Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Calgary prežíva eufóriu

Sportnet|28. máj 2004 o 00:00

Úspechy hokejistov Calgary Flames v boji o Stanleyho pohár sprevádzajú v kanadskom meste radostné prejavy tisícov fanúšikov. Oslavná hystéria zachvátila Calgary aj v utorok po víťazstve v prvom finálovom zápase nad Tampou Bay (4:1). Flames stačia iba ...


Fanúšikovia Calgary Flames sa tešia z úspechov svojho mužstva. Finále Stanley Cupu sa začalo Calgary v utorok výhrou nad Tampou Bay (4:1). FOTO - REUTERSÚspechy hokejistov Calgary Flames v boji o Stanleyho pohár sprevádzajú v kanadskom meste radostné prejavy tisícov fanúšikov. Oslavná hystéria zachvátila Calgary aj v utorok po víťazstve v prvom finálovom zápase nad Tampou Bay (4:1). Flames stačia iba tri výhry, aby po 11 rokoch pre Kanadu získali Stanley Cup. Málokto veril pred začiatkom sezóny, že by to mohlo mužstvo dotiahnuť až do finále. Po siedmich rokoch bez play off bol pre Calgary i postup do vyraďovacej časti veľkým úspechom. Tu sa však kolektív okolo kapitána Jaroma Iginlu vypol k fantastickým výkonom.

"Po štyroch zápasoch je náš!" kričí 22-ročný Ryan Laight a v ruke zviera vlastnoručne vyrobenú kópiu slávnej trofeje. Alobal v jeho rukách je majstrovským dielom, podobné trofeje sa ukazujú v dave priaznivcov takmer na každom kroku.

Laight sledoval zápas na domácom štadióne v Calgary prostredníctvom veľkoplošnej obrazovky. V utorok sa halou Flames ozývalo mohutné povzbudzovanie a trúbenie. Nadšenie zavládlo v hale už po štyroch minútach, keď Martin Gelinas strelil vedúci gól svojho tímu. Po ďalších dvoch zásahoch Iginlu a Yella sa štadiónom niesla fantastická nálada. "Tampa by sa mala mať na pozore. Flames sú poriadne nažhavení," hovorí Derrick Jensen pre kanadskú tlačovú agentúru CP. Na zápas prišiel aj so svojimi tromi malými synmi. Všetci majú dresy s menom fínskeho brankára Miiku Kiprusoffa.

Po výhre 4:1 sa oslavujúci dav presunul na 17. Avenue. Ulica barov a klubov je známa skôr pod označením Red Mile - Červená míľa. Podľa základnej farby Flames. "Calgary určite získa Stanley Cup. Vyhráme, pretože naši hokejisti hrajú so srdcom," cituje 16-ročnú Chelseu Jaquesovú agentúra CP. "Už len tri zápasy. Flames, do toho!" kričí Alex Lowe. Odhalenú hruď mu zdobí dočervena sfarbené písmeno C.

Najstaršiu klubovú trofej (udeľuje sa od roku 1893) získali hokejisti Calgary vo svojej histórii len raz, a to v roku 1989. Teraz im za výbornú a bojovnú hru netlieskajú iba miestni priaznivci, ale celá Kanada. "Vládne tu tá správna atmosféra. Raz to muselo prísť aj sem," tvrdí Carol Nestoruková, ktorá inokedy drží palce Edmonton Oilers. Teraz však cíti sympatie ku Calgary.

Súvisiace články