Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Bude to vzrušujúci rok ako v F1

Podpis trénera Mariána Vajdu je dnes rovnako vzácny ako pred 20 rokmi, keď bol na vrchole svojej tenisovej kariéry a vyhral turnaje v Prahe 1987 a v Ženeve 1988. (Autor: AUTOR)
Sportnet|Publikované 31. jan 2008 o 00:00

Slovenský tréner prišiel z Melbourne nabitý novou energiou.

„Kampióne, kampióne, kampióne, olé, olé, olé,“ tak znie v týchto dňoch najobľúbenejšia pesnička slovenského tenisového trénera Mariána Vajdu. Dookola ju spieval po nedeľňajšom finálovom víťazstve svojho zverenca Novaka Djokoviča vo finále grandslamového turnaja Australian Open a atmosféru z rozšantenej šatne srbského tenistu priblížil aj včera v Národnom tenisovom centre v Bratislave.

„Novakov triumf v Melbourne ma utvrdil v presvedčení, že má na to, aby sa stal svetovou jednotkou,“ povedal prvý slovenský tréner grandslamového víťaza.

Za triom je priepasť

Vajda začal spoluprácu s Djokovičom v máji 2006, keď bol rodák z Belehradu na 40. mieste svetového rebríčka. Teraz je svetovou trojkou s 5165 bodmi a znižuje rozdiel na druhého Španiela Rafaela Nadala (5980) i na lídra Rogera Federera (6630) zo Švajčiarska. Za nimi je veľká priepasť. Ak Djokovičovi vydrží forma z Austrálie, môže ich dostihnúť už v tejto sezóne. „Bude to vzrušujúci rok ako vlani vo formule 1,“ prorokuje tréner.

Nole oddychuje s priateľkou

Po dlhej sérii turnajov na južnej pologuli prišiel Vajda na dva týždne domov do Bratislavy. „Nole teraz so srbskou priateľkou Jelenou oddychuje v Miláne a zájdu aj do Monte Carla. Koncom týždňa sa už bude pripravovať na daviscupový zápas s Ruskom v Moskve. Na reprezentačný tím sa veľmi tešil,“ vravel tréner o svojom hráčovi.

Prezradil, že s Djokovičom komunikuje v angličtine, ale učí sa po srbsky a takmer všetko už rozumie. O ďalšom predĺžení spolupráce budú hovoriť v máji. „Zatiaľ všetko krásne funguje,“ pochvaľoval si 42-ročný Vajda.

Napodobňuje aj trénera

Ani náš tréner neunikol imitáciám Djokoviča, keď na kurte napodobňoval známych hráčov Roddicka, Hewitta, Samprasa či Šarapovovú a zábery sa prostredníctvom internetu rozleteli po celom svete.

„Na začiatku nad jeho kúskami niektorí ľudia krútili hlavou, ale nakoniec sa všetci usmievali. Tenisová rodina prijala Novakov humor. Vie sa tak po tréningu odreagovať. Nedávno na dvorci skúšal napodobniť aj môj nepodarený bekhend a celkom mu to išlo,“ uznanlivo prikyvoval náš tréner.

Ako tenis z inej planéty

Marián Vajda vyzdvihuje talent aj tréningovú usilovnosť srbského hráča: „V poslednom období sme zdokonaľovali prechod na sieť, zlepšil si podanie. V semifinálovom súboji s Federerom v Melbourne servoval úžasne. Celý zápas mi pripadal ako tenis z inej planéty.“

Na finále s Tsongom sa detailne pripravili. Tréner preštudoval Francúzovu hru na videozázname, Djokovič sa po pomalšom úvode presadil svojím tenisom.

„Oslavy neboli dlhé, ozvala sa únava. Ale už ráno po veľkom triumfe som vstal nabitý novou energiou. S Nolem sme hladní po ďalších víťazstvách,“ uzavrel Vajda.


Marián Vajda

Rodák z Považskej Bystrice (1965) ukončil hráčsku kariéru v roku 1994.

Najvyššie sa dostal na 34. miesto rebríčka ATP v septembri 1987.

Ako tréner viedol Dominika Hrbatého (1996 - 2001), Karola Kučeru (2002 - 2004), Henrietu Nagyovú (2004). Bol trénerom v daviscupovej reprezentácii (1995 - 2004), v NTC (2005), aj kapitánom Slovenska vo Fed Cup (2005).

Je ženatý, manželka Ingrid – dcé­ry Nikola (19) a Natália (13) sú tenistky.

Súvisiace články