilami, musel opustiť rady Popradčanov. "Koncom augusta som už vedel naisto, že v kolektíve figurovať nebudem. Ani ma to príliš nezaskočilo, lebo som tušil, čo bude so mnou. A to na základe poznatkov z predošlého obdobia, keď po minulom ročníku odišlo niekoľko spoluhráčov," uviedol tento obranca.

Na rozdiel od niektorých iných, s ktorými sa klub rozlúčil skôr, on dostal ešte príležitosť predviesť sa v príprave a dokázať ambície na účinkovanie v najvyššej súťaži. Predpokladal ale, že je to len provizórne riešenie a definitíva týkajúca sa opustenia tímu ho neminie. Tak sa i stalo. "Prijal som to v pohode, bez nejakých emócií či negatívnych pocitov. Taký je proste hokejový život. Ťažko sa to komentuje a objasňuje..."

Dvadsaťdvaročný borec sa preto upriamil na hľadanie nového angažmán, hoci na konci leta sú možnosti už dosť oklieštené a paleta výberu zúžená. Dosiaľ hrával iba v Poprade a raz hosťoval u susedov v Spišskej Novej Vsi. No v inom slovenskom tíme sa nerysovala žiadna príležitosť, preto siete rozhodil do Čiech. Veľa nechýbalo a možno by bol naháňal puk za riekou Moravou. "Povedal som si však, že to skúsim inde. Keď sa naskytla šanca odísť do Francúzska, nezaváhal som. Prečo by aj, treba skúsiť aj takúto šancu," prezradil mladý bek, pre ktorého sa pomerne skoro otvorila brána k prvému zahraničnému angažmán. "Prirodzene, na všetko si treba privyknúť a nazbierať skúsenosti. Chcem nadviazať na svoju hru, ktorú som odvádzal doma a popri tom sa zdokonaľovať aj v inom hokejovom myslení a štýle."

Do nového pôsobiska sa vybral v polovici septembra. Kontrakt spečatil na jednu sezónu (do apríla budúceho roku). Prvodivízny Amneville ochotne siahol po perspektívnom defenzívnom hráčovi: "Zvykám si na iné prostredie, spoluhráčov, odlišný spôsob hokeja i prípravy, tréningov. Ich náplň je ovplyvnená tým, že naším trénerom je kanadský chlapík. Zatiaľ je to v pohode, rozumieme si. Pre mňa je dobré, že v časoch svojej aktívnej kariéry bol náš kouč obrancom. Aspoň mi môže viac poradiť a načerpám od neho cenné postrehy. Pre mňa je to nová skúsenosť, cenná škola." Rusnák st. spoza hraníc avizoval, že klub má vyššie ambície než v minulej sezóne. Vtedy sa neprebojoval do play off, čo bolo trochu i sklamaním. "Teraz sa jednoznačne hovorí o tom, že by sme mali ašpirovať na vyraďovaciu časť. V tomto smere práve angažovanie legionárov okrem nás Slovákov sú tu aj dvaja veľmi šikovní útočníci z ruských celkov je odrazom toho, že to Amneville myslí s útokom na play off vážne. Sám som zvedavý, aký dojem vo mne zanechá tunajší hokej, ale domnievam sa, že budem nakoniec spokojný s touto voľbou."

Š. Rusnák st., ktorý ešte v popradskom drese bol partnerom v obrane M. Tomasovi či Javínovi, sa, prirodzene, stále zaujíma o účinkovanie východniarov v extralige a teší ho výborné postavenie i dobré výsledky. Kedy "svoj" tím uvidí naživo najbližšie v akcii, ešte nevie, rád by sa dostal domov počas vianočných sviatkov. Taktiež verí, že vo Francúzsku sa mu vyhne podobná kalvária ako vlani, keď počas riadenia svojho tátoša narazilo doňho iné vozidlo, ktorého šofér dostal šmyk. Odniesol si to otrasom mozgu, hoci si to spočiatku nechcel ani pripustiť. Bol to preňho už druhý úraz tohto druhu (prvý raz mal otras mozgu po zásahu pukom do tváre v zápase so Slovanom).

Medzi krajanmi je veselo

Už je pomaly výnimkou, aby vo Francúzsku bol nejaký klub, ktorý by nedisponoval slovenskými hráčmi. Naši hokejisti majú vysoký kredit a tieto končiny sú ich obľúbenou štáciou. Aj v Amneville sa usadila početná enkláva. Štefan naznačil, že prítomnosť ďalších krajanov je výhodou. "Takto nám je aspoň spolu veselšie a môžeme sa navyše zhovárať v materinskom jazyku. Vedno so mnou tento tím angažoval aj ďalších východniarov Popradčana Slava Sojáka, Spišiaka Rasťa Kožíka a Prešovčana Ľuba Baránka. Okrem toho je tu i bývalý hráč Žiliny Hanzel." Samozrejme, funkcionári i fanúšikovia celku sa spoliehajú na to, že práve legionári spod Tatier budú oporami a potiahnu tím k dobrým výsledkom.

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.