Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Bubenko: Nie som čarodejník

Odhodlaný. Tak nastúpil včera na novú šichtu tréner Jozef Bubenko. (Autor: sita)
Sportnet|Publikované 16. apr 2013 o 22:00

Novým trénerom futbalistov Tatrana Prešov sa stal Jozef Bubenko. Bývalý vynikajúci hráč tohto klubum je plný optimizmu, elánu.

Tak a je to. To, o čom sa už pár dní najprv hovorilo najprv šeptom a potom nahlas, sa stalo skutočnosťou. Novým trénerom futbalistov Tatrana Prešov sa stal Jozef Bubenko. Bývalý vynikajúci hráč tohto klubu, kde pôsobil naposledy pred 21 rokmi i na lavičke, prišiel medzi novinárov optimisticky naladený. Dokonca sa aj usmieval, čo uňho nebýva zvykom. Bolo vidno, že je plný energie, optimizmu, elánu. Uvidíme, či to prenesie aj na zverencov, ktorí zatiaľ zaostávajú za očakávaním. Bubenko bude môcť presvedčiť o svojej kvalite najprv do konca sezóny.

PREŠOV. Pripomenul, že mu dĺžka kontraktu vyhovuje, lebo je lepšie prípadne ho predĺžiť, ako podpísať zmluvu na viac rokov a po obojstrannej nespokojnosti predčasne sa baliť.

„Ponuka od vedenia klubu prišla ešte pred duelom s Trenčínom, ale z rodinných dôvodov som nemohol nastúpiť skôr. Dal som ale slovo, že taktovku prijmem, a to som dodržal. Vraciam sa do zeleno–bielych farieb po dlhom čase. Som prešovský rodák, takže mám k mestu a klubu vrúcny vzťah, ide o záležitosť srdca. Mám tu rodinu, priateľov, kamarátov a fanúšikov. Pravdaže, je to pre mňa i isté riziko, aby som nesklamal a záväzok, aby tím napredoval a hral dobrý futbal. Chcem pomôcť mužstvu, aby nemalo problémy s bojom o záchranu, na štadióne vládla zase pravá futbalová atmosféra a ľudia chodili v hojnom počte na zápasy. Bolo by fajn, keby sa vrátila éra, aká tu bola za Milana Moravca, keď celé mesto žilo futbalom a všetkých tento šport bavil,“ rozhovoril sa 62-ročný kormidelník.

Na margo kvality celku, ktorý prevzal, dodal, že je tam potenciál, ale neukazuje ho počas celých 90 minút.

Všimol si, že niektoré úseky hry - ako naposledy s Ružomberkom - boli vynikajúce, ale ďalšie zase utlmujúce.

„Chcem, aby mužstvo šliapalo stále naplno a nedalo súperom šancu na zvrat a zdramatizovanie priebehu.“

Tento lodivod vie veľmi dobre, že v Šariši sa v ostatnom čase často menili koučovia, ale nevidí v tom nič mimoriadne alebo odstrašujúce.

„Aj v Grécku to bolo bežné, takže som zase vhupol do podobných reálií,“ usmial sa a dodal, že neustála obmena lavičky nie je šťastná ako pre trénera, tak aj pre klub.

Bubenko má skúsenosti i s bojom o záchranu z Grécka, kde mu hovorili, že je samovrah, keď tam prišiel.

„Neraz som išiel tam, kde bolo treba urobiť poriadok, alebo sa zachrániť. Nie je mi cudzia ani skutočnosť, že striedam kolegu v rozbehnutej sezóne. Hoci lepšia je cesta, akú som zažil v Bardejove či Interi, kde som pracoval koncepčne.“

Pomôcť z plných síl

Uvedomuje si, že nemôže robiť zázraky a označil to tak, že nie je čarodejník, ale iba jednou súčiastkou stroja.

„Nenamýšľam si, že sám urobím vynikajúce mužstvo a skvelú atmosféru na tribúnach. Je to záležitosť všetkých. Impulz na niečo povzbudzujúce musí prísť ale od nás, od výkonov, aby iskra preskočila na okolie.“

Nie je alibista, určite ide do riskantnej operácie, lebo jeho meno má cveng a uvedomuje si, že môže prísť o časť prestíže, ak nepochodí. Vstupuje však do diania s plnou vervou.

Je zaujímavé, že tento niekdajší slávny hráč Tatrana musel čakať na svoju ďalšiu trénerskú šancu doma tak dlho. Vraj aj predtým boli náznaky, ale nejako to nevyšlo. Možno je i preto ešte viac nabudený, aby zúročil všetko, čo dokázal dosiaľ ako hráč aj kormidelník.

„Chcem pomôcť z plných síl. Moja trénerská činnosť sa pomaly končí a stále som živil myšlienku, že na sklonku kariéry kouča by som rád ešte pôsobil vo svojom rodisku a v klube, kde som veľa dosiahol. Teraz by som to chcel premietnuť do výkonnostného nakopnutia tímu, ktorý mi zverili. Niečo pekné by som ešte rád dosiahol a klub niekam posunul. Naskytla sa mi šanca, hoci možno nie v optimálnej situácii, ale nechcel som zutekať od zodpovednosti. Dúfam, že to dobre dopadne a bude spokojnosť.“

Zdravie poslúcha

Na otázku, prečo skončil pred 21 rokmi v Tatrane, elegantne naznačil, že život je o rozchodoch a návratoch.

Inak, z terajších hráčov poznal z predošlých pôsobísk Brezinského (SR 21) a Petráša (Inter). Jedna z otázok z pléna smerovala i k tomu, kedy naposledy sedel na lavičke tunajšieho štadióna ako kouč súpera. Nepamätal si to presne, ale naznačil, že to bolo s Interom.

Dozvedeli sme sa, že realizačný tím by mal doplniť Vladimír Gombár ako ďalší asistent.

Jozefa Bubenka sme opáčili v nadľahčenom tóne tiež otázkou, či prešiel lekárskymi testmi, ako je to v prípade nových hráčov.

Narážali sme na jeho zdravotné problémy, ktoré mal pred časom a ktoré súviseli s rizikovým povolaním trénera. Aj bez toho, aby k tomu niečo povedal, bolo zrejmé, že už to, ako energicky vystupoval, naznačovalo, že všetko je v poriadku a srdiečko i hlava fungujú vynikajúco.

„Som fit, hoci nejaké obmedzenia boli, ale nebojím sa ani stresovej práce.“ Nuž, tak nech ho zdravie poslúcha a jeho túžby, s ktorými prišiel na východ, sa naplnia.

Autor: Sportnet

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.