Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Čech Ondřej Bank mal na MS ťažký pád, nemal by byť vážne zranený

Čech Ondřej Bank mal počas zjazdu do superkombinácie ťažký pád. (Autor: SITA/AP)
TASR|Publikované 8. feb 2015 o 21:19

Čech mal sľubné medzičasy, ale pred záverečným skokom sa dostal do problémov.

VAIL/BEAVER CREEK. Škaredý pád mal v nedeľňajšom zjazde v rámci alpskej kombinácie na MS v Beaver Creeku český reprezentant Ondřej Bank. Podľa prvých správ utrpel otras mozgu.

Bank mal na zjazdovke Birds of Prey sľubné medzičasy, ktoré mu dávali nádej na priebežné druhé miesto. Pred záverečným skokom sa však dostal do problémov.

Prišiel o lyžu, ktorá sa mu zarezala do snehu, pričom druhá zostala pripnutá. Cieľom preletel v neprirodzenej polohe a potom dlhé minúty zostal ležať v cieľovom priestore. Televízne stanice jeho pád radšej ani neopakovali.

Podľa agentúry DPA bol tretí muž kitzbühelskej kombinácie celý čas pri vedomí a hýbal končatinami. Ošetrovali ho priamo na trati pred vystrašenými divákmi.

Pád Ondřeja Banka.

Po zhruba štvrťhodinovom prerušení ho transportovali kanadskými saňami do nemocnice. Podľa agentúrnych fotografií mal krvavé rany na tvári.

"Bol to škaredý pád. Vyzeralo to tak, že spadol na hlavu. Nikto si nič podobné neželá," komentoval Bankov pád pre televíznu stanicu Eurosport líder súťaže Nór Kjetil Jansrud.

"Bolo to strašné. Taký strach som nikdy v živote nemal," priznal Tomáš Bank, brat a tréner českého zjazdára.

Bank nenadviaže na MS na siedme miesto v špeciálnom zjazde. Cieľom síce prešiel regulárne a namerali mu priebežný 14. najlepší čas, namiesto slalomu ho však čakal prevoz do nemocnice.

Tam podstúpil vyšetrenia, ktoré neodhalili žiadne vážne zranenia. "Bol aj na cétéčku, nič vážne by to snáď nemalo byť. Má otras mozgu, poriadne odreté ústa, ale vnútorné zranenia snáď žiadne. Mozog by mal byť takisto v poriadku," citovali české médiá slová Tomáša Banka.

bank2.jpg

Ondřej Bank mal po páde zakrvavenú tvár. FOTO - TASR/AP.

Ondřeja Banka považovali mnohí odborníci za adepta na medailu v alpskej kombinácii. Od ZOH v Soči jazdil v životnej forme. V poslednej kombinácii SP v Kitzbüheli obsadil druhýkrát v kariére tretie miesto.

Počas kariéry mal množstvo zdravotných problémov. Opakovane mu operovali kolená. V roku 2008 utrpel otvorenú zlomeninu holennej a lýtkovej kosti, o tri roky neskôr si zasa priviezol z Thajska záhadnú chorobu.

Pri návrate na svahy si zlomil čeľusť, vykĺbil rameno a opäť poranil koleno.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články