Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Čečenský futbal dobyl Moskvu, ide do Európy

Sportnet|31. máj 2004 o 00:00

Čečenský futbalový tím v sobotu v Moskve všetkým vyrazil dych. Klub Terek Groznyj prekvapivo vyhral finále Ruského pohára. Futbalisti svojim vojnou utrápeným krajanom poskytli dôvod na bujaré oslavy. Klub z Čečenska, ktorý z bezpečnostných dôvodov nemôže


Ramzan Kadyrov, syn zabitého čečenského prezidenta Achmada Kadyrova, s hráčmi klubu Terek Groznyj. FOTO - TASR/AFPhrávať domáce zápasy v Groznom, bude hrať v európskom Pohári UEFA.

Druhologista Terek Groznyj porazil vo finále jediným gólom v poslednej minúte prvoligové mužstvo zo Samary. Vo výprave z Čečenska bolo kompletné vedenie krajiny. Počas priameho prenosu sa ulice Grozného vyľudnili, po záverečnom hvizde se v nich začalo oslavovať a strieľať zo samopalov do vzduchu.

Premiérový pohárový triumf Tereku sledovalo na štadióne moskovského Lokomotivu 18-tisíc divákov. Do Moskvy pricestovalo až 8-tisíc nadšených čečenských futbalových fanúšikov. Dohliadalo na nich 1600 policajtov.

Zriedkavá oslava prišla len tri týždne po atentáte na promoskovského čečenského prezidenta Ahmeda Kadyrova, ktorý bol okrem iného prezidentom čečenského futbalového tímu. Čečenskí separatisti sa pohľadu na smejúcich sa krajanov v Moskve nepotešili. Médiá zaplavil výraz "politický futbal".

Teraz v Čečensku očakávajú, či víťazná futbalová eufória dokáže katapultovať do prezidentského kresla syna zavraždeného vodcu a viceprezidenta futbalového klubu Ramzana Kadyrova. Čečenskí separatisti pokladajú výsledok finále Ruského pohára za populistický pokus Moskvy ovládnuť odbojný kaukazský región.

"Rusi môžu použiť voľby aj peniaze, aby si kúpili obyvateľstvo, zničené z tejto vojny, môžu udržiavať tím Tereku na vrchole, ale náš džihád neoslabne a my budeme bojovať, až kým nepríde víťazstvo," vyhlásil separatistický vodca Šamil Basajev na internetovej stránke kavkazcenter.com.

Ale fanúšikovia Tereku, natlačení v niekoľkých domoch, ktoré majú satelit, hovorili len o nádhernej chvíľke úľavy z hrôz vojny.

Vo víre osláv celkom zanikla správa, že v Groznom v sobotu pri prestrelke umreli ďalší dvaja ľudia. (reuters, zo)

Súvisiace články