Budaj vychytal štvrtú výhru, prekonal ho iba Ovečkin

Slovák Peter Budaj v bielom drese Montrealu a Kanaďan Joel Ward v červenom drese Washingtonu. (Autor: TASR / AP)
TASR|23. nov 2013 o 07:08

Peter Budaj si v drese Montrealu pripísal 25 zákrokov. Dvakrát ho síce prekonal Alexander Ovečkin, no Washingtonu to na body na domácom ľade nestačilo.

NEW YORK. V piatkových dueloch zámorskej hokejovej NHL sa brankárovi Petrovi Budajovi podarilo vychytať víťazstvo tímu Montreal Canadiens 3:2 na ľade Washingtonu.

Na 31-ročného Banskobystričana vyslali domáci dovedna 27 striel a za jeho chrbát prenikli iba dva pokusy Alexandra Ovečkina v 20. a 53. min, v prvom prípade v presilovke Capitals.

Keďže hosťujúci Habs si v I. tretine vypracovali až trojgólový náskok, z hlavného mesta USA odchádzajú s plným bodovým ziskom.

Budaj má skvelé čísla

Pre Budaja to bol štvrtý víťazný zápas pri piatom štarte v tejto sezóne, v štatistikách má výborný priemer 1,58 inkasovaného gólu na jeden duel a úspešnosť zásahov 94,2 percenta. V posledných minútach duelu pri tlaku súpera sa musel slovenský gólman na chvíľu zaobísť bez hokejky, ktorá mu vypadla pri skrumáži pred jeho bránkou.

S pomocou betónov však zneškodnil nepríjemnú strelu zblízka v podaní Martina Erata a zachránil Montreal od predĺženia.

"Bez hokejky sa brankár cíti ako nahý. Súper mal vtedy niekoľko striel, no moji spoluhráči vedeli, že som prišiel o hokejku a vynikajúco blokovali pokusy Washingtonu," povedal po zápase Peter Budaj. Duel vo Washingtone sledovala naživo hokejová legenda Wayne Gretzky.

Crosby strelil 250. gól

V ďalších štyroch zápasoch uspeli domáce mužstvá. Sidney Crosby zariadil triumf Pittsburghu 4:3, keď 76 sekúnd pred treťou sirénou svojim 250. gólom v NHL definitívne zlomil odpor hráčov NY Islanders.

"Je to stále o tom istom, ako dostať puk dnu," povedal Crosby, ktorý má v 493 stretnutiach základnej časti bilanciu 250 gólov + 445 asistencií. "Pred gólom sme urobili dobrý forčeking. Kunitz odzbrojil súpera od puku, potom ma Dupuis našiel a bolo to v sieti," povedal Crosby.

Vyrovnaný duel medzi Calgary a Floridou rozhodli až nájazdy, v šiestej sérii zariadil druhý bod pre Flames Sean Monahan.

Necelých šesť sekúnd pred koncom predĺženia sa o triumf Anaheimu nad Tampou Bay postaral Ryan Getzlaf, ktorý poslal puk za brankára Bena Bishopa a bol to jediný gól tohto stretnutia.

Na pohodlnom triumfe Vancouveru nad Columbusom 6:2 sa výraznou mierou podpísali súrodenci Sedinovci - Henrik strelil dva góly a Daniel k jednému presnému zásahu pridal dve asistencie.

Výsledky piatkových zápasov NHL

Washington - Montreal 2:3

Góly: 20. Ovečkin (Carlson, Brouwer), 53. Ovečkin (Carlson, Grabovskij) - 9. Moen (Bournival, White), 12. Desharnais (Gorges, Markov), 14. Briere (Gorges, Jemelin).

Brankári: Neuvirth - BUDAJ, strely na bránku: 27:31.

Pittsburgh - NY Islanders 4:3

Góly: 5. Kunitz (Crosby, Malkin), Kunitz (Neal, Martin), 27. Malkin (Neal, Jokinen), 59. Crosby (Dupuis, Kuntiz).

Brankári: Zatkoff - Poulin, strely na bránku: 34:35.

Calgary - Florida 4:3 pp a sn

Góly: 29. Colborne (D. Jones), 33. Baertschi (Colborne, Brodie), 46. B. Jones (Bouma, Bäcklund), rozh. nájazd Monahan - 16. Gilbert (Bjugstad), 48. Hayes, 55. Goc (Bergenheim, Gomez).

Brankári: Berra - Thomas, strely na bránku: 24:26.

Vancouver - Columbus 6:2

Góly: 20. D. Sedin (Edler), 33. Kassian (Richardson, Stanton), 34. H. Sedin (D. Sedin, Kesler), 35. Edler (Higgins, Santorelli), 50. H. Sedin (D. Sedin, Stanton), 60. Welsh (Stanton, Weise) - 3. Calvert (Chaput), 57. Anisimov (Niktin, Savard).

Brankári: Luongo - Bobrovskij, strely na bránku: 35:16.

Anaheim - Tampa Bay 1:0 pp

Gól: 65. Getzlaf.

Brankári: Hiller - Bishop, strely na bránku: 42:31.

Jeden z gólov Montrealu strelil aj Daniel Briere.