Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Brémová: Olympiáda? To nebol môj sen, ale megasen

Sportnet|Publikované 11. nov 2008 o 23:00

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.skSlovenské hokejistky dosiahli skvelý úspech. V nemeckom Bad Tölzi v kvalifikačnom turnaji C-skupiny naše

TOMÁŠ TÓTH, tomas.tothkorzar.sk

Slovenské hokejistky dosiahli skvelý úspech. V nemeckom Bad Tölzi v kvalifikačnom turnaji C-skupiny naše reprezentantky doslova šokovali, nezastavilo ich Nemecko ani Kazachstan, teda dvaja favoriti skupiny, Slovensky si vybojovali jediné postupové miesto na Zimné olympijské hry vo Vancouveri v roku 2010. Súčasťou úspešného tímu bola aj Košičanka Barbora Brémová.

KOŠICE. S miestenkou do Vancouveru sa pred kvalifikáciou vôbec nerátalo. Ale naše reprezentantky zaskočili svojich súperov, lebo na olympiádu myslelo najmä Nemecko a Kazachstan. Oboch týchto súperov v Nemecku zdolali a súboj s Francúzskom, ktorý už nič neriešil, dotiahli do tretice do víťazného konca (3:1).

Ženský hokej nepatrí u nás vonkoncom medzi najpopulárnejšie športy. No zviditeľnil sa tým najsympatickejším spôsobom. Ten postup je vskutku výnimočná udalosť, no veľké oslavy sa nekonali. "Tie oslavy boli minimálne. Nebol na ne čas. Po turnaji sme sa autobusom presunuli na Slovensko. Ale dobre, že autobusom, lebo 30-kilový limit na batožinu je pri viac ako týždňovom výjazde problém. To sa ani poriadne zbaliť neviete," povedala Košičanka Barbora Brémová, ktorej neprekážala osemhodinová cesta autobusom.

Postúpiť aj na MS

"Oslavy? Nuž, mohli by byť. Ale až po majstrovstvách sveta. Čaká nás B-divízia. Nik síce o postupe do áčka nehovorí, ale my baby v šatni chceme postúpiť medzi elitu. No nebolo by to skvelé, dostať sa do A-skupiny a ešte aj na olympiádu?!"

Postup sa čakal od Nemecka, prípadne od Kazachstanu. Ani jeden z ašpirantov na jedinú olympijskú miestenku nedokázal nášmu tímu streliť čo len gól. "Favoriti boli jasní. My sme to neboli. A to bola naša veľká výhoda. So Slovenskom sa na olympiáde nerátalo, súperi nás aj podcenili. Rátali sme tak trochu s tým, trúfali sme si prekvapiť, ukázať, že na to máme. Nehrali sme pod tlakom. Mohli sme byť pokojné, my sme nemali čo stratiť."

Prvý krok najdôležitejší

Po senzačnej výhre nad domácim celkom, zápase, v ktorom bolo Nemecko oveľa aktívnejšie v streľbe, no jeho 40 pokusov bolo neúspešných, zatiaľ čo naše z 9 striel vyťažili 2 góly, bol postup v reálnej rovine. "Ten prvý krok v kvalifikácii bol najdôležitejší," priznala 17-ročná Barbora. Proti Kazachstanu sa zrodilo futbalové víťazstvo 1:0. "Do zápasu sme išli s tým, že to uhráme. Hovorili sme si, že musíme poraziť súpera, ktorý sa ani nevie tešiť z gólov. Gól sme dali na začiatku druhej tretiny, vedeli sme, že ak budeme dobre brániť, už nám ďalší dať netreba."

Hrala proti Francúzkam

Súboj s Francúzskom nemohol už nič zmeniť na tom, že Slovenky si vyslúžili účasť vo Vancouveri. "Aj tak sme ten zápas chceli vyhrať. Aby sme tým potvrdili, že ten postup nebol náhoda. V tom zápase tréner vymenil brankárky, zahrali si všetky hráčky," spokojná bola Brémová, že aspoň v rozlúčke s kvalifikáciou prepotila dres. Lebo jej úvod presedela na striedačke. "Nesťažujem sa, že som nehrala. Viem, že by som bola nervózna. Na lavičke som to s babami prežívala viac ako tie, čo hrali."

Partii okolo trénera Miroslava Karafiáta sa podarilo splniť si svoj veľký sen. "Olympiáda? To nebol môj sen, ale megasen. Teraz sa už len zlepšovať tak, aby som sa do Kanady dostala. Je to ešte ďaleko, ale verím, že do Vancouveru pôjdeme v takom zložení ako teraz do Nemecka."

Už nie je najmladšia

Barbora bola dlho najmladšou členkou ženskej reprezentácie. Sedemnásťročná hráčka Slovana Bratislava však už nie je benjamínom. "Už nie som najmladšia," s úsmevom prehodila. "Menej rokov ako ja má Čupková. Konečne. Ale zase nie je to o tom, ako u mužov, kde najmladší zbierajú stále puky. U žien to nie je postavené na veku, normálne máme podelené služby."

Hráčka, ktorá nastupuje v obrane, pôsobí v tejto sezóne v belasom. Do Bratislavy išla kvôli medzinárodnej konfrontácii. "Hráme pohár. Chcela som konečne nastupovať v zápasoch, v ktorých prehrávate. Predtým v Spišskej Novej Vsi sme víťazili presvedčivo, ale bolo to v našej lige," vraví hokejistka, ktorá už pôsobila v Poprade, Prešove, Spišskej Novej Vsi, v Martine a najnovšie hráva za Slovan.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.