Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Čečehovský polmaratón patril Ukrajincom

Ukrajinec Starodubcev obhájil prvenstvo spred roka. (Autor: Milan Boža)
Danica Božová|Publikované 23. apr 2018 o 22:00

Pokračovala Východoslovenská veľká cena vytrvalcov.

ČEČEHOV. Východoslovenská veľká cena vytrvalcov pokračovala predposlednú aprílovú nedeľu v Čečehove (okres Michalovce).

Na štart 21,1 km dlhej trate sa v slnečnom počasí postavilo 165 bežcov z rôznych oblastí Slovenska, Ukrajiny, Maďarska.

Najlepším Slovákom bol Mockovčiak

Medzi bežcami podobne ako v predchádzajúcich ročníkoch dominovali zahraniční pretekári.

Ukrajinskí vytrvalci obsadili v celkovom poradí prvé tri priečky v poradí Viktor Starodubcev (1:14:46 hod.), Sergej Rasčupkin, Orest Babjak.

Prví dvaja si dokonca dali repete z minulého roka, tretí menovaný sa z minuloročnej štvrtej priečky posunul na tretiu.

K medailovým pozíciám pridali i prvenstvá vo svojich vekových kategóriách – 48-ročný Viktor Starodubcev zvíťazil medzi štyridsiatnikmi, 28-ročný Sergej Rasčupkin v kategórii do 39 rokov a 50-ročný Orest Babjak ovládol päťdesiatnikov.

V cieli všetci traja žiarili spokojnosťou. „Dnes bolo teplo. Vyhral som, ale na trati mi s udržiavaním tempa pomáhal kamarát. Bez neho by som to nezvládol,“ spresnil po dobehnutí víťaz Starodubcev.

Na štvrtej pozícii v celkovom poradí dobehol najlepší Slovák 40-ročný Marek Mockovčiak, Prešovčan v službách TJ Obalservis Košice. Svoje účinkovanie zhodnotil slovami: „Išlo sa mi výborne, hoci bolo teplo. Bral som to ako dobrý tempový tréning. Priznávam, že v závere to bolo náročné. Splnil som však to, čo som očakával, som spokojný.“

Všetky veteránske prvenstvá putovali do zahraničia s výnimkou najstarších mužov – kategóriu od 70 rokov vyhral Košičan Peter Polák, bežecká legenda medzi vytrvalcami.

Skvelý návrat Kopčákovej po materskej prestávke

Najrýchlejšou ženou v cieli bola 34-ročná Michalovčanka Alena Farkašová, vlani celkovo bronzová. Teraz v teplom počasí jej o takmer päť minút pomalší čas (1:40:08 hod.) stačil na prvenstvo. M

amička troch detí pracujúca v krízovom centre stíha popri zamestnaní a rodine i bežecký tréning: „S manželom sa striedame, ide to,“ komentovala svoje bežecké aktivity.

„Bežalo sa mi celkovo dobre, najmä koniec – tam mi to šlo najlepšie. V strede som mala krízu, ale podarilo sa mi ju prekonať.“

V skvelej forme sa predstavila i Košičanka Beáta Kopčáková, známa pod dievčenským priezviskom Seligová. Na podujatie prišla i so svojím 10-mesačným synčekom, o ktorého sa počas behu staral manžel Pavol. Svoj druhý štart po materskej prestávke premenila na celkové striebro.

V cieli mala zmiešané pocity: „Začala som plánovane pomalšie. Po 17 km som vedúcu bežkyňu predbehla, dokonca som vyhrala i poslednú prémiu na 18. kilometri. V záverečných metroch mi však došli sily a sviežo bežiaca súperka akoby dostala krídla a predstihla ma.“

Bronz v celkovom poradí vybojovala neustále sa zlepšujúca 42-ročná Košičanka Stela Tudevdorj: „Behám iba tri roky. Začala som, až keď mi zistili cukrovku,“ prezradila.

Spolu s bežcami sa na trať vydali i vozičkári. Palmu víťazstva si odniesol 50-ročný Stanislav Pankuch z Mičakoviec.

Autor: Danica Božová

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.