Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Čechmánek vychytal exspoluhráča Pálffyho

Sportnet|Publikované 6. feb 2002 o 06:57

V San Pedro, jednej z viacerých mexických štvrtí Los Angeles, sa nespočetné obchodíky chránili pred prudkým poludňajším slnkom spustenými roletami. Vynaliezavosť usmievavých predavačov nemá hranice. Ulička s desiatkami „marketov“ špecializovanými na ...

V San Pedro, jednej z viacerých mexických štvrtí Los Angeles, sa nespočetné obchodíky chránili pred prudkým poludňajším slnkom spustenými roletami. Vynaliezavosť usmievavých predavačov nemá hranice. Ulička s desiatkami „marketov“ špecializovanými na dáždniky susedí s podobným kráľovstvom mašlí a najrozmanitejších čačiek.

Od pánskych motýlikov cez dámske až po psíčie a mačacie ozdoby. Digitálny teplomer na križovatke ukazoval 75 stupňov Fahrenheitovej stupnice v tieni, ochotný policajt pri preratúvaní s jadrným španielskym komentárom popísal celý papier a garantoval výslednú hodnotu medzi 26 – 27 stupňami Celzia.

Dopita drží bobríka mlčania

V neďalekom Staples Centre testovali na predpoludňajšom rozkorčuľovaní v miestnej tlači kritizovanú kvalitu ľadu (keď sa v hale strieda hokej s basketbalom, autokrosom a koncertmi, vraj jednoducho nestíha) hokejisti Philadelphie Flyers pred večerným zápasom s domácimi Kings. Pálffy a spol. trénovali v rovnakom čase vo vzdialenej hale v Health South.

Český brankár Flyers Roman Čechmánek odišiel z ľadu o čosi skôr. „Štrnásť dní som pre chorobu netrénoval. Neviem, čo to urobí s mojou formou, ale dúfam že Žigo Pálffy, môj bývalý spoluhráč z československej dvadsiatky, si ušetrí góly na niekoho iného.“

Bývalá opora Vsetína dementovala aférku v tlači, že americkí novinári mu krivdia, ako dôsledok nepresného prekladu. „Na olympiádu sa teším, nebojím sa, že budem dvojka hlboko v tieni Dominika Hašeka.“ Medzitým kmitali servismani Flyers starajúci sa – na európske pomery – o neuveriteľný komfort svojich profesionálov. Aj v hosťovskej kabíne Staples Center každý hráč „Phily“ sedel pod svojou menovkou, v zrkadlovej predsieni sprchárne si našiel sprej, na ktorý je zvyknutý. Väčšina svalovcov odtiaľ vhupla najprv do spodnej bielizne Calvin Klein a potom do elegantných oblekov. Holohlavý dlháň Jiří Dopita na ľade chýbal pre problémy s chrbtom. Po cvičení v malej posilňovni sa ďalší Exvsetínčan priateľským potľapkaním ospravedlnil, že drží zásadu nehovoriť s českými novinármi a nechce v tomto smere porušiť „lojalitu“.

„Ale o Janovi Pardavom rád. Určite by si našiel miesto v NHL. Teším sa, že sa na olympiáde stretneme,“ dodal na adresu svojho bývalého krídelníka vo Vsetíne. Hokejové legendy Bill Barber a Paul Holmgren odchádzali z ľadu posledné. V tréningových vestách hlavného kouča a asistenta pri stávke triafali jednu žŕdku za druhou pred uznanlivo sa prizerajúcimi zverencami.

Pálffyovci v prevahe

Pred pol ôsmou večer sa k impozantnej siluete Staples Centra zbiehali desiatky pálffyovcov vo fialových dresoch s číslom 33. V luxusnej predajni suvenírov Pálffyho dresy absolútne prevládajú pod jeho posterom v nadživotnej veľkosti. Žigo v bielej domácej verzii hral s chuťou, nezištným bekhendnom prihral na gól Deadmarschovi. Bol platný aj v oslabeniach, v ktorých inštinktívne čítal myšlienky súpera a po vypichnutí prihrávky založil nebezpečné brejky. Po prehre 1:3 Žigo pozeral do zápisu a racionálne komentoval, svoju gólovú asistenciu potláčal do úzadia.

„Dve mínusky za účasť pri inkasovaných góloch nie sú dobré. Tri strelecké pokusy tiež nič moc. Najväčšou chybou bol druhý, ktorý sme inkasovali krátko po našom vyrovnaní. Nebol to však z našej strany zlý výkon. Prvý gól súpera padol po šťastnom teči, fyzicky silní obrancovia súpera nám pred Čechmánkom neposkytli veľa času a priestoru. Nie náhodou sú Flyers na čele Atlantickej divízie,“ dotkol sa Pálffy na ľavej strane hrudníka rebra, ktoré po zlomenine ešte niekedy pobolieva.

Višňa zatína zuby

Čiperný obranca Ľubomír Višňovský, ktorý pri presilovke 4:3 v ideálnom streleckom priestore medzi kruhmi márne čakal na prihrávku, začal otázkou: „Ako to vyzeralo zvrchu? Trápenie, čo? Ja sa snažím rozdávať puky každému, no sám ho naspäť málokedy dostanem. Je to tu tvrdý chlebík. Od trénera obrancov cítim, že chce forsírovať Švéda Lilju. Neostáva mi nič iné, len bojovať ďalej o dôveru. Ale dnešných sedemnásť minút na ľade je zasa veľmi slušné,“ upokojil sa stále ambiciózny Višňa, ktorý sa teší na slovenský kombinačný hokej v Salt Lake.

Černík na inšpekcii

V novinárskej lóži pozorne sledovala výkony českých hokejistov známa silueta Františka Černíka, člena realizačného tímu, ktorý bude v Salt Lake obhajovať zlato z Nagana. „Ťažko odhadnúť náladu v našom tíme, veď sa všetci pozlietame až zhruba o týždeň do dejiska olympiády. Som rád, že spoľahlivo zachytal Čechmánek.“

O dva rady vyššie mal na pulte menovku člen manažmentu Kings Rogatien Vachon, bývalý legendárny brankár, ktorý si v pamätnom finálovom zápase 1. ročníka Kanadského pohára v roku 1976 v Montreale po veľkom boji vymenil dres s Vladimírom Dzurillom. Na ľade bol vtedy aj rýchly korčuliar Černík. „Nestretol som sa s pánom Vachonom, sotva by sa na mňa pamätal. Ja si len dobre spomínam, že vtedy som si menil dres s Guy Lafleurom.“

VOJTECH JURKOVIČ,

Los Angeles

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.