Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Čarnokej rozťala tvár maska protihráčky

Krvavý šrám. Napriek tržnej rane nad okom Čarnoká duel s Bieloruskom dohrala. (Autor: tasr)
Sportnet|Publikované 23. jún 2009 o 22:00

K príjemným prekvapeniam v slovenskej reprezentácii na ME patrila Jana Čarnoká. Rozohrávačka Maximy Broker mala spomedzi striedajúcich hráčok najvyššiu zápasovú minutáž.KOŠICE. Čarnoká ani po odstúpení Jalčovej z turnaja pre zranenie prakticky nepustila na ihrisko na svoj post omnoho skúsenejšiu Borovičkovú. Na rozohrávke síce v základnej zostave pravidelne nastupovala kapitánka Žirková, ale tá sa po príchode Čarnokej "na pľac" zvyčajne sťahovala na krídlo.

Vďačná za priestor

Mladá východniarka hrávala v priemere viac ako 20 minút na zápas, čo sa jej pred odchodom na ME nesnívalo. Veď do poslednej chvíle nebolo jasné, či vôbec prejde užším výberom a na šampionát pocestuje. "Potešilo ma, že som dostala toľko priestoru a som vďačná za všetky minúty, ktoré som mohla stráviť na ihrisku," neskrývala radosť J. Čarnoká.

Problémy robili všetky

Prvoradou úlohou a aj najväčšou devízou tejto hráčky je práca v obrane. V náplni povinností mala tesnú, agresívnu obranu tvorkýň hry súpera, čo boli väčšinou herne vyspelé basketbalistky. Robila jej niektorá z nich také problémy, že si ju zapamätala? "Nedá sa takto konkrétne hovoriť o jednej. Všetky hráčky na ME totiž boli kvalitné a problém ubrániť ich som mala v každom zápase," neskrýva húževnatá basketbalistka. Svoju robotu si však na debutantku určite neodviedla zle. Hoci má už euroligové skúsenosti, šampionát je niečo ešte ťažšie, veď tam nasledujú zápasy takmer denne za sebou. "Určite, že tento systém ME je náročný pre všetky družstvá. Som rada, že som mohla okúsiť atmosféru šampionátu, pretože stále sa iba učím a zbieram skúsenosti." Tie mohla naberať na budúci rok na majstrovstvách sveta, miestenku na ne mali Slovenky na dosah, no prekĺzla im medzi prsty, a tak medzi svetovou elitou budú chýbať. "Je to veľká škoda. Iste, napriek ôsmemu miestu bolo medzi pocitmi aj kus sklamania. Keď si predstavíme, že veľa nechýbalo a boli by sme medzi piatimi najlepšími... Nemyslím si, že by to bolo ubúdajúcimi fyzickými silami, skôr to bolo o skúsenostiach a psychike. Teraz už neostáva iné, len sa pripraviť na ďalšiu kvalifikáciu, aby sme nechýbali na ME ani o dva roky." Ostáva len súhlasiť, lebo po tom, ako sa slovenské družstvo predviedlo v Lotyšsku, by bolo nepostúpenie z nadchádzajúcej kvalifikácie už celkom určite vnímané ako veľké sklamanie.

Tri stehy

V súvislosti s Janou Čarnokou vznikol na ME aj jeden zaujímavý moment. V nešťastnom štvrťfinálovom súboji proti Bielorusku si celé družstvo užilo po prehre v predĺžení veľkú psychickú bolesť, no táto hráčka aj menšiu fyzickú. V jednom momente totiž schádzala z palubovky zakrvavená, no do hry sa ešte vrátila. "Rozohrávačka Marčanková mi rozťala tvár pod obočím svojou maskou, ktorú nosila kvôli zlomenine nosa. Zrazili sme sa hlavami a odniesla som si tri stehy. Našťastie, nebolelo ma to, iba keď mi to doktor v hoteli zošíval."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.