Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Hossa bol treťou hviezdou duelu, jeho dcéra pobavila fanúšikov

Marián Hossa so svojou dcérkou Zojou počas slávnosti po strelení päťstého gólu v NHL. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 30. okt 2016 o 21:56

Slovenský útočník strelil gól do prázdnej brány, svojho krajana Petra Budaja tak neprekonal.

NEW YORK. Slovenský útočník Marián Hossa sa gólom a asistenciou podieľal na víťazstve hokejistov Chicaga v nedeľňajšom zápase NHL nad hráčmi Los Angeles (3:0).

V 14. minúte druhej tretiny Hossa nezištne prihral Rusovi Arťomovi Anisimovovi, ktorý zvýšil na priebežných 2:0.

"Po prihrávke od Panarina som na zadnej žŕdke zbadal Anisimova. Snažil som sa len podržať puk a nájsť správnu chvíľu, aby som mu prihral," uviedol Marián Hossa na webe NHL.

Sedemdesiat sekúnd pred koncom tretej tretiny Hossa do prázdnej bránky pečatil na 3:0, keď sa priamo k nemu odrazil puk po strele kapitána Chicaga Jonathana Toewsa.

Marián Hossa (vľavo) v zápase proti Kings zažiaril. (Autor: TASR/AP)

V bránke hostí vtedy už nestál Peter Budaj, ktorý absolvoval šiesty zápas za sebou ako jednotka Kings.

Doťahuje sa na Bondru

Budaj opäť nesklamal, predviedol 26 zákrokov s úspešnosťou zásahov 92,9 percenta, ale na víťazstvo to nestačilo.

Jeho náprotivok Corey Crawford si pripísal dvadsiate čisté konto v kariére, keď pochytal všetkých 32 striel súpera. V zostave Los Angeles pre zranenie stále chýbal Marián Gáborík.

V domácom tíme zostal bez bodového zápisu Richard Pánik.

"Odohrali sme zrejme najlepší defenzívny zápas v tejto sezóne. Výborne sme vzadu kontrolovali puky, skvele sme bránili v oslabeniach, cítil som sa počas celého stretnutia veľmi dobre," povedal Corey Crawford pre zámorské médiá.

Hossa dosiahol 502. gól kariéry a už len o jeden presný zásah zaostáva za krajanom Petrom Bondrom. Najlepším slovenským strelcom v celej histórii NHL je Stan Mikita s 541 gólmi.

V tejto sezóne odohral 37-ročný Hossa osem stretnutí v NHL a dosiahol v nich sedem bodov za tri góly a štyri asistencie.

V nedeľu ho v United Center vyhlásili za tretiu hviezdu zápasu.

Hossova dcéra pobavila všetkých

V centre pozornosti bol ale už pred zápasom. Vedenie Blackhawks si slávnostne uctilo svojho 500-gólového strelca.

Osobne mu v krátkom príhovore zablahoželal prezident a výkonný riaditeľ klubu John McDonough.

"Marián Hossa si prvýkrát obliekol dres Chicaga v roku 2009 a ihneď sa stal dôležitou súčasťou obnovy nášho tímu. Skvelý obojsmerný hráč, znamenitý strelec a ešte lepší človek do kabíny. Odmenou za jeho stabilnú výkonnosť sú tri Stanleyho poháre, ktoré z neho urobili superhviezdu a budúceho člena Siene slávy," uviedol John McDonough v slávnostnej reči.

"Meno Hossa je synonymom víťazstva, ale aj gólov. Iba 44 hráčov v celej histórii NHL dosiahlo to, čo on - 500 gólov. V mene organizácie Blackhawks mu srdečne blahoželám k tomuto míľniku," dodal.

Na milej slávnosti priamo na ľadovej ploche United Center nechýbali Hossova manželka Jana, dcérky Mia a Zoja, ako aj rodičia František a Marika.

Práve dvojročná Zojka sa postarala o odľahčenie slávnostnej chvíle, keď usalašená na jeho rukách otca uštipla do nosa.

Video s týmto momentom už obletelo zámorské hokejové portály, priniesol ho aj oficiálny web NHL.

"Netušil som, že nás sníma kamera. Dieťa sa postaralo o všeobecnú zábavu," uviedol Marián Hossa na webe NHL v reakcii na Zojkin počin.

"Zoja si ukradla celú šou pre seba. Určite si myslela, že slávnostný ceremoniál patril jej. A my sme s tým úplne v pohode," napísali Blackhawks na Twitteri.

Hossa si v spoločnosti svojej rodiny prevzal na červenom koberci zlatú hokejku s vypísanými gólmi a poradovými číslami 100, 200, 300, 400 a 500.

Vedenie klubu mu navyše pripravilo špeciálnu pamätnú tabuľu, ktorej dizajn navrhlo kreatívne klubové zoskupenie.

Za sklom ukrýva detail každého Hossovho presného zásahu v NHL a na konci je pripevnený puk, ktorým slovenský krídelník dosiahol jubilejný 500. gól.

