Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Bubenko: Gréci potrebujú impulz

Sportnet|14. jún 2004 o 00:00

Grécky futbal spoznal počas dvojročného pôsobenia v aténskom klube Panionios slovenský tréner JOZEF BUBENKO (52 r). Strojca dvoch "double" s bratislavským Interom sledoval po skončení svojho zahraničného angažmán úvodný zápas EURO Portugalsko - Grécko ..

Grécky futbal spoznal počas dvojročného pôsobenia v aténskom klube Panionios slovenský tréner JOZEF BUBENKO (52 r). Strojca dvoch "double" s bratislavským Interom sledoval po skončení svojho zahraničného angažmán úvodný zápas EURO Portugalsko - Grécko (1:2) v televízii v rodnom Prešove.

Šokoval výsledok aj vás?

Veľmi nie, vedel som si pred zápasom predstaviť takúto možnosť. Prekvapením bola pre mňa aktivita a sebavedomie Grékov v úvodnej štvrťhodine. Hrali sympaticky. Grécka futbalová mentalita je taká, že mimoriadny význam v nej zohráva pozitívny impulz. Tým bol úvodný gól Karagunisa. Po ňom sa mužstvo zomklo, vybičovalo, prekonávalo. Spomínaný pozitívny imuplz funguje u Grékov aj dlhodobo. Ak sa klubu podarí výnimočný výsledok v úvode sezóny, dostáva sa do laufu nadlho. Mám s tým skúsenosti. V kvalifikácii na EURO sa to gréckej reprezentácii po rozpačitom začiatku stalo po výhre v Španielsku.


A Gréci 6. skupinu vyhrali pred Španielmi. Z celého sveta sa hrnú superlatívy na nemeckého trénera Otta Rehhagela ako zjednotiteľa ohnivých Grékov. Ako to vidíte?

Jeho racionálny rukopis bol viditeľný už v spomínanej kvalifikácii. Výhodou Rehhagela je, že ako zahraničný tréner nie je zaťažený klubovými vplyvmi, ktoré sú v Grécku vždy dosť komplikované a intenzívne. Navyše má k dispozícii vyvážený káder dravých hráčov, ktorí sú individuálne na výške.


Môžu Gréci postúpiť na UERO do štvrťfinále?

Iste, v sobotu urobili rozhodný krok. Sú na koni. Teraz pôjde o to, aby psychickú výhodu nestratili zase nejakým svojím typickým kiksom. Hlúpym vylúčením, fatálnou individuálnou chybou a podobne. Silná Európa ich stále trochu podceňuje aj preto, že okrem dvoch-troch hráčov nie sú ich mená známe zo špičkových tímov. Lenže podmienky v kluboch bohatej aténskej trojky - Panathinaikose, AEK a Olympiakose Pireus - sú na takej úrovni, že necítia potrebu odísť do zahraničia.


Kto sa vám z nich najviac páčil?

Obranca Dellas. Najmä v závere druhého polčasu s prehľadom vyriešil množstvo neľahkých situácií a hlavnou mierou sa zaslúžil, že kontaktný gól dali Portugalci neskoro. Ostatní hrali bez výkyvov, skvele.


Portugalci?

Majú výborné mužstvo a skúseného trénera. Predpokladám, že prehru strávia a nakoniec ešte postúpia. Proti Grékom si vytvorili územnú prevahu, nebolo im však súdené dať gól skôr . Doplatili aj na extrémny tlak domáceho prostredia.


Vaši favoriti EURO?

Futbalovo ma nadchýna trio Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Podobné platí aj o Česku.


Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Ukrajina vs. Severné Macedónsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Belgicko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Holandsko vs. Rakúsko
Kurzy prináša