Utorok, 15. júna, 2021Meniny má Vít

Bývalá jednotka má šesťdesiat

Sportnet|19. júl 2006 o 00:00

Volali ho zlé dieťa tenisu, klaun s raketou. Bol skvelým hráčom, ale vedel zabrnkať na nervy rozhodcom. Divákov bavil nielen tenisom. Raz prišiel na kurt s motýlikom na krku, inokedy s dáždnikom. V najlepšom roku svojej kariéry 1973 sa v auguste vyšvihol

Rumunská tenisová legenda a známy klaun svetových dvorcov Ilie Nastase sa dnes dožíva 60 rokov.

FOTO - TASR/AFP

na čelo novozavedeného svetového rebríčka a na poste jednotky vydržal štyridsať týždňov. Bukureštský rodák Ilie Nastase sa dnes dožíva 60 rokov.

Búrlivák zažil na dvorci krásne časy

"Mnoho ľudí mi aj dnes pripomína kúsky, čo som stváral na kurte. Krásne časy! Bavil som sa na dvorci a myslel som trochu aj na divákov. Mal som veľa energie. Ale v súkromnom živote som bol celkom iný," spomínal pred štyrmi rokmi v rozhovore pre SME pri návšteve Slovenska. Rumunsko hralo vtedy daviscupový zápas v Prešove, Nastase sa ako prezident rumunského zväzu tešil z víťazstva 4:1. Pri tej príležitosti si zaspomínal na tri finálové štarty v Davis Cupe (1969, 1972, 1973), keď rumunským tenistom prvenstvo zakaždým vyfúkli spred nosa Američania.

Búrlivák Nastase vyhral dva grandslamové turnaje, US Open 1973 a Roland Garros 1973, dovedna získal 57 titulov v dvojhre a 51 vo štvorhre. Štyri razy triumfoval v Turnaji majstrov a v roku 1976 sa stal prvým európskym tenistom, ktorý zarobil na prémiách viac než jeden milión dolárov. Dokopy potom vyše dvoch miliónov. Vedel zahrať na všetkých povrchoch, od základnej čiary aj systém servis - volej. Odborníci obdivovali jeho rýchle nohy. Vo svojej ére zvádzal veľké súboje s Američanmi Smithom, Ashom, Connorsom, J. McEnroom, so Švédom Borgom, s Argentínčanom Vilasom, Austrálčanmi Laverom, Newcombom, Rosewallom alebo československým reprezentantom Kodešom.

"Tenis ma úžasne bavil. Možno by som dosiahol ešte viac, ale komunistický režim v krajine nerád púšťal športovcov do zahraničia a ja som začal cestovať na turnaje, až keď som mal dvadsať rokov," vravel.

Úspešný tenista sa popálil v politike

"Z našej generácie som najviac obdivoval Roda Lavera. Vždy som mal radšej hráčov, ktorí okrem sily používali na dvorci aj rozum. Preto som sa rád díval na zápasy vášho Miloša Mečířa - raz som s ním dokonca hral na turnaji vo francúzskom Metz. Pravda, ja som už pomaly končil a on iba začínal svoju kariéru," povedal Nastase.

Aj po skončení kariéry zostal pri tenise, hoci po páde železnej opony jeden čas skúšal šťastie i v politike. V roku 1996 kandidoval na starostu Bukurešti a podľa novinových správ vrazil do kampane 600-tisíc dolárov. Neuspel. "Dobrá správa pre Bukurešť i preňho samého," podpichol ho vtedy ďalší tenisový velikán Rumunska Ion Tiriac.

Nastase mal však iný názor: "V športe rozhodujú schopnosti, prídete na kurt, a tam sa rozhodne, kto zo súperov je lepší. V politike sa používa veľa trikov, zákerností, treba tam veľa nasľubovať. To nie je nič pre mňa." Neskoršie začal podnikať v oblasti súkromných médií.

Nasty robí zábavu na turnaji veteránov

"Nasty" si aj v tenisovom dôchodku udržiava športovú postavu, cíti sa ako mladík, je po tretí raz ženatý. Hrá veteránske turnaje, a keď vyjde na dvorec, súperi aj rozhodcovia sú v strehu - premýšľajú, čože im dlhovlasý tenista so šibalským úsmevom vyparatí. "Som trochu bláznivý, ale snažím sa byť dobrým chlapom," priznal.

Súvisiace články