Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Bývalý kanonier Brna Kroupa v materskom klube ako funkcionár skončil

TASR|Publikované 1. mar 2005 o 14:43

Brno 1. marca (TASR) - Bývalý dlhoročný hráč Zbrojovky Brno a 21-násobný reprezentant Československa Karel Kroupa (54 rokov) v posledný februárový deň ...

Brno 1. marca (TASR) - Bývalý dlhoročný hráč Zbrojovky Brno a 21-násobný reprezentant Československa Karel Kroupa (54 rokov) v posledný februárový deň skončil vo funkcii športového manažéra 1. FC Brno.

Ako v utorok informoval český denník Sport, k predčasnému odchodu legendy brnianskeho futbalu sa nechcel nikto z klubu do médií vyjadriť. Ani Radek Bělák, riaditeľ klubu. A novinárom sa koncom februára vyhýbal aj Vlastimil Sehnal, ktorý bol doteraz k pracovníkom českých médií vždy ústretový. Práve rozpory medzi Sehnalom a Kroupom zavinili odchod Futbalistu roka 1977, člena Klubu ligových kanonierov a jedného z hlavných tvorcov majstrovského titulu Zbrojovky Brno v sezóne 1977/78 z klubu, v ktorom strávil najlepšie roky svojho života.

Karel Kroupa bol s futbalom v Brne totálne zviazaný nielen ako hráč, ale aj ako funkcionár a manažér. Najlepší strelec Brna v histórii, ktorý v československej najvyššej súťaži dal celkom 118 gólov, bol deväť sezón najlepším strelcom tohto mužstva. Po novembri 1989 bol jedným z tých, ktorí sa zaslúžili o odčlenenie futbalového klubu z vtedajšej TJ Zbrojovka Brno. Neskôr do tohto klubu priviedol podnikateľa a mecenáša Lubomíra Hrstku, ktorý zachránil futbalistov Brna pred totálnym krachom.

Za Hrstkovej éry bol dvojnásobný kráľ ligových strelcov "šedou eminenciou" brnianskeho futbalu. Robustný útočník v materskom klube prežil nielen konkurz, ale aj príchod nových majiteľov z firmy StavoArtikel. Dokonca rok a pol dokázal fungovať aj pri skupine podnikateľov okolo Vlastimila Sehnala, s ktorými nie vždy zdieľal rovnaký názor na fungovanie a chod futbalového klubu.

V polovici apríla 2005 bude mať Karel Kroupa 55 rokov. O jeho prácu, ktorú doteraz robil Kroupa, sa po jeho predčasnom odchode, podelia športový riaditeľ Karel Jarůšek a medzinárodný manažér Miroslav Kadlec.

Meno Kroupa však z brnianskeho futbalu nevymizne, lebo v A-tíme v súčasnosti hrá Karel Kroupa ml., ktorý v minulej sezóne skúšal šťastie aj v Dukle Banská Bystrica.

Súvisiace články