Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Bývalý futbalista bojuje o život, opäť mu zlyháva oblička

Takto sa Ivan Klasnič tešieval z gólov v drese Boltonu Wanderers. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 4. okt 2016 o 11:23

Ivan Klasnič trikrát týždenne chodí na dialýzu, ktorá trvá asi päť hodín.

BRATISLAVA. Bývalý chorvátsky futbalový reprezentant Ivan Klasnič podľa nemeckých médií znova potrebuje obličku, aby mohol ďalej žiť.

Tridsaťšesťročný hamburský rodák podstúpil už dve transplantácie - v roku 2007 jeho telo najprv neprijalo matkin orgán, otcov našťastie áno. Lekári však útočníkovi už vtedy prízvukovali, že s ňou nevydrží do konca života.

Pár mesiacov po transplantácii sa znova vrátil na trávniky. Kariéru ukončil v roku 2013.

Ivanovi Klasničovi vzdali podporu aj fanúšikovia Boltonu Wanderers.

Klasnič je na tom teraz opäť zle. Ďalším darcom sa chcel stať jeho brat Josip, čo ale neprichádza do úvahy. Telo bývalého futbalistu si už utvorilo protilátky proti iným orgánom rodinných príslušníkov - a tak potrebuje obličku od zosnulého.

V Nemecku je podľa denníka Die Welt približne osemtisíc takýchto čakateľov, ktorí sa dostanú na rad v priemere za šesť až sedem rokov. Kým sa to Klasničovi nepodarí, trikrát týždenne chodí na dialýzu, ktorá trvá asi päť hodín.

Vo zvyšnom čase sa venuje deväťročnej dcérke Fabianne, po ktorú chodí do školy, varieva jej aj pomáha s úlohami. "Všetko pred ňou musí vyzerať tak, akoby sa nič nedialo. Vie, že som chorý a potrebujem chodiť do nemocnice, ale nepozná pravý dôvod. Nechcem ju strašiť," tvrdí Klasnič.

Ivan Klasnič hrával za Bolton Wanderers v rokoch 2009 až 2012. (Autor: SITA/AP)

"Modlím sa za svojho dobrého priateľa Ivana! Všetkých vás prosím, aby ste tak urobili aj vy za tohto veľkého človeka. Prajem ti, Ivan, aby si sa mohol čoskoro opäť smiať. Nevzdávaj sa," odkázal Klasničovi prostredníctvom Bildu bývalý brazílsky kanonier Ailton, s ktorým bol v minulosti spoluhráčom v Brémach.

Klasnič si obliekal dres Werderu v rokoch 2001 až 2008, v 205 stretnutiach nastrieľal za ten čas 77 gólov a radoval sa z bundesligového titulu 2004. Pôsobil aj v Nantes, Boltone a naposledy v Mainzi.

Chorvátsko reprezentoval 41-krát a nastrieľal dvanásť gólov. Po úspešnej transplantácii dokonca štartoval i na majstrovstvách Európy 2008.

Aj takéto futbalové momenty predvádzal Ivan Klasnič.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.