Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Časomiera im v daždi odišla. Výsledky museli merať stopkami

Hoci bola dráha mokrá, deťom sa pády vyhýbali. (Autor: Korzár/ Judita Čermáková)
Judita Čermáková, Patrik Fotta|Publikované 1. sep 2020 o 16:15

Velďáková: Všetko vyšlo, hoci s menším časovým sklzom.

Čokoládová tretra 2020 - slovenské finále : fotogaléria

1.9.2020

KOŠICE. Slovenské finále štvrtého ročníka populárneho atletického podujatia Čokoládová tretra pozná víťazov a postupujúcich do medzinárodného semifinále.

Súťaže prebiehali v disciplínach beh na 100 m, 200 m, 300 m a premiérovo vo vrhu raketkou.

Z celkového počtu 184 detí sa 80 z nich svojimi výkonmi prebojovalo do Ostravy, kde sa v konkurencii rovesníkov z Česka a Poľska budú pokúšať o účasť vo veľkom finále v rámci Zlatej tretry, ktorá patrí k jedným z najväčších podnikov svetovej atletiky.

Ambasádormi projektu sú halový majster Európy Ján Volko a bývalé slovenské reprezentantky Dana a Jana Velďákové.

Do Košíc sa vždy rád vracia

Slovenské finále sa aj napriek situácii s koronavírusom podarilo zorganizovať, z čoho mal veľkú radosť šprintér Ján Volko.

„Som veľmi rád, že aj napriek nepriaznivému počasiu a koronavírusu prišli takmer kompletne všetky deti, ktoré postúpili do slovenského finále. Hlavné je, že mali radosť z behu a zo svojich výkonov. Všetky deti zvládli aj trochu klzkejšie podmienky výborne. Keď trochu dorastú do veľkej atletiky budú mať tretry, takže šmýkať sa im určite nebude. Verím, že si odtiaľ odnesú pekné spomienky,“ povedal Ján Volko.

Pre deti je obrovskou motiváciou možnosť zúčastniť sa podujatia Zlatá tretra v Ostrave, kde uvidia pretekárov svetovej úrovne.

„Ak by podobný projekt bol v čase, keď som bol dieťa ja a začínal som s atletikou, aj pre mňa by to bola obrovská motivácia. Teší ma, že deti vidia, aký je atletika úžasný a krásny šport. Keď uvidia tých najlepších športovcov práve to ich môže motivovať do ďalších rokov,“ uviedol Volko, ktorý v posledných rokoch navštevuje Košice pomerne často.

„Vždy sa sem rád vraciam, či už na Čokoládovú tretru alebo na Jump Fest, prípadne na iné preteky. Nestáva sa ale často, že by tu boli nejaké podujatia a navyše je to ďaleko od Bratislavy. Ale aspoň si aj my vyskúšame, aké je to cestovať tak veľa hodín, koľko musia často absolvovať pretekári z východu Slovenska k nám na západ.“

Niekomu pauza prospela, iným nie

Atletická sezóna je výrazne poznačená pandémiou koronavírusu a aj preto je ťažké si stanoviť konkrétne ciele.

„Celý rok je pre nás športovcov veľmi špecifický. Nemohli sme ísť na pravidelné zahraničné sústredenie do tepla. Všetko sme museli absolvovať v domácich podmienkach, prípadne v Brezne či na Osrblí. Všetky veľké preteky sa presúvali. Najhoršia bola neistota, či sa vôbec niečo bude konať. Nevedeli sme sa nasmerovať na konkrétny vrchol. Niekomu pauza prospela a iným zasa nie. Musíme sa s tým vyrovnať,“ skonštatoval Volko.

Veľký optimizmus nepanuje ani pri pomyslení na nasledujúci rok.

„Počul som, že sa zvažuje aj zrušenie olympiády. Zároveň vrcholy, ktoré boli naplánované na budúci rok sú taktiež ohrozené. Aj preto je veľmi ťažké hovoriť o cieľoch. Hlavné je dokončiť sezónu v zdraví a pevne verím, že sa situácia zlepší a všetci budeme môcť normálne pretekať,“ povedal Volko.

Deťom vraveli, aby viac dvíhali kolená

S priebehom Čokoládovej tretry vyjadrila spokojnosť aj ambasádorka Jana Velďáková.

„Počasie nám spočiatku neprijalo. Verila som, že hromy a blesky, ktoré boli v noci nad Košicami sú signálom, že by sa to cez deň mohlo zlepšiť. Trochu sme to museli posúvať, ale myslím si, že rodičia aj s ich ratolesťami boli spokojní. Nás tešilo, že všetko vyšlo tak ako malo, hoci s menším časovým sklzom,“ pousmiala sa Janka Velďáková.

Aj napriek daždivému dopoludniu bola trať na atletickom štadióne Technickej univerzity v dobrom stave.

„Deti sme na štarte upozorňovali, aby viac dvíhali kolená, nech sa vyhnú pádom. Myslím, že sme zaznamenali len jeden pád, takže všetko bolo v poriadku. Museli sme sa vyrovnať aj s technickými problémami s časomierou, ktorá nám v nepriaznivom počasí vypovedala poslušnosť. Merať sme tak museli všetko ručne stopkami,“ uviedla Velďáková.

Ďalšie atletické podujatie v Košiciach, ktoré každým rokom stúpa na popularite je JBL Jump Fest, na ktorom budú sestry Velďákové v role manažérok.

„Asi 90 percent celého programu je pre deti. Verím, že bude opäť hojná účasť. Čakajú nás tradičné disciplíny, ktorými sú šprint a skok do diaľky. Súťažiť sa bude celý deň a popoludní od piatej je na programe kategória Elite. Verím, že sa nám podarilo dať dokopy takú štartovú listinu, ktorá divákov zaujme.“

Patrik Fotta pôsobil 6 rokov v denníku Korzár ako športový redaktor. Píše predovšetkým o hokeji, hádzanej, basketbale, či atletike. Ako reportér sa zúčastnil na MS v hokeji 2019 a šesťkrát na Medzinárodnom maratóne mieru.
Ďalší autori: Judita Čermáková

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.