Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Bude to práve východniarka, čo zdupľuje zlato na svetovom pódiu?

Sportnet|Publikované 2. okt 2002 o 22:00

Poprad Na nastávajúcich majstrovstvách sveta v športovej kulturistike žien v Brne slovenské farby budú hájiť iba dve pretekárky. Okrem Grožajovej

(nad 57 kilogramov) aj Jana Purdjaková (na snímke) v kategórii do 57 kg. Rozhodla o tom nominačná súťaž, na ktorej štartovali iba tri najvážnejšie kandidátky (miestenku nedostala len Hriňová). "Zápolenia z môjho pohľadu prebehli hladko. Akurát mi tréneri povedali, že by som mala jeden kilogram zhodiť, takže už som začala odvodňovať. Momentálne mám 57,5 kilogramu," riekla na margo generálky rodáčka z Popradu, ktorá je momentálne členkou AŠK Dukla Trenčín, kde našla primerané podmienky na to, aby sa mohla vrcholovo venovať tomuto odvetviu.

Podtatranka dosiaľ vo svojej kariére zvládla tri MS ako juniorka, v seniorskej kategórii bude toto jej štvrtý svetový šampionát. Šnúru účastí ako seniorka odštartovala v Bratislave 1997, najväčší úspech dosiahla vo Varšave pred dvoma rokmi, kde získala zlato, pred piatimi rokmi bola majsterkou Európy. Vlani bola ôsma, čo považovala za značné sklamanie a teraz sa hotuje odčiniť túto "zradu". "Na Morave mám medailové ambície. Sama odhadujem, že som vo výbornej forme, lenže musím počkať na to, čo "povedia" aj súperky. Niektoré rivalky neprídu, napríklad Češka Mrázková, zlatá z Brazílie, ktorá prestúpila k profesionálkam. Lenže môžu sa objaviť nové dievčatá." Naša špičková kulturistka sa pohybuje medzi Popradom a Trenčínom, sprevádza ju priateľ a tréner v jednej osobe Ľuboš Čapka. Čo je zaujímavé, nemá žiadnu sparingpartnekru. "Nechýba mi to."

Nominačná súťaž v Šuranoch bolo jej prvým vystúpením od lanských MS. "Už mi trošku aj prekážala tá odlúčenosť od publika, ale je to vždy na niečo dobré. Aspoň je čas na vyzretie formy,. nie som ničím vyrušovaná, rozptyľovaná. V príprave som zostala verná osvedčenému modelu. Nie som typ, ktorý by mal nejaké výrazné slabiny, som vyvážená pretekárka, preto som sa nezameriavala špeciálne na dajaké partie v tréningu. Skôr mi išlo azda o tvrdosť svalstva." Prechodom z Popradu pod hrad Matúša Čáka Jana hlavne materiálne získala. Na dovolené prípravky jej prispieva asociácia, stravu hradí Dukla, má k dispozícii všetky vymoženosti vrátane tréningových. "Prerátala som, že príprava na podujatie v Brne vyjde približne na osemdesiattisíc korún. To je nemalá položka a som rada, že vojaci mi ju vykrývajú." Východniarka si nevedela spomenúť, či momentálne sa na pódiu pohybuje súperka, ktorá by dokázala získať dve zlaté medaily z MS. Ak by jej to vyšlo tentoraz, bola by unikátom. "Bolo by to krásne..." Uvažovala nad touto alternatívou? "To ste ma zaskočili. Priznám sa, že nie." Ani v prípade triumfu Jana stále neuvažuje o prechode k profesionálkam, tieto méty ju ešte nemagnetizujú. A ako znáša posledné dni i hodiny pred šampionátom? "Treba si zachovať len pevné nervy. Som už na podobné situácie zvyknutá. Rovnako tak na nemilosrdné obdobie diétovania, bez ktorého kulturistika nemôže byť."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.