Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Budova VsFZ dostala nový šat

V novom šate. Počas letných mesiacov sa na budove VsFZ urobilo kus práce, pričom v týchto dňoch zmenou prešla aj jej fasáda. (Autor: M. Eperješi)
Sportnet|Publikované 28. okt 2010 o 22:00

Vo svojej funkcii predsedu Východoslovenského futbalového zväzu sedí Richard Havrilla už osem mesiacov, počas ktorých sa udialo viacero zmien nielen v našom regióne, ale aj v celom futbalovom hnutí, ktoré sme sa snažili pri našom stretnutí premeniť na dro

KOŠICE. bné.

Slovenský futbalový zväz má za sebou počas rozbehnutej sezóny dve volebné konferencie, ktoré dali definitívnu bodku ohľadom zloženia výkonného výboru. Môžeme teda očakávať, ako sa hovorí, nový vietor?

"Domnievam sa, že termín konferencie v priebehu sezóny nebol najšťastnejším riešením. Na prvý raz sa nedokázal zvoliť celý výkonný výbor. Podarilo sa to až na druhý pokus a v novom zložení začne pracovať od budúceho utorka. Za zmeny či novinky môžeme označiť zmenu sídla SFZ a definitívne rozhodnutie by malo prísť na najbližšom rokovaní VV. Od Nového roka bude na poste generálneho sekretára pracovať Jozef Klimenta. Osobne som rád, pretože jeho prácu som spoznal počas svjej medzinárodnej rozhodcovskej kariéry, keď v tom čase pracoval na medzinárodnom úseku SFZ."

V 13-člennom VV ste zostali jediným východniarom. Ako vnímate tento fakt?

"Určite ma to neteší, som presvedčený, že minimálne by tam mal byť zástupca Únie ligových klubov z východoslovenského futbalového zväzu, niekto zo štvorice Prešov, Košice, Michalovce, Moldava. To, že to tak nie je, je výsledkom hlasovania na základe stanov ÚLK, v ktorých pri hlasovaní má klub z Corgoň ligy 2 hlasy a klub z 1. ligy jeden hlas. Spoločne s dotknutými budeme iniciovať v tomto smere zmenu stanov SFZ a ÚLK. Na druhej strane som veľmi rád, že sa "východu" podarilo presadiť to, aby sa členom VV SFZ, zodpovedným za organizačné a legislatívne otázky, stal JUDr. Peter Sepeši, ktorý síce žije asi 5-6 rokov v Bratislave, ale je to rodený Košičan. Takže summa summarum sme vo VV dvaja. Dúfam, že pri voľbe predsedov odborných komisií budeme mať viac potenciálu a že sa nám podarí uspieť v pri nominácii našich kandidátov."

Hovorili ste o chystanej zmene sídla SFZ, avšak aj jednou z vašich priorít bola oprava súčasnej budovy VsFZ.

"Môžem vysloviť spokojnosť s tým, čo sme doteraz urobili. Nechcem sa chváliť, ale najlepšou odpoveďou sú reakcie ľudí, ktorí už navštívili vynovenú budovu. Podarilo sa nám opraviť jej interiér, vymenili sa vnútorné a vonkajšie dvere, rovnako okná, zrekonštruoval sa vykurovací systém. Je opravená strecha a realizovalo sa aj zateplenie budovy. Čaká nás ešte rekonštrukcia sociálnych zariadení, ale je to závislé od poskytnutých finančných prostriedkov zo strany SFZ."

Rátali ste aj s ďalšími zmenami. Ako sa vám podarilo naštartovať nové projekty?

"Nemôžeme zostať stáť na jednom mieste a postupne rozbiehame naše aktivity v mládežníckych súťažiach. Veľmi pozitívne hodnotím prácu predsedu komisie mládeže Petra Szenaya, ktorý naštartoval viaceré projekty týkajúce sa regionálnych výberov z hráčov, ktorí sú mimo ÚTM. V materiálnej rovine, teda v rovine priamej pomoci klubom, sme pripravili avizovaný program Nafta Junior, určený na podporu žiackých družstiev. 119 klubov dostalo, resp. si má ešte možnosť prevziať karty, ktorá ich oprávňuje čerpať pohonné hmoty v objeme 100 € nafty. Je to len začiatok a ja som presvedčený, že sa nám podarí získať ďalšie finančné prostriedky na navýšenie uvedeného objemu."

Blíži sa polčas regionálnych futbalových súťaží, ktoré by sa mali hrať v takomto zložení posledný raz. Ozývajú sa však hlasy, že schválený model nie je tým najlepším riešením.

"Od rozhodnutia rady VsFZ sa nič nezmenilo, platí toto rozhodnutie. Áno, aj ja mám informácie o tom, že sa vedú diskusie o schválenom modele, resp. o odložení jeho vykonania o rok. Čo sa týka diskusií, tak sa vedú predovšetkým tam, kde sa neviedli v čase, ktorý bol na to určený. Na takomto modeli reorganizácie sa zhodli predsedovia oblastných futbalových zväzov, resp. ich zástupcovia v máji na porade v Lipanoch. Ja som predložil zhruba mesiac dopredu návrh reorganizácie tak, že sa vytvorí 6 skupín V. ligy a IV. liga sa bude hrať východ - západ. Cieľom bolo minimalizovať cestovné náklady klubov a rozhodcov, zvýšiť atraktívnosť stretnutí, odstrániť chyby z minulosti. Diskusia v Lipanoch vyústila do rozhodnutia, resp. súhlasu absolútnej väčšiny prítomných, aby výsledkom reorganizácie bol stav súťaží pred rokom 1996, kde boli 4 skupiny: Košickogemerská, Podtatranská, Zemplínskovihorlatská a Šarišskoduklianska.

Silnejú hlasy z oblastných zväzov, že im v V. lige nezostane žiaden účastník...

"Domnievam sa, že práve tam je časť problému. Aj ja som počul takéto katastrofické scenáre. Ak by to tak malo byť, tak kto potom tam bude hrať? Pre ilustráciu, alebo pre objasnenie problému som sa dohodol predsedom ŠTK Olšavským, že po skončení jesennej časti súťaží bude publikovaná modelová situácia, akoby bol koniec súťaží, kde bude názorne ukázané, ktoré kluby vypadávajú, resp. postupujú a ktorých klubov sa dotkne reorganizácia takým spôsobom, že budú hrať nižšiu súťaž, i ako bude vyzerať nová podoba IV. a V. ligy.

Je priestor, aby sa súčasné rozhodnutie zmenilo alebo upravilo?

"Rozhodnutie rady môže zmeniť len rada, alebo mimoriadna konferencia. Diskusii sa nebránim, naopak, vítam ju, budeme očakávať aj prípadné zmeny na úrovni súťaží zriadených SFZ, resp. ÚLK. Termín rady VsFZ pred začatím jarnej časti súťaží stanovíme v závislosti od procesov, ktoré sa budú realizovať na úrovni SFZ. K tejto otázke som inicioval poradu klubov hrajúcich II. ligu. Všetci potvrdili, že chcú hrať súťaž v súčasnom modeli, len treba odstrániť určité deformácie týkajúce sa B-mužstiev. V otázke mládeže kluby sa jednoznačne postavili proti už schválenej samostatnej súťaži klubov UTM v kategórii U19, U17. Určite na rokovaní VV VsFZ sa k tomu problému vrátime. Mimochodom, úplne nezávisle na našom rozhodnutí Západoslovenský futbalový zväz, ktorý má úplne iný ekonomický potenciál, oveľa lepšiu cestnú sieť a priaznivejšie geografické a klimatické podmienky, pristupuje takisto k diskusii o reorganizácii V. ligy, pričom momentálne majú 4 skupiny a chcú vytvoriť 6 skupín V. ligy. Určite chcem, aby ešte raz prebehla diskusia o návrhu na vytvorenie 6 skupín V. ligy, prípadne iného variantného riešenia."

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.