Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Bronzová premiéra

Sportnet|Publikované 28. júl 2008 o 22:00

Vôbec prvým slovenským olympionikom v histórii bol atlét Alojz Sokol. Narodil sa v Hronci okrese Banská Bystrica, ale keď sa na premiérových

novovekých hrách v roku 1896 objavil v Aténach vo farbách Uhorska, bol z večera na ráno Alajos Szokolyi. Jeden z ôsmich členov výpravy sa výrazne zaslúžil o úspech malej skupinky športovcov, z ktorej bol dokonca druhý najúspešnejší.

Začínal súťažiť v trojskoku. Jediným pokusom s 12,30 m skončil štvrtý. Viac skokov nemohol absolvovať, pretože súčasne štartoval v šprinte na 100 m. Vďaka tomu, že ho v tejto disciplíne vyžrebovali hneď do prvého z troch rozbehov, mohol sa chváliť tým, že patrili k šestorke športovcov, ktorí ako prví zasiahli do olympijských bojov. Sokol sa však mohol pochváliť i výsledkom. Vo svojom rozbehu skončil druhý, ale vo finále predstihol svojho amerického premožiteľa Laneho a vybojoval si bronzovú medailu pre seba a historickú pre Uhorskom, ktoré sa pýšilo cudzím perím. Dnes už málokto vie, že ešte 30 m pred cieľom bol na čele, ale potom ho predbehol Američan Burke a Nemec Hoffmann, ale napriek tomu je jeho 3. miesto nesplneným snom mnohých našich atlétov. Neskôr sa touto medailou chválilo aj Československo.

Náš Sokol štartoval i v prekážkovom behu na 100 m, keď z neznámych dôvodov organizátori skrátili pôvodných 110 m na rovnú stovku. Náš pretekár viedol, ale potom zakopol o predposlednú prekážku, čo ho pripravilo o víťazstvo. Niektorí autori tvrdia, že postúpil do finále, iní zasa píšu, že s Američanom Hoytom nenastúpili, čo sa podľa prieskumov zdá oveľa pravdepodobnejšie. V každom prípade Sokol odštartoval na OH výborne a k takémuto činu nepriamo vyzval aj ostatných.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.