Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Budaj bojuje o post dvojky v Colorade, Royov koniec ho posunul v rebríčku

TASR|29. máj 2003 o 16:00

Praha 29. mája (TASR) - Nádejný slovenský hokejový brankár Peter Budaj má veľkú šancu okúsiť ako druhý gólman zo Slovenska zámorskú NHL. Rodák z Banskej ...

Praha 29. mája (TASR) - Nádejný slovenský hokejový brankár Peter Budaj má veľkú šancu okúsiť ako druhý gólman zo Slovenska zámorskú NHL. Rodák z Banskej Bystrice sa totiž po ukončení kariéry legendárneho Patricka Roya posunul v rebríčku Colorada Avalanche o stupienok vyššie a bude bojovať o post dvojky v tíme dvojnásobného víťaza Stanley Cupu.

Prvým slovenským brankárom so štartom v najprestížnejšej lige sveta sa stal Ján Lašák, keď predvlani dostal príležitosť v drese Nashvillu Predators. "Rozhodnutie Patricka Roya ma prekvapilo. Pre môj brankársky vývoj to má určite pozitíva a veľmi bude záležať ako sa mi vydarí predsezónny kemp," povedal 20-ročný slovenský brankár, ktorý momentálne trávi čas u tety v Prahe. Generálny manažér lavín Pierre Lacroix sa vyjadril, že jednotkou by sa mal stať švajčiarsky brankár David Aebischer a o post dvojky zvedú boj Phillipe Sauve a Budaj. Obaja pôsobili v uplynulej sezóne na farme v Hershey (AHL).

"Všetci traja sme mladí brankári, takže sa mi naskytla veľká šanca. Do Colorada letím na štyri dni koncom júna, kde ma čakajú pohovory s vedením. Potom sa vrátim domov a späť za more pôjdem v septembri, keď sa začína kemp," dodal najlepší nováčik sezóny v Hershey Bears. Vo svojej prvej seniorskej sezóne odchytal za medveďov 28 zápasov s bilanciou 2,66 inkasovaného gólu, 91,1 percentuálnou úspešnosťou zásahov a dvomi čistými kontami. "Začiatok sezóny bol náročný, pretože som sa musel trochu zoznámiť s prostredím. Postupne som si však zvykol a som spokojný, že sa mi sezóna vydarila a odchytal som ročník bez zranenia. Občas prišiel aj tréner brankárov Colorada a bolo vidieť, že naše výkony v NHL sledujú."

S brankárskou legendou Patrickom Royom sa hrdina majstrovstiev sveta do 20 rokov v Pardubiciach, kde proti domácim reprezentantom vychytal čisté konto, stretol v predsezónnom kempe. "Okrem vynikajúcich hokejových vlastností je aj veľmi dobrý človek. Priateľským prístupom radil mladým brankárom a snažil sa nám v zložitých situáciách pomôcť cennými radami. Som veľmi rád, že som mal možnosť stretnúť sa s takou brankárskou legendou. S kariérou chcel skončiť už po zisku Stanleyho pohára pred dvomi rokmi. Nakoniec sa však rozhodol pokračovať a jeho rozhodnutie možno ovplyvnilo aj neúspešné vystúpenie v tohtoročnej play off."

V prípade, že Budaj neuspeje v boji o post druhého brankára lavín, mal by sa stať jednotkou v Hershey. "Peter najmä v druhej polovici sezóny pôsobil veľmi dobrým dojmom. Na začiatku mal trochu problémy s aklimatizáciou, ale poctivou prácou sa vypracoval. Je typom brankára, ktorý sa nevzdá v žiadnej situácii a snaží sa chytiť aj nemožné. Preto ho spoluhráči v Hershey napriek mladému veku rešpektovali a stal sa aj miláčikom publika," chválil v zámorských médiách Budaja tréner Hershey a bývalý dlhoročný hráč v NHL Mike Foligno.

Súvisiace články