Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Budúci rok sa Svetová skupina DC zaobíde bez nás...

Sportnet|Publikované 22. sep 2002 o 22:00

Slovensko - Rumunsko 1:4Prešov - Po tomto víkende je jasné, že budúci ročník Svetovej skupiny Davisovho pohára sa bude musieť zaobísť bez

Slovensko - Rumunsko 1:4

Prešov - Po tomto víkende je jasné, že budúci ročník Svetovej skupiny Davisovho pohára sa bude musieť zaobísť bez slovenských tenistov. Tí totiž v prešovskej Mestskej hale podľahli Rumunsku, keď sa na všetkých troch bodoch Rumunov podieľal Andrei Pavel. Naopak, do elitnej šestnástky sa po víťazstve vo svojom 120. daviscupovom zápase dostalo Rumunsko.

SOBOTA: Dominik Hrbatý, Karol Beck - Andrei Pavel, Gabriel Trifu 7:6 (4), 6:7 (5), 6:4, 3:6, 6:8

Po druhom dni barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára prehrávalo v Prešove Slovensko s Rumunskom 1:2. V sobotňajšej štvorhre boli už pred stretnutím v pozícii favorita zohraní Rumuni Gabriel Trifu a Andrei Pavel, tento pár sa spolu v DC predstavuje už pár rokov. Na druhej strane, prvýkrát v Davisovom pohári nastúpili spolu Dominik Hrbatý s Karolom Beckom. Celkovo druhýkrát, pričom svoj doteraz jediný spoločný štart mali "osladený" prehrou.

Ako prvý stratil svoje podanie Pavel vo štvrtej hre prvého setu, Slováci sa tak ujali vedenia (4:3), pri stave 5:4 a podaní Hrbatého mali možnosť dotiahnuť set do víťazného konca, Hrbatý však napodobnil Pavela a namiesto 6:4 bolo 5:5. Tajbrejk však dopadol v prospech slovenských farieb, Slováci vykročili razantne najmä do jeho úvodu, viedli 5:1 a aj keď Trifu s Pavelom stiahli na 4:5, ďalšie dve loptičky a po 47 minútach i prvý set patrili nášmu páru.

Scenár druhého setu bol podobný, za kratší koniec však ťahalo naše duo, čo bola najmä zásluha skvele hrajúceho Trifua. Rumuni viedli 5:3, naši však po odvrátení štyroch setbalov a brejknutí Pavelovho podania vyrovnali na 5:5. Aj tento set končil tajbrejkom, Hrbatý a Beck v ňom opäť viedli 4:1, potom i 5:4, tri rumunské body však prevážili pomyselné váhy na stranu hostí.

Tímové jednotky, Hrbatý a Pavel (hoci ten aj v sobotu predviedol výborný bekend a pekné returny) sa trápili i v ďalšom priebehu zápasu. Už v tretej hre tretieho setu nezvládol svoj servis Pavel, naši tento moment využili a tentokrát už možnosť tajbrejku nepripustili. Po 41 minútach zvíťazili 6:4 a optimizmus bol opäť na našej strane.

A hneď ho podporil i úvod štvrtého setu, slovenský pár zachytil úvod, viedol 3:1. Rumunský brejk pri Beckovom podaní (prvá strata Becka v zápase), potvrdenie vlastného servisu a brejk pri Hrbatého podaní stočili vývoj setu z 3:1 na 3:5... Druhý setbal pri Pavelovom podaní Rumuni využili po 32 minútach vyrovnali na 2:2 a vynútili si piaty set.

V ňom mali pevnejšie nervy Rumuni, hoci prehrávali už 0:2, keď podanie opäť strácal Pavel. Napodobnil ho však i Hrbatý a Slováci náskok stratili. Zabojovali ešte za stavu 4:5, vyrovnali, burácajúca hala sa však nakoniec vytúženého bodu nedočkala.

Naši, žiaľ, nezvládli koncovku a za 4:05 hod. Rumunom, ktorí využili hneď prvý mečbal, podľahli. Dá sa povedať, že rozhodla vyrovnanosť aktérov na oboch stranách. Deblový špecialista Gabriel Trifu ako jediný z kvarteta zo sobotňajšej štvorhry, Pavel oň prišiel šesťkrát. Naši však spolu až sedemkrát, kým Hrbatého servis Rumuni prelomili štyrikrát, Beckov trikrát.

NEDEĽA: Dominik Hrbatý - Andrei Pavel 6:7 (1), 2:6, 2:6

Aj keď si obaja hráči v prvých štyroch gemoch držali podanie, lepším dojmom pôsobil Hrbatý. Ten vzápätí zlomil Pavelovo podanie, keď mu po nátlakovej hre a umiestňovaných returnoch dovolil jediný fiftín. Za stavu 5:4 vo svoj prospech však predviedol dve dvojchyby a umožnil pri vlastnom servise Rumunovi vyrovnať. V tajbrejku už jasne dominoval Pavel.

Zlom v prvom sete poznačil i ten druhý. Rumun hral aktívnejšie, Hrbatý sa trápil. V piatom geme dovolil súperovi brejk, ktorý vzápätí s istotou zvládol hru pri svojom podaní. Aj ďalšie dva gemy patrili už sebavedomo hrajúcemu Pavelovi a nad tenisovým Slovenskom sa začalo zmrákať...

...pretože dominancia momentálne o 20 priečok vyššie postaveného Pavela pokračovala. Hneď prvý Hrbatého servis patril jemu, do úspešného konca dotiahol i svoj. Za stavu 1:4 sa Hrbatý ešte pri súperovom podaní, mohutne povzbudzovaný zaplnenou halou, pokúsil o aktívnejší odpor. Opäť pritvrdil, zaťal sa však i Rumun, ktorý sa v azda najkvalitnejšej hre tohto setu nakoniec so šťastím priblížil k záveru kľúčového poltucta. Pri svojom podaní sa ešte slovenská jednotka udržala v hre, pri Pavelovom už nie. Rumun svoj deň ukončil esom a potom už mohol vychutnávať radosť spoluhráčov i fanúšikov z Rumunska.

Karol Beck - Victor Hanescu 4:6, 6:7 (1)

Beck nastúpil namiesto pôvodne nominovaného Karola Kučeru a už v 3. hre prvého setu nevyužil výhodu svojho podania. Naopak, jemu sa do konca setu sa mu nepodarilo brejknúť svojho súpera a za 32 minút prehral 4:6. Ani záver druhého dejstva Slovák nezvládol. V 11. hre za stavu 5:5 urobil dve dvojchyby, prehral svoj servis, rebrejkom sí síce vynútil tajbrejk, no v skrátenej hre získal iba jednu loptičku.