Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Čechom sa v Sintre páči

Sportnet|24. jún 2004 o 00:00

Na dokonalom trávniku miestneho štadiónika Uniao v Sintre absolvovali vo vetre pod ostrým skalným masívom českí futbalisti aj posledný tréning pred včerajším zápasom s Nemeckom. Zahraničných novinárov dosť šokovalo, že víťaz D-skupiny sa zriekol oficiálne

j možnosti vyskúšať si trávnik na štadióne lisabonského Sportingu a hromžili, že museli merať cestu do dvadsaťtisícového mestečka severozápadne od Lisabonu.

Čechom sa v Sintre náramne páči. V luxusnom hotelovom komplexe Panha Longa sa úspešne ukrývajú pred médiami. K dispozícii majú perfektné golfové ihriská, no najväčšej obľube sa tešia DVD s českými komédiami. V sobotu však svoj raj musia opustiť, letecky sa presúvajú do Porta. Do dejiska nedeľňajšieho štvrťfinále by sa radi vrátili aj o týždeň vo štvrtok ako semifinalisti. Pred vysnívaným finále by sa znovu vyspali v zlatej Penha Longe, štvrtého júla sa hrá o titul na lisabonskom štadióne Da Luz. Oddnes posilnia český národný tím aj manželky hráčov.

V českom tíme panovala, prirodzene, uvoľnená atmosféra, hoci každý z hráčov sa dušoval, že o tom, či nastúpi, sa dozvie až tesne pred zápasom. Vrátane vyťažených stredopoliarov Nedvěda a Rosického, o ktorých bolo zrejmé, že im tréner dá voľno. Rosický tvrdil, že na druhý deň po ťažkom zápase s Holandskom sa cítil lepšie a proti Nemcom by si trúfal.

"Keď majú Nemci tvoriť, tak to nie je nič veľké. Potvrdilo sa to v stretnutí s Lotyšmi, v ktorom nedali gól. V útoku vlastne ani nemajú typického Nemca, Klose má poľský pôvod, Kuranyi je polovičný Brazílčan a Bobic Juhoslovan. To Dáni budú vo štvrťfinále určite nebezpečnejší najmä v krídelných priestoroch. Sú pohybliví a technicky dobre vybavení."

Kapitán Pavel Nedvěd si nepamätal, kedy ostal naposledy odpočívať na lavičke. "V mojom veku, navyše po takej ťažkej sezóne mi padne vhod každá hodina odpočinku. Dáni sú vo štvrťfinále pre mňa lepšou správou než Taliani, ale medzi osmičkou najlepších v Európe sa zasa nevyskytuje žiadny slabší tím."

Do Sintry za českým tímom dorazil aj známy francúzsky tréner Gerard Houllier, ktorý v skupine expertov pripravuje materiály pre septembrové trénerské sympózium v Štokholme. Nakrátko sa pristavil aj pri svojich bývalých zverencoch z Liverpoolu Vladimírovi Šmicerovi a Milanovi Barošovi. "Je to človek, ktorý ma po mojom príchode do tohto slávneho klubu vytiahol do základnej zostavy. Dal mi šancu uviesť sa do veľkého futbalu a bez neho by som dnes možno nebol na EURO. Vážim si ho," povedal Baroš. Jeho spoluhráč V. Šmicer pridal: "Houllier pochválil najmä hru Pavla Nedvěda a tvrdil, že ak zlepšíme defenzívu, môžeme pomýšľať na finále."

Českí futbalisti sa pozorne rozlúčili s dvoma-troma stovkami svojich fanúšikov v červených dresoch, ktorí ich vyprevádzali skandovaným "Hoši, bojovat!" a s úsmevmi na tvárach sa tešili na zápas s Nemeckom. Bola to veľká výzva pre českých náhradníkov, od pamätného belehradského finále v roku 1976 Nemci neprehrali s potomkami čs. federácie ani raz.

Súvisiace články