Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Céčko na drese mu prináša sebadôveru a istotu

Sportnet|Publikované 20. dec 2006 o 23:00

Bratislava Už na Tatranskom pohári bol kapitánom našej hokejovej dvadsiatky Dávid Buc (na snímke) a táto pocta sa mu ušla aj na nastávajúcich

majstrovstvách sveta vo Švédsku. Devätnásťročný útočník sa vyznal z toho, že akonáhle má céčko na drese, prípadne je asistentom kapitána (napríklad na akcii vo Švajčiarsku), hrá sa mu lepšie, lebo pociťuje dôveru trénera. I predtým v popradskom doraste mal možnosť vyskúšať si túto rolu a pasovala mu. Predurčený je na to svojimi povahovými črtami. Treba veriť, že zmobilizuje partiu kolo seba tak, aby na šampionáte jaškovci urobili dobré výsledky.

Podtatranský odchovanec nie je jediný v aktuálnej partii z tohto klubu. Okrem neho dôveru dostali aj Skokan a Korenko. Táto trojica si vyskúšala reprezentačný dres aj v sedemnástke, po dlhšom čase sa znovu stretli. "Je to istá výhoda, že sme tu spolu niektorí Popradčania," vyjadril sa Dávid, ktorý na margo ambícií slovenského tímu na MS naznačil, že máme väčšiu šancu preraziť, než naposledy a nebudeme sa trápiť so záchranou medzi elitou. "Postupne sa stretneme s tímami rozdielnej kvality, od najslabšieho hráme s najsilnejším. Začíname s Nemeckom a to by nám mohlo vyjsť. Ak by sme "urobili" ešte i Švédov, tak by sa nám ľahšie mohlo hrať a bojovať o vyššie méty." Najväčším favoritom na titul je podľa východniara Kanada, ktorá disponuje nesmiernou mládežníckou základňou. O takej liahni sa nám môže len zdať. Osobne pozná niektorých jej hráčov, napríklad tiež kapitána. "Už sa teším na vzájomné stretnutie, nikto z nás nikomu nič nedaruje. Zámorskí mladíci sú drzí, nikdy nepoľavia, neustále dotierajú, a to aj vtedy, ak prehrávajú 0:3," komentoval prístup hráčov z krajiny javorového listu borec, ktorý si MS 20 okúsi premiérovo. Predtým absolvoval MS 18, ale bol zranený, takže to príliš neprecítil.

Aj Dávid považuje šampionát za možnosť ukázať sa pred pozorovateľmi a lanármi. V útočnej formácii by mal nastupovať na pravom krídle s Bartánusom a Skokanom. Sme východniari a rozumieme si i mimo ľadu. Bodaj by nám to však klapalo v stretnutiach." D. Buc dosiaľ nebol draftovaný klubmi NHL, rád by sa dostal do ich pozornosti. Zatiaľ pôsobí v zámorí v juniorskej lige druhú sezónu, podpísal zmluvu na tri ročníky, ale nevie, či tam zostane. Zo Slovenska odišiel ako talentovaný hokejista bez toho, že by okúsil extraligu. Mal síce ponuky, no povedal si, že do najvyššej súťaže sa môže vrátiť kedykoľvek. Nemienil prepásť jedinečnú šancu ocitnúť sa v kanadskom prostredí a tak sa upichol v tíme Rouyn Noranda (ako jediný Slovák, vedno s ním je tam ešte Rus) severne od Montrealu. Verí ale, že sa mu podarí odraziť ešte vyššie. V quebeckej lige je celok na 7. priečke z 18 tímov (v minulom ročníku boli tretí a v play off vypadol v 1. kole). Keďže od malička bol vedený k fyzickej a agresívnej hre, nemal problémy aklimatizovať sa. "V tejto súťaži je hranica tvrdosti posunutá oveľa ďalej než u nás, kde rozhodca píska, len čo sa dotknete protihráča," dodal hráč, ktorý v uplynulej sezóne mal v kanadskom bodovaní v 34 bodov (15+19) v 65 zápasoch, dosiaľ v 35 dueloch nazbieral 22 bodov a patrí medzi špičku v klube.

Hromada cestovín do žalúdka

Ako väčšina našich mladíkov, ktorí sa vybrali do zámoria, i popradský odchovanec býva na súkromí u jednej panej. Tá dostáva peniaze od klubu a stará sa o to, aby bol D. Buc aj sýty. "Zvykol som si na tunajšie jedlo. V jedálničku tety, kde bývam, prevládajú cestoviny, hlavne pred vystúpeniami, ale mám rád aj steak. Inokedy zase zabehnem do zariadení rýchleho občerstvenia." Náš zástupca sa nacestuje až-až, najdlhšia štreka trvá až 28 hodín autobusom. Počas tejto nekonečnej cesty trávi voľný čas rôzne, len aby mu nebolo otupne. "Pozerám filmy alebo hrám karty."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.