Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Časy sa menia, i na východe

Sportnet|Publikované 7. nov 2002 o 23:00

Časy sa menia, mení sa spoločnosť, menia sa podmienky, mení sa i ten futbal... A menia sa aj pozície jednotlivých mužstiev. I tých na východe. Ak

Časy sa menia, mení sa spoločnosť, menia sa podmienky, mení sa i ten futbal... A menia sa aj pozície jednotlivých mužstiev. I tých na východe.

Ak neberieme do úvahy 1. FC Košice, ktorého tím je účastníkom prvej ligy, momentálny futbalový výkvet východného Slovenska je sústredený v II. lige, kde ho zastupuje kvarteto Ličartovce, Čaňa, Humenné a Prešov.

Teda druhý, deviaty, desiaty a štrnásty tím 16 - členného druholigového pelotónu. Tým štrnástym, tým najhorším (nachádzajúcim na zostupujúcej pozícii) je ex - ligista.

Tie časy sa naozaj menia... Takto pred rokom hrali Prešovčania vo vtedajšej superlige doma s Dubnicou (2:2), Čaňa prehrala v v skupine Východ v III. lige na pôde Svitu 1:2. Ten Svit zažili na vlastnej koži Čižmár, Kohut, Mar. Gallo, Kostelník, Grác, Maďarik, Puhák, v kádri však boli i ďalší, ktorí sú v ňom teraz... Škarbek, Dic, Bubenko nastúpili v sobotu v Čani, pamätajú zápas s Dubnicou, i keď Bubenko symbolicky krátko. Proti Dubnici striedal tesne pred koncom, v Čani videl červenú už v 1. polčase. Trio Prešovčanov v porovnaní s vyše dvojnásobkom Čaniancov svedčí o jednom slove. Stabilite. Humenné a Ličartovce hrali v II. lige, pripomeňme, že pred rokom bodovali - Ličartovce v Topoľčanoch (1:1, to bolo ešte s tými sktočnými "žochármi", nie s tými presťahovanými z Novákov), Humenné zdolalo Podbrezovú 1:0.

Odvtedy sa toho zmenilo. Prešov vypadol, keď prizeral (nie bez snahy aj na ihrisku) finiši 1. FC. Ličartovce nepostúpili do ligy, prenechali postup Trnave. V Trnave si myslia, že boli jasne lepší, na východe si myslíme a v Ličartovciach to vedia, že Trnava mala väčšiu chuť. Humenné sa zachránilo, na Devíne, ako chutilo pozápasové posedenie s výborom a čo sa na ňom varilo, to vedia Devinčania. Čaňu nechajme bez komentára, v III. lige pôsobila ako Porsche na parkovisku v Taškente.

To bolo. Čo je? Keď sa pozrieme na vzájomné súboje východniarov, jeseň už majú štýlom každý (z východu) s každým (z východu) odohratú, zistíme, že Prešovčania aj tu ťahajú za kratší koniec. Všetko odštartovala ich domáca prehra s Ličartovcami (2:3), pokračovaním bola domáca prehra s Humenným (0:1) a terajšia prehra v Čani (1:3). Ličartovce vyhrali i v Čani (4:0 a v Humennom (4:1), Čaňa zdolala doma Humenné (2:0). V hypotetickej minitabuľke východu by mali prvé Ličartovce deväť bodov (skóre 11:3) a to hrali všetky tri zápasy vonku! Druhá Čaňa vyťažila z troch zápasov doma šesť bodov (skóre 5:5), tretie Humenné tri body (skóre 2:6), Prešov vyšiel bodovo naprázdno (skóre 3:7).

Samozrejme, že keď hrá niekto doma, je vo výhode. Čaňa hrali trikrát. Humenné len raz. Ličartovce však ani raz, Prešov dvakrát - a nič.

Dva až tri roky budovaný káder Čane, ekonomická stabilita zastrešená hydinárskym kráľovstvom sa dá ťažko porovnať s podmienkami v Prešove, kde už musia mať z rôznych rozhodnutí (vyplaťte trénera, ináč nehráte, žaloby hráčov - "veriteľov" - na Slovensku pritom máme onakvejších, i futbalových dlžníkov) a ďalších okolností dojem štvaných zajacov. V tomto smere asi Čaňa vyhráva. I Ličartovce. Humenné sa však nemá čím chváliť, napriek tomu hrá solídne, má dokonca plusový bod (to je to víťazstvo v Prešove). Takže?

Je pozoruhodné, že vzájomné zápasy východoslovenských účastníkov a ich vzájomné postavenie v našej minitabuľke stopercentne korešpondujú s postavením v druholigovom pelotóne. Žiadna odchýlka, nič také, čo sa zvykne označovať ako výnimka potvrdzujúca pravidlo. Tú asi duely východniarov (zatiaľ) nepoznajú.

Povedané ináč, premietnuté do fanúšikovského porovnávania s podtextom kto je lepší a kto je najlepší - na východe je prvé 1. FC Košice (aj keď s veľmi zlým vysvedčením z Tehelného poľa), kvalitatívne nasledujú Ličartovce (kto vie, o rok možno budeme môcť písať niečo iné a nemusí to byť práve o vypadnutí 1. FC), Čaňa, Humenné, Prešov. A potom asi ide Zemplín, ktorý kraľuje v III. lige. O rok tam možno bude kraľovať Šariš, ale to sme už veľmi zlomyseľní.

Hoci... Východniarska minitabuľka je východniarska minitabuľka. Reálnou je tá skutočná druholigová. Pri pohľade na ňu vidíme niečo zaujímavé.

Po 14. kole sa tabuľka II.ligy začína trhať. Na tri časti. Ličartovce (32 bodov) sú v tej prvej, šesťčlennej, ktorú ohraničuje vedúca Banská Bystrica (33) a piaty Senec (24). Nechceme zatiaľ hovoriť o avizovanom rozšírení prvej ligy, rozhodnutie o ktorom by malo uzrieť svetlo sveta niekedy v januári a ktoré by sa malo týkať štyroch vedúcich tímov. Len pripomíname...

Druhú časť tabuľky vedie šiesta Nitra (21), je v nej i Čaňa (20) a Humenné (19), uzatvára ju jedenásta Dunajská Streda (19). Tvorí sa teda niečo, čo by niekedy na konci súťaže mohlo pokojne dýchať...

Tretia časť asi pokojne dýchať nebude. Dvanásty Devín a trinásta Dubová (13), štrnásty Prešov (12) určite nemusia zúfať, musia však niečo robiť. Pätnásty Slovan B (8) asi doplatí na prvoligovú prioritu, posledné Veľké Leváre (5) už asi ani nebudú mať na čo doplatiť. Už doplatili.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.