Čelil súperovi, ktorého si neželal dostať. Tak trochu trapas, vravel po prehre

Juan Martín Del Potro sa teší po víťazstve nad Stevom Johnsonom.
Juan Martín Del Potro sa teší po víťazstve nad Stevom Johnsonom. (Autor: TASR/AP)
SITA|2. sep 2016 o 10:16

Američan Steve Johnson nestačil v druhom kole US Open na Argentínčana Juana Martína Del Potra. Prehral v troch setoch.

NEW YORK. Keď sa Američan Steve Johnson dozvedel o tom, že Argentínčan Juan Martín Del Potro dostal voľnú kartu na US Open, zaželal si, aby sa nestretli hneď v prvom kole. To sa mu splnilo, ale v druhom ho už súboj s hráčom, ktorý po troch operáciách ruky takmer ukončil kariéru, neminul a prehral 6:7 (5), 3:6, 2:6.

Del Potro dominoval vo víťazných úderoch 33:24 a na esá 15:4. V celkovom počte získaných bodov súpera prevýšil 99:73.

US Open - 2. kolo:

(dotácia 46 303 400 amerických dolárov, tvrdý povrch)

Juan Martín Del Potro (Arg.) - Steve Johnson (USA-19)

7:6 (5), 6:3, 6:2

"Tak trochu trapas z mojej strany, ale zároveň dôkaz, že Delpo si zaslúži voľnú kartu. Prehral som s lepším hráčom," povedal Johnson, na US Open nasadená devätnástka.

Johnsonovi patrí v rebríčku 22. priečka a Del Potro je až na 142. pozícii, ale v tomto prípade to boli či sú len čísla. Relevantnejšie štatistiky hovoria o tom, že dvadsaťšesťročný Američan na grandslamovom turnaji nikdy nebol za osemfinále a v rebríčku v najlepšej dvadsiatke. Čoskoro dvadsaťosemročný Argentínčan je víťazom US Open z roku 2009, semifinalista Wimbledonu aj Roland Garros a nedávno v Riu de Janeiro získal olympijské striebro, keď cestou do finále vyradil Novaka Djokoviča či Rafaela Nadala.

Už pri predstavovaní hráčov sa prejavila náklonnosť newyorského publika k Del Potrovi. Zatiaľ čo Johnsona privítalo iba zdvorilým potleskom, pri mene Juan Martín Del Potro sa hľadiskom Štadióna Arthura Ashea rozľahol obrovský aplauz.

Juan Martín Del Potro postúpil do tretieho kola: fotogaléria

2.9.2016

"Del Potro je len o pätnásť mesiacov starší ako Johnson, ale keď v roku 2009 dvíhal nad hlavu trofej za finálový triumf v New Yorku nad Rogerom Federerom, Johnson hral vtedy za univerzitu v Južnej Karolíne a tenisové chodníčky na profiokruh ešte zďaleka nemal prešliapané," trefne napísali americké zdroje.

"Je to úžasné mať takúto podporu. Nemôžem tomu uveriť, ako ma tu majú radi. Zrejme vedia, čím všetkým som si musel prejsť, aby ma mohli opäť vidieť v akcii na dvorci. Momentálne prežívam krásne dni návratu na US Open," vravel Del Potro na pozápasovej tlačovej besede, ktorej prepis sa objavil na webe usopen.org.

Del Potra dlhodobo trápili obe zápästia a z tohto dôvodu vynechal US Open v rokoch 2014 a 2015. V tejto sezóne sa konečne plnohodnotne vrátil na dvorce. Na Wimbledone zdolal Švajčiara Stana Wawrinku a prebojoval sa do tretieho kola.

Výrazné zlepšenie bývalý štvrtý hráč renkingu zaznamenal až na olympijských hrách v Riu de Janeiro, kde nestačil až vo finále na obhajcu Andyho Murrayho.

Juan Martín Del Potro má formu.
Juan Martín Del Potro má formu. (Autor: SITA/AP)

Proti Johnsonovi mal problém len v prvej polovici druhého setu, keď ho americký súper brejkol a vzápätí potvrdil na 3:1. Argentínčan vzápätí pridal do kroku či na agresivite a sériou piatich gemov otočil druhý set na 6:3.

"Mal desať až pätnásť minút, keď mu údery lietali mimo kurtu a vtedy som sa dostal do brejkového vedenia. Potom však, žiaľ, prišli herné suchoty z mojej strany, a súper sa opäť dostal do herného rytmu," skonštatoval Johnson.

Del Potro bol lepší najmä na podaní. Prvým získal 85 percent bodov, Johnson 69.

"Podával som oveľa lepšie ako v prvom kole. A dobre som sa koncentroval počas dôležitých momentov zápasu. Na konci som si všimol, že súper už fyzicky nestačí, preto som využil svoje šance na triumf v troch setoch," zhodnotil Del Potro.

Štvrtkový program na US Open posunul dážď až do nočných hodín. Stretnutie Del Potro - Johnson sa však hralo pod otvorenou strechou a bolo prerušené pre dážď už len na niekoľko minút uprostred prvého setu. Po drobnej prehánke sa pokračovalo.

Daniel Evans (V. Brit.) - Alexander Zverev (Nem.-27) 6:4, 6:4, 5:7, 6:2

Paolo Lorenzi (Tal.) - Gilles Simon (Fr.-30) 3:6, 6:2, 6:2, 6:7 (1), 7:6 (3)

Nicolas Mahut (Fr.) - Paul-Henri Mathieu (Fr.) 6:4, 6:4, 6:2

Pablo Carreno-Busta (Šp.) - Janko Tipsarevič (Srb.) 3:6, 4:6, 6:1, 6:4, 6:4

Iľja Marčenko (Ukr.) - Damir Džumhur (Bosna a Herc.) 6:2, 6:4, 6:3

Jared Donaldson (USA) - Viktor Troicki (Srb.) 7:5, 6:3, 6:3

Domov»Tenis»Čelil súperovi, ktorého si neželal dostať. Tak trochu trapas, vravel po prehre