Streda, 23. júna, 2021Meniny má Sidónia

Calgary Flames hrajú za Kanadu

Sportnet|7. jún 2004 o 00:00

Čo by znamenal úspech Calgary vo finále play off? Kanadské médiá riešia finálovú hádanku play off s veľkým zapálením. Hokejová NHL dostáva od začiatku finále veľký priestor. Kolíska hokeja môže získať Stanley Cup po prvýkrát od roku 1993. Úspech Flames ..

Čo by znamenal úspech Calgary vo finále play off? Kanadské médiá riešia finálovú hádanku play off s veľkým zapálením. Hokejová NHL dostáva od začiatku finále veľký priestor. Kolíska hokeja môže získať Stanley Cup po prvýkrát od roku 1993. Úspech Flames by dovŕšil absolútnu dominanciu Kanady v hokeji. Národné mužstvo vyhralo všetky dôležité turnaje za posledné tri roky - majstrovstvá sveta 2003 i 2004 a olympijské hry 2002.

Duel Tampa verzus Calgary sa stal súbojom USA s Kanadou. Samotní hráči odmietajú takýto symbolizmus. Veď úspech Flames stojí aj na nekanadských hráčoch. V bránke je výborný Fín Kiprusoff, v defenzíve bojuje mladý Američan Jordan Leopold, v útoku sa presadzujú Švéd Nilson i Fín Nieminen. Napriek tomu mužstvo Flames cíti podporu celého národa.

"Kanada stojí za nami," hovorí veterán Martin Gelinas. Kanadský útočník už získal Stanley Cup s Edmontonom Oilers v roku 1990 a vo finále bol aj s Vancouvrom (1994). "Odrazu mi volajú ľudia z Vancouvru, z Montrealu aj z iných miest a všetci nám držia palce. Možno som už starší a viac si takéto vážim, ale cítim sa výnimočne," hovorí Gelinas pre spravodajský server foxsports.com.

A nie sú to len povzbudivé telefonáty a preplnený štadión Saddledome v Calgary. Záujem Kanady potvrdzuje aj televízna sledovanosť. Prvý zápas finále videlo 4,07 milióna ľudí, z toho tri štvrtiny boli z Kanady.

Hokej sa v Kanade dotkol aj federálnych volieb. Kandidáti, ktorí sa v rámci kampane stretávali s voličmi, si "urobili pauzu", aby nerušili ľudí pri hokejových prenosoch. "Nechceme voličom prekážať pri sledovaní hokeja," vyjadril sa nemenovaný člen Liberálnej strany v denníku Edmonton Journal. "Sme Kanaďania. Vieme, ako ľudia milujú hokej," dodal politik.

Súvisiace články