"Bola to Hossova noc. Môže byť hrdý na to, čo dokázal počas kariéry," cituje trénera Joela Quennevilla portál periodika Chicago Sun Times.

Slovenský krídelník čoskoro zrejme dosiahne ďalší zaujímavý míľnik kariéry - hranicu 1100 bodov v produktivite. Momentálne má na konte 502 gólov a 594 asistencií, teda 1096 bodov.

Ďalší Slováci nebodovali

V nedeľňajšom programe NHL sa predstavili aj ďalší traja Slováci, ale so svojimi mužstvami neuspeli. Útočník Tomáš Tatar naďalej čaká na druhý tohtosezónny gól, jeho Detroit doma podľahol Floride 2:5.

V zápase New York Islanders - Toronto sa zrodilo presvedčivé víťazstvo domácich 5:1. Jaroslav Halák chýbal v bránke Islanders.

Obranca Maple Leafs Martin Marinčin strávil na ľade 22:36 minúty, ale pripísal si len dve mínusky a jednu strelu.

Rovnako bodovo neuspel ani obranca Andrej Sekera v drese Edmontonu. Líder Západnej konferencie prerušil sériu piatich víťazstiev, keď prehral s Ottawou 0:2.

Hokejisti Buffala si pripísali tretí triumf v aktuálnej sezóne, keď na ľade Winnipegu zvíťazili 3:1. Kým v sobotu vychytal víťazstvo Buffala nad Floridou (3:0) Anders Nilsson, tentokrát hral dôležitú úlohu pri zisku dvoch bodov ďalší švédsky brankár Robin Lehner.

Zneškodnil 37 z 38 striel domácich.

Jediný gól domácich strelil Nikolaj Ehlers, zo hostí dvakrát skóroval Kyle Okposo a raz Bryan Gionta. Za Jets nenastúpil slovenský útočník Marko Daňo.

NHL - nedeľa:

Winnipeg Jets - Buffalo Sabres 1:3 (0:2, 0:1, 1:0)
Góly:
45. Ehlers (Wheeler, Byfuglien) - 11. Okposo (Girgensons, McCabe), 13. B. Gionta, 34. Okposo (R. O'Reilly, Franson)

/Útočník Marko Daňo (Winnipeg) do zápasu nezasiahol/

Carolina Hurricanes – Philadelphia Flyers 3:4 (0:1, 3:2, 0:1)
Góly:
22. Faulk (Hainsey, Skinner), 31. Skinner (Hainsey, V. Rask), 32. Stalberg - 18. Gostisbehere, 28. Gudas (Simmonds, C. Giroux), 38. C. Giroux (Simmonds), 48. Manning (Bellemare)

Detroit Red Wings – Florida Panthers 2:5 (0:3, 1:2, 1:0)
Góly:
23. Larkin (Brendan Smith, Nielsen), 51. Brendan Smith (Nielsen, Sheahan) - 7. Sceviour (Trocheck, Demers), 7. Sceviour (Yandle, R. Smith), 18. Marchessault (Malgin, Rau), 26. Trocheck (Sceviour, Petrovic) , 37. Sceviour (Demers)

/Útočník Tomáš Tatar (Detroit) strávil na ľade 19 minút a 47 sekúnd, nepripísal si žiadny kanadský bod a na bránu súpera vyslal len jednu strelu/

New York Islanders – Toronto Maple Leafs 5:1 (2:0, 0:0, 3:1)
Góly:
2. Hamonic (Leddy, Kuľomin), 8. Cizikas (Clutterbuck, Kuľomin), 46. Prince (Seidenberg, Nelson), 48. Nelson (Prince, Seidenberg), 60. Bailey (Leddy, Tavares) - 41. Gardiner (W. Nylander, J. van Riemsdyk)

/Brankár Jaroslav Halák (NY Islanders) sledoval zápas iba z lavičky náhradníkov/

/Obranca Martin Marinčin (Toronto) strávil na ľade 22 minút a 36 sekúnd a do štatistík si zapísal dva mínusové body/

Chicago Blackhawks – Los Angeles Kings 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)
Góly:
7. Toews (B. Campbell, Schmaltz), 34. Anisimov (Marián Hossa, Panarin), 59. Marián Hossa (Toews, Keith)

/Útočník Marián Hossa (Chicago) strávil na ľade 16 minút a štyri sekundy, strelil gól do prázdnej brány, pripísal si aj asistenciu a vyhlásili ho za tretiu hviezdu zápasu/

/Útočník Richard Pánik (Chicago) strávil na ľade 16 minút a 14 sekúnd, raz ohrozil bránu súpera a pripísal si tri hity/

/Brankár Peter Budaj (LA Kings) kryl 26 z 28 striel súpera a inkasoval dva góly/

New York Rangers – Tampa Bay Lightning 6:1 (0:0, 4:0, 2:1)
Góly:

Edmonton Oilers – Ottawa Senators 0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Gól:
33. Hoffman (Pyatt, Turris), 60. Ryan (Kelly)

/Obranca Andrej Sekera (Edmonton) strávil na ľade 21 minút a 16 sekúnd a trikrát ohrozil bránu súpera/