Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Bush si trúfol viac než Hitler, de Gaule, Brežnev i Reagan

TASR|Publikované 10. feb 2002 o 14:25

Salt Lake City 10. februára (TASR): Všimlo si to len málo ľudí, ale prezident USA George W. Bush svojimi deviatimi slovami napísal osobitnú kapitolu ...

Salt Lake City 10. februára (TASR): Všimlo si to len málo ľudí, ale prezident USA George W. Bush svojimi deviatimi slovami napísal osobitnú kapitolu v 106-ročnej histórii olympijských hier. Na piatkovom otváracom ceremoniáli v Salt Lake City si 43. prezident USA trúfol urobiť čosi, čo sa neodvážili ani také hlavy štátov ako Adolf Hitler (1936), Charles de Gaulle (1968), Leonid Brežnev (1980), či Ronald Reagan (1984).

"V mene hrdého, rozhodného a vďačného národa," povedal Bush s ľavou rukou vo vrecku svojho plášťa, "vyhlasujem za otvorené hry v Salt Lake City, sláviacom ZOH."

Že Bush vynechal rímsku číslicu XIX bolo podružné, rovnako ako Reaganovo koktanie v Los Angeles, keď poplietol slová krátkeho otváracieho textu pri otváraní OH 1984. Bush však zámerne vyberal slová a vytvoril precedens, ktorý by mohol pre Medzinárodný olympijský výbor (MOV) znamenať veľký problém.

Americké médiá incident bagatelizovali ako drobnú odchýlku od stanovenej frázy, označiac Bushove slová za "jeho vlastnú verziu", "vlastnú formulu" alebo "nový variant." Dotýka sa však základného princípu MOV ako "vlastníka" olympijských hier: aby boli univerzálne a nezávislé a neposkytli žiadnu politickú podporu pre vlastné ciele alebo možnosť vysvetlenia v prospech vlastných záujmov alebo plánov.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.