Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Celý národ cíti hrdosť, hovorí po postupe tréner Islandu

Českí futbalisti sa po víťazstve nad Lotyšmi tešia z postupu na európsky šampionát. (Autor: TASR/AP)
SITA|7. sep 2015 o 08:24

Severania sa z prieniku na záverečný turnaj radujú prvý raz vo svojej futbalovej histórii.

BRATISLAVA. Ani Holanďania, ani Turci - priamy postup na európsky futbalový šampionát vo Francúzsku 2016 si z A-skupiny v predstihu vybojovali Islanďania a Česi.

Dve kolá pred koncom kvalifikácie majú obe krajiny na konte po 19 bodov, tretie Turecko až o sedem menej.

Severania sa z prieniku na záverečný turnaj radujú prvý raz vo svojej futbalovej histórii. V nedeľu im na definitívu postačila aj bezgólová remíza s Kazachstanom v upršanom stretnutí v Reykjavíku.

Islandu stačila na postup aj bezgólová remíza.

"Zo srdca vravím, že nenachádzam slov," povedal dennníku Aftonbladet tréner Lars Lagerbäck, ktorý v rokoch 2000 - 2008 viedol Švédov na piatich šampionátoch po sebe.

"Bolo skvelé, keď som tam s nimi postúpil zo skupiny, ale toto je čosi výnimočné. Celý národ cíti hrdosť. Sám seba nenazvem hrdinom. Bol ním Martin Luther King, Nelson Mandela a im podobní. Ale odviedol som dobrú prácu," doplnil švédsky odborník.

Kým na ostrove gejzírov oslavujú premiérovú účasť na ME, Čechom sa podarilo postúpiť na kontinentálny šampionát šiestykrát za sebou. V nedeľu spečatili prienik do Francúzska víťazstvom 2:1 v Lotyšsku.

Česi vyhrali v Lotyšsku 2:1.

"Tento úspech radím na rovnakú úroveň ako postup s Plzňou do Ligy majstrov. Vravel som, že favoritom sú Holanďania a tri mužstvá sa pobijú o druhé postupové miesto. Považujem za obrovský úspech, že sme postupujúcimi my. Dokázali sme niečo, v čo niektorí ani neverili," citoval server iDnes.cz trénera Pavla Vrbu, ktorý zatiaľ nespravil dva sľúbené kotrmelce.

"Tie budú až doma. Počkám si na osemnásťtisíc ľudí."

Ešte tuhý boj o ME čaká na Holanďanov. V A-skupine sú až na 4. priečke, keď z ôsmich duelov vyťažili iba 10 bodov. Tretí Turci, ktorí ich v nedeľu zdolali presvedčivo 3:0, zatiaľ o dva viac.

Súvisiace